Czy chciałabyś mieć dobry nastrój, dużo energii oraz doskonałe samopoczucie? A kto by nie chciał? Jednak czy taka sytuacja naprawdę jest możliwa, zwłaszcza gdy żyjemy w dużych miastach i prowadzimy aktywny tryb życia? Okazuje się, że tak, a wszystko to może stać się Twoim udziałem dzięki przeprowadzeniu detoksu wątroby. Ten niezwykle ważny organ ma bowiem ogromny wpływ na nasze ciało, umysł i poziom energii.
Do czego tak naprawdę potrzebna nam wątroba?
Wątroba pełni tak wiele funkcji w organizmie ( niektórzy eksperci twierdzą, że aż 400), że aby je wszystkie opisać, trzeba by napisać książkę! Jedne z najważniejszych zadań wątroby to jej wpływ na metabolizm i proces detoksykacji. Wątroba pomaga rozłożyć składniki odżywcze tak, aby organizm mógł je łatwiej przyswoić oraz przechowuje pewne substancje, które w odpowiednim czasie będą potrzebne organizmowi.
Wątroba jest odpowiedzialna za trawienie węglowodanów, tłuszczy i białka. Jeśli chodzi o węglowodany, dba ona o poziom glukozy. W przypadku białek, komórki wątroby pomagają przekształcić kwasy tłuszczowe z pożywienia w substancje, które będą dostarczać organizmowi energii. To samo dzieje się w przypadku trawienia tłuszczy, z tym że następuje to z pomocą pęcherzyka żółciowego.
Wątroba współpracuje także z wieloma innymi organami. Amoniak to produkt uboczny z rozkładu białek, węglowodanów i tłuszczy. Wątroba przekształca tą potencjalnie toksyczną substancję w mocznik, który następnie jest transportowany do nerek i wydalany wraz z moczem. Wątroba jest tez blisko związana z pęcherzykiem żółciowym, którego głównym zadaniem jest produkcja żółci i trawienie tłuszczy.
Funkcje wątroby, otłuszczona wątroba i rak wątroby
Mimo iż od dawna wiadomo, że wątroba jest jednym z kluczowych organów dla zdrowia całego ciała, nauka wciąż dowiaduje się nowych rzeczy na temat jej związków z konkretnymi składnikami pokarmowymi, mechanizmami oraz procesami chorobowymi. Na przykład obecnie trwają badania na temat związków między deficytem magnezu a otłuszczeniem wątroby. Otłuszczenie wątroby jest poważnym problemem w dzisiejszych czasach. Dawniej było ono wiązane głównie z alkoholizmem. Jednak w ostatniej dekadzie wzrosła liczba osób z nie-alkoholowym otłuszczeniem wątroby.
Schorzenie to pojawia się, gdy wątroba nie jest w stanie efektywnie metabolizować tłuszczy. Według analiz z 2015 roku przeprowadzonych przesz Uniwersytet Tomasa Jeffersona obecnie trwa epidemia tego schorzenia. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych około 25% populacji jest dotknięte tym schorzeniem. Naukowcy określają to schorzenie „syndromem klinicznym zbliżonym do syndromu metabolicznego”. Czasem wiąże się to schorzenie z genetyczną predyspozycją, jak również otyłością czy cukrzycą, mimo iż nie każdy kto na nie choruje, zmaga się tymi chorobami.
Część naukowców szuka obecnie powiązań pomiędzy tym schorzeniem a toksynami środowiskowymi lub pochodzącymi z leków. Chroniczne stosowanie środków przeciwbólowych, jak również niektóre inne leki mogą się przyczyniać do powstania tego schorzenia. Co więcej w 2017 roku zostało opublikowane badanie w Nature: Specific Reports, które wykazało zależność między otłuszczeniem wątroby, a konsumpcją żywności genetycznie modyfikowanej, zwłaszcza tej, która została spryskana Roundapem.
Jeśli powiązanie pomiędzy toksynami chemicznymi a otłuszczeniem wątroby jest prawdziwe, to nie powinien dziwić fakt, iż obecnie – w czasach tak powszechnego kontaktu z toksynami – mamy do czynienia z prawdziwą epidemią tej choroby, a także wielu innych schorzeń wątroby, takich jak np. rak wątroby.
Detoks wątroby = detoks organizmu
W czasach tak nasilonego kontaktu z toksynami ważne jest, aby regularnie przeprowadzać detoks wątroby. Zarówno chińska medycyna, jak i Ajurweda uważają, że istnieją pewne okresy w roku, kiedy najlepiej jest przeprowadzić takie oczyszczanie – okresy przed przesileniem zimowym i letnim.
