Olejek lawendowy bez tajemnic

Olejek lawendowy

Lawenda  rośnie dziko w górzystych regionach basenu Morza Śródziemnego, jak również jest powszechnie uprawiana w Wielkiej Brytanii, Francji i innych krajach europejskich ( w tym coraz częściej w Polsce). Jest niewysoką krzewinką o wysokości ok. 20- 80 cm, posiadającą w zależności od odmiany: niebieskie, różowe, różowofioletowe, białe lub fioletowe kwiatki, zwykle zebrane w kłosy na szczycie sztywnego pędu kwiatowego. Kwiaty lawendy rozwijają się w czerwcu, a roślina potrafi nieprzerwanie kwitnąć aż do października. Krzewinka ta posiada wiele walorów, zarówno ozdobnych jak i praktycznych. Zacznijmy od tego, że lawenda jest bardzo dekoracyjna. Posadzona grupami na rabacie lub w doniczce, staje się efektownym elementem różnych roślinnych kompozycji, choć może również z powodzeniem rosnąć w pojedynkę.

Istnieje wiele odmian tej rośliny. Najbardziej znana jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), która mierzy około 25-50 cm. Ma drobne, lancetowate liście. Kwiaty są drobne, w kolorze niebiesko-fioletowym lub różowym i tworzą kwiatostan w kształcie kłosa na długiej łodydze. Cała roślina wydziela charakterystyczny intensywny lecz przyjemny zapach dzięki olejkowi eterycznemu. Lawenda francuska (Lavandula stoechas) w naszych warunkach nie przekracza 0,5 m, w lepszych może dorastać nawet do 1m. Wyróżnia się ciekawymi kwiatostanami – ciemnofioletowymi z kępką liliowych wypustek na szczycie. Oprócz najczęstszej barwy fioletowej spotyka się kwiaty niebieskie lub białe.

Lawenda jest znakomitym ziołem przyprawowym. Ma dość intensywny smak i aromat, jednak używana z umiarem może wspaniale urozmaicić smaki potraw, zwłaszcza kuchni śródziemnomorskiej, jak również rozmaitych słodkich deserów. Swoją niezwykłą popularność lawenda zawdzięcza jednak swojemu pięknemu zapachowi. Już nasze prababcie uwielbiały lawendę, stosując ją do wyrobu domowych pachnideł, a suszone kwiaty umieszczały w woreczkach, by służyły do nadawania zapachu pościeli i bieliźnie, a także odstraszały mole.

Olejek lawendowy – nie tylko zapach

Olejek eteryczny pozyskany z kwiatów lawendy jest  jednym z najczęściej stosowanych olejków na świecie. Wynika to nie tylko z jego pięknego zapachu, lecz także z niezwykle wszechstronnych właściwości. Olejek lawendowy jest niezwykle skuteczny w przypadku wielu problemów skórnych – w leczeniu lekkich oparzeń, skaleczeń czy nawet żylaków. Posiada silne właściwości antyseptyczne i odstraszające owady. Pomaga także w problemach trawiennych. Właściwości kojące i relaksujące tego olejku sprawiają, że jest rekomendowany w przypadku depresji, stresu, bólów głowy oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego.  W przemyśle perfumiarskim czy farmaceutycznym stosuje się go do wyrobu mydeł, środków do czyszczenia domu czy wód toaletowych.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy i zalety tego olejku :

Rodzina: Lamiaceae
Sposób pozyskania :  parowa destylacja kwiatów lawendy

Właściwości:
antyseptyczne
antybakteryjne
uspokajające
łagodzące
równoważące
relaksujące
antydepresyjne
przeciwbólowe
odstraszające owady

Terapeutyczne zastosowanie olejku lawendowego :

Problemy skórne (oparzenia, trądzik, egzema, ugryzienia owadów, rany i skaleczenia)
Olejek lawendowy dzięki swoim antyseptycznym i łagodzącym właściwościom uznawany jest powszechnie za wszechstronne remedium na wiele problemów ze skórą. Nie tylko bowiem odkaża, lecz przede wszystkim przyspiesza procesy naprawcze skóry, dzięki czemu rany i skaleczenia lepiej się goją i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo powstania blizn.

Stres i depresja
Dzięki swoim relaksującym i uspokajającym właściwościom jest doskonałym remedium w przypadku nadmiernej nerwowości, depresji czy stanów lękowych.

Problemy ze snem
Lawenda wykazuje lecznicze właściwości w przypadku zaburzeń snu, takich jak bezsenność, ponieważ działając kojąco na system nerwowy, pomaga w uzyskaniu lepszego snu. Dzieje się tak dlatego, iż jej zapach indukuje fale alfa w obszarze mózgu odpowiedzialnym za relaksację, dzięki czemu szybciej zapadamy w sen. W przypadku bezsenności i problemów w z zasypianiem zaleca się kilka kropli olejku zakroplić na czysty ręcznik umieszczony obok łóżka lub bezpośrednio na poszewkę poduszki lub tez zastosować dyfuzor od olejków eterycznych.

Bóle głowy
Lawenda okazała się skuteczna w przypadku bólów głowy rozmaitego pochodzenia, jak: migreny, bóle głowy wywołane problemami gastrycznymi, o podłożu nerwowym, bóle zatokowe czy wywołane napięciem. Masaż skroni, szyi i czoła olejkiem lawendowym nie tylko łagodzi bóle głowy, ale także zapobiega wystąpieniu kolejnego ataku migreny, jak również usuwa napięcie z rejonu głowy i szyi.

Problemy trawienne
Niestrawność to częsty problem, a jego objawami są: bóle brzucha, wymioty, odbijanie czy tez uczucie palenia w żołądku. Lawenda pomaga lepiej trawić tłuszcze poprzez promowanie wydzielania żółci. Pomaga także w przypadku gazów czy zaparć. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być wypicie herbatki z kwiatów lawendy. W przypadku natomiast łagodzenia nudności spowodowanych chorobą lokomocyjną, skuteczne będzie umieszczenie kropli olejku lawendowego na końcu języka, za uchem lub też w okolicy pępka.

Zmęczone mięśnie
Aby ukoić zmęczone mięśnie po całym dniu pracy najlepiej zastosować kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego. Możesz też ograniczyć się tylko do kąpieli stóp trwającej minimum 10 minut, aby poczuć się odświeżonym i zrelaksowanym.

Włosy i skóra głowy
Regularny masaż skóry głowy z dodatkiem tego olejku pomaga zapobiegać utracie włosów i wspomaga ich odrastanie poprzez poprawę krążenia krwi. Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się występowaniem ognisk wyłysienia. Jak wykazały badania przeprowadzone w Szkocji, w leczeniu tego schorzenia okazał się skuteczny właśnie olejek lawendowy, który wmasowywany w sucha skórę głowy przy pomocy delikatnego masażu przyczyniał się do znaczącego wzrostu włosów w tych obszarach w przeciągu kilku miesięcy. Olejek lawendowy walczy także z przesuszeniem skory głowy i łupieżem, a także zapobiega i zwalcza wszy oraz gnidy.

Uwaga: olejek lawendowy jest tak łagodny, że jako jeden z nielicznych może być stosowany na skórę w stanie nierozcieńczonym.

Przepisy na lecznicze mikstury z wykorzystaniem olejku lawendowego:

Mikstura do masażu zmęczonych mięśni
Do buteleczki wypełnionej 50 ml oleju do masażu  (migdałowy, kokosowy) wlać 10-25  kropli olejku lawendowego, wymieszać. Tak przygotowaną miksturą możemy masować kark, plecy lub całe ciało, aby usunąć napięcie z mięśni.

Odprężająca kąpiel przeciwko bezsenności
Do wanny z gorąca wodą wlać 6-10 kropli olejku lawendowego. Czas kąpieli nie powinien być  krótszy niż 10 minut.

Mieszanka przeciwko suchej skórze głowy i łupieżowi
Przygotuj miksturę składająca się z 1 kropli olejku lawendowego oraz 2 łyżek oleju migdałowego lub oliwy z oliwek. Podgrzewaj taka mieszankę przez ok. 10 sekund. Jeszcze ciepłą miksturą masuj skórę głowy, a następnie zawiń głowę w ręcznik. Po godzinie umyj głowę łagodnym szamponem.

Mikstura przeciwko wszom i gnidom
Aby pozbyć się wszy i gnid, masuj skórę głowy przy pomocy olejku lawendowego około 20 minut przed zastosowaniem szamponu.

Odżywka do włosów
Zagotować 1/4 szklanki suszonej lawendy w dwóch filiżankach wody, a następnie dodać kilka kropli olejku lawendowego. Umyć głowę taką mieszanką, pozostawić na 15 minut. Ta odżywka doda włosom blasku i pięknego zapachu, a także usunie łupież.

Mgiełka zapachowa do pomieszczeń i pościeli
Do buteleczki z wodą o pojemności około 100 ml wlać od 15-30 kropli olejku lawendowego. Pomieszać. Rozpylać w pomieszczeniach lub spryskać tą mieszanką pościel lub ubrania. Działa odstraszająco na insekty.

Środki ostrożności:
Lawenda spowalnia pracę systemu nerwowego, więc stosowana w połączeniu z anestetykami czy innymi lekami stosowanymi podczas operacji może wywołać niekorzystny efekt. Nie należy więc stosować lawendy co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Lawenda słusznie więc stanowiła niezbędne wyposażenie domu naszych babć czy prababć. O jej wszechstronnych zastosowaniach warto pamiętać w przypadku drobniejszych problemów zdrowotnych i w celu zadbania o zdrowie skóry czy włosów. A olejek lawendowy najlepiej na stałe uczynić elementem naszej domowej apteczki i bezwzględnie pamiętać o nim, gdy wyjeżdżamy na wakacje!

Źródła:

http://ogrod-amat.strefa.pl/lawenda.php
http://www.e-ogrodek.pl/a/lawenda-w-ogrodzie-i-doniczce-uprawa-i-zastosowanie-10967.html

13 Surprising Benefits of Lavender Essential Oil


http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-lavender-for-skin-hair-and-health/#gref
„Everyday Aromatherapy” Karen Philip, str 46.

Write a comment