Olejek z kadzidłowca (Boswelia Serrata) inaczej olibanum pozyskiwany jest z żywicy drzewa odmiany Boswelii rosnącego w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Żywica ta wypływając z drzewa zastyga w formie bursztynowych „łez”, zwanych kadzidłem lub olibanum.
Kadzidło stanowiło niezwykle cenny surowiec już w czasach starożytnych, będąc elementem rytuałów religijnych. W Egipcie składano z niego ofiary dla bogów, było też jednym z darów ofiarowanych dzieciątku Jezus. Za czasów starożytnego Rzymu miało większą wartość niż złoto. Przyjemny, drzewny zapach kadzidła kojarzył się z transcendentalnymi doznaniami oraz według wierzeń miał moc wypędzania złych duchów.
Guma kadzidłowca pełniła także rolę lekarstwa, np. w Indiach leczono nią reumatyzm, a w Chinach odkażano rany.
Najwyższej jakości guma z kadzidłowca ma kolor przejrzysty i srebrny z lekko zielonym odcieniem. W handlu najpopularniejsze, bo zdecydowanie tańsze, są jednak odmiany w kolorze brązowo-żółtym. Olejek z kadzidłowca ma drzewny, lekko pikantny i owocowy aromat. Jest wysoko ceniony nie tylko w aromaterapii, ale także w medycynie naturalnej.
Główne składniki olejku, które czynią go tak wartościowym, to monoterpeny i seskwiterpeny. Według przewodnika po olejkach eterycznych „Reference Guide for Essential Oils”, napisanego przez Connie i Alana Higley, monoterpeny pomagają usuwać toksyny z nerek i wątroby, mają także działanie antyseptyczne, antybakteryjne, stymulujące i wykrztuśne. Seskwiterpeny z kolei mają zdolność przenikania bariery krew-mózg i stymulowania systemu limbicznego oraz podwzgórza, a także przysadki i szyszynki.
Coś dla ducha…
Olejek kadzidłowca nie bez powodu był stosowany w praktykach duchowych, gdyż uważa się, że sprzyja medytacji i rozwojowi duchowemu. Uspokaja umysł i przywraca wewnętrzny spokój, a także pomaga w przypadku obsesji i lęków. Działa antydepresyjnie i relaksująco. Może być stosowany w kominkach aromaterapeutycznych do oczyszczania powietrza, jak również do odświeżających umysł kąpieli. Dobrze się sprawdza jako olejek do masażu, gdy wymieszamy go z np. z olejkiem z awokado, jojoby czy ze słodkich migdałów.
I dla ciała…
Działanie terapeutyczne tego olejku wynika z jego właściwości przeciwzapalnych, ściągających, antyseptycznych, diuretycznych i wykrztuśnych. Jest uważany za środek tonizujący, czyli wzmacniający wiele systemów organizmu, w tym głównie system pokarmowy, oddechowy, nerwowy i wydalniczy. Wspiera także odporność i pomaga w lepszym przyswajaniu składników odżywczych.
Główne problemy, w których łagodzeniu może pomóc olejek z kadzidłowca, to:
• Artretyzm i reumatoidalne zapalenie stawów (olejek ten może hamować produkcję komórek zapalnych, jak również działać jak naturalny środek przeciwbólowy),
• Infekcje oddechowe (usuwa śluz z dróg oddechowych, działa wykrztuśnie),
• Problemy skórne, takie jak: suchość skóry, a także blizny i rozstępy,
• Ze względu na swoje właściwości ściągające i antyseptyczne pomaga przy problemach z dziąsłami, trudno gojących się ranach, trądziku czy ugryzieniach owadów,
• Problemy trawienne (wzmaga wydzielanie żółci i kwasu żołądkowego i stymuluje perystaltykę jelit),
• Choroby nowotworowe (trwają badania nad potencjalnym działaniem olejku w chorobach nowotworowych).
Zastosowanie
W przypadku problemów z układem oddechowym, takimi jak np. astma, zapalenie oskrzeli, kaszel czy przeziębienie zaleca się inhalacje z dodatkiem olejku z kadzidłowca, jak również nacieranie olejkiem klatki piersiowej.
W celu leczenia ran czy blizn polecane są kompresy oraz przemywanie skóry wodą z dodatkiem olejku.
Aby ukoić system nerwowy i wspomóc walkę z depresją najlepiej stosować olejek w kominkach do aromaterapii.
Aby zmniejszyć przetłuszczanie się skóry, a także poprawić napięcie i wygląd skóry dojrzałej, można kilka kropli olejku dodać do kremu lub balsamu.
Uwaga! Olejek z kadzidłowca nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, gdyż może wywołać menstruację.
Źródła:
http://articles.mercola.com/herbal-oils/frankincense-oil.aspx
http://zielonyklub.pl/kadzidlowiec-boswellia-carterii.html
Autor: Planeta Zdrowie (MSK)
Zapraszamy do zakupów:
Frankincense – Olejek kadzidłowy (Boswellia serrata) 10 ml Planeta Zdrowie
To jeden z moich ulubionych olejków! I wącham i nacieram, czasami kropelkę pod język zapuszczę profilaktycznie… Jest kilka rodzajów kadzidłowca, oprócz serrata jest także Cartieri, Frereana i Sacra. Bardzo dużo wyników badań, także nt działania kadzidła w chorobach nowotworowych, zamieszczonych jest na medycznych stronach rządowych USA http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
Witam. More prosic I infomacje jak stosowac ten olejek przy chorobie jelit?