Każda z tych przedstawionych poniżej kuracji oczyszczających może być stosowana przez okres od 1 do 3 tygodni. Jeśli jesteś zdrowy, możesz prowadzić wtedy normalny tryb życia. Może być jednak bardziej korzystne, jeśli wesprzesz proces oczyszczania ograniczając do minimum swoje codzienne aktywności, zwłaszcza podczas kilku pierwszych dni detoksu.
Jeśli jednak chorujesz na otłuszczenie wątroby czy inne schorzenie, warto skonsultować plan przeprowadzenia takiego detoksu z lekarzem medycyny.
Wykorzystaj siłę ziół
Niektóre zioła stosowane były przez stulecia ze względu na swoje korzystne działanie wspierające wątrobę. Są to głównie: ostropest, korzeń mniszka oraz Tulsi czyli tzw. Święta Bazylia. Korzeń mniszka oraz Tulsi można dostać w wielu sklepach zielarskich, podobnie jak ostropest, który bywa także dostępny w postaci suplementu. Czasami dostępne są także gotowe mieszanki oczyszczające wątrobę złożone z kombinacji tych lub innych ziół, w które warto się zaopatrzyć, jeśli chcemy przeprowadzić detoks wątroby.
Lewatywa z kawy
Lewatywy były tradycyjnie stosowane w Ajurwedzie. Niektórzy eksperci uważają wręcz, że lewatywy te są niezbędne w dzisiejszym, zatrutym toksynami, świecie. Zastosowanie lewatywy z organicznej, wolnej od pestycydów kawy może także służyć podniesieniu poziomu energii.
Pozostawienie kawy w jelitach na okres 15 minut sprawi, że przeniknie ona przez ścianki jelit do głównej żyły wątroby, co wpłynie na pęcherzyk żółciowy. Kawa zawiera szereg ważnych fito składników, które mogą złagodzić stany zapalne, zwiększyć produkcję glutationu oraz zapoczątkować detoks komórkowy. Lewatywy z kawy okazały się także w niektórych badaniach skutecznym narzędziem zapoczątkowującym apoptozę, czyli śmierć komórek nowotworowych.
Magiczny napój detoksykujący
Istnieje pewien napój detoksykujący wątrobę, który jest dość łatwy wykonaniu. Należy w tym celu pokroić jedną organiczną cytrynę, 1 łyżkę oliwy z oliwek, szczyptę pieprzu Cayenne, a wszystko to wymieszać z 180 ml wody. Wszystkie składniki następnie zblendować, aż powstanie napój, który następnie można wypić około 1 godziny przed posiłkiem.
7 zasad, aby nasza wątroba była zdrowa
Oprócz wyżej wspomnianych metod detoksu, warto w codziennym życiu zastosować także pewne ogólne zasady, które pomogą nam utrzymać wątrobę w zdrowiu:
Dostarczaj organizmowi odpowiednie ilości witamin : K, D, B12, B6, C, jak również magnezu
Pij dużo czystej, filtrowanej wody
Pomóż swojemu trawieniu poprzez ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i zbóż, a włączenie do diety sporych ilości świeżych zielonych warzyw liściastych
Przynajmniej 4 razy w tygodniu przez minimum 30 minut oddaj się swojej ulubionej aktywności fizycznej
Praktykuj techniki zarządzani stresem, takie jak: joga kundalini, medytacja, pisanie, spacery w naturze, suche masaże,kojące kąpiele, i tym podobne. Codziennie wykonuj jedną z tych aktywności.
Zadbaj o swoje życie emocjonalne pisząc dziennik, rozmawiając z przyjaciółmi lub terapeutą lub tez praktykując techniki wolności emocjonalnej (EFT). Trzymanie się negatywnych emocji może dołożyć swoje „trzy grosze” do stanu przeciążenia toksynami.
Rozważ wykonanie głębokiego detoksu zawsze, gdy czujesz się permanentnie zmęczona, wzdęta, cierpisz na zaparcia, bóle, depresję, lęki czy inne oznaki zatrucia toksynami.
Pamiętaj, aby traktować swoja wątrobę z miłością poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia a dodatkowo – od czasu do czasu – przeprowadzenie kuracji oczyszczającej z toksyn, aby pozostać zdrową, promienną i silną! Jeśli chciałabyś mieć wysoki poziom energii, silniejszy system odpornościowy, lepszy humor, a także piękną skórę – nie ma lepszego rozwiązania niż zadbanie o tak kluczowy dla naszego zdrowia organ, jakim jest wątroba.
@PlanetaZdrowie