Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica L.), to pochodząca z Meksyku i Gwatemali roślina, której owoce zawierają wiele owalnych nasion powszechnie nazwanych obecnie nasionami chia. Te niepozorne nasionka to prawdziwa kopalnia składników o wysokiej wartości odżywczej. Ich główne zalety, to:
• niezwykle wysoka zawartość kwasów Omega-3 (zawierają ich więcej niż np. łosoś hodowlany, a także olej lniany) – około 63%,
• wyjątkowo bogate w wapń (zawierają go więcej niż niż mleko),
• zawierają więcej żelaza niż szpinak,
• wysoka zwartość pełnowartościowego białka,
• dużo antyoksydantów,
• zawierają – obniżający ciśnienie krwi – potas,
• regulują trawienie dzięki obecności błonnika,
• obecny w nich magnez poprawia funkcje systemu nerwowego,
• wzmacniają kości dzięki zawartości fosforu.
Wartość odżywcza nasion chia (w 100 g)
Wartość energetyczna – 486 kcal
Białko ogółem – 16.54 g
Tłuszcz – 30.74 g
Węglowodany – 42.12 g
Błonnik – 34.4 g
Witaminy
Witamina C – 1.60 mg
Tiamina – 0.62 mg
Ryboflawina – 0.17 mg
Niacyna – 8.83 mg
Witamina A – 54 IU
Witamina E – 0.50 mg
Minerały
Wapń – 631 mg
Żelazo – 7.72 mg
Magnez – 335 mg
Fosfor – 860 mg
Potas – 407 mg
Sód – 16 mg
Cynk – 4.58 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Kwasy tłuszczowe (w porcji – 28 g)
omega-3 4915 mg
omega-6 1620 mg
Źródło: nutritiondata.self.com
Kto może odnieść największą korzyść ze stosowania nasion chia?
Z całą pewnością każdy skorzysta na wzbogaceniu diety w nasiona chia, najbardziej skorzystają na tym jednak osoby, które mają niedobory witamin i minerałów (np. osoby po kuracjach odchudzających oraz stosujące mało zróżnicowaną dietę). Także uczniowie, studenci i inni pracownicy umysłowi oraz osoby z depresją powinny włączyć do diety te niepozorne nasionka, bowiem ze względu na swoją wysoką zawartość kwasów Omega-3, wspomagają one pracę mózgu i mogą łagodzić objawy depresji. Te same kwasy Omega będą wspomagać leczenie demencji oraz mogą wywierać pozytywny wpływ na choroby neurodegeneracyjne wzroku u seniorów, takie jak zwyrodnienie plamki żółtej. Są także niezbędne w czasie ciąży i połogu.
Nasiona Chia polecane są osobom z zaparciami, gdyż doskonale regulują proces trawienia i pobudzają perystaltykę jelit. Ponadto zmniejszają ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy spożywać przynajmniej 35 g błonnika dziennie. W 100 g nasion chia znajduje się aż 34.4 g włókna pokarmowego, a więc prawie 100% dziennego zapotrzebowania na błonnik.
Kolejną grupą mogącą odnieść znaczne korzyści ze stosowania tych zdrowych nasionek są wegetarianie oraz sportowcy. W 100 g nasion chia znajduje się aż 16,54 g białka i jak się okazuje jest to białko najwyższej jakości, gdyż zawiera aż 91 ze 100 aminokwasów.
Warto aby nasiona chia znalazły się w diecie kobiet cierpiących na osteoporozę lub zagrożonych rakiem piersi. Nasiona chia są skarbnicą wapnia – w 100 g znajduje się aż 631 mg tego wzmacniającego kości pierwiastka! Do tego, zawierają tez fosfor, który buduje mocne kości i zęby.
Ze względu na zawartość kwasu ALA czyli kwasu alfa-linolenowego, który może zmniejszać występowanie raka sutka, polecane są w profilaktyce raka piersi.
Nie powinno ich także zabraknąć u osób zagrożonych chorobą wieńcową i zbyt wysokim ciśnieniem. Przemawia za tym zarówno obecność kwasów Omega-3, które mogą obniżać poziom „złego” cholesterolu i trójglicerydów, jak również zawartość potasu, magnezu, wapnia i sodu – czyli pierwiastków mających wpływ na ciśnienie tętnicze.
Autor: Planeta Zdrowie (MSK)