Olej kokosowy – najzdrowszy olej na świecie

Olej kokosowy – najzdrowszy olej na świecie

Orzech kokosowy od  wieków stanowił ważne źródło pożywienia dla ludzi zamieszkujących tereny tropikalne.  Owoce kokosu od jakiegoś czasu robią karierę w świecie Zachodu ze względu na swoją wartość odżywczą, jednak to właśnie olej kokosowy stanowi niezwykłe źródło leczniczych właściwości.

goerg-PlanetaZdrowie

 Dlaczego olej kokosowy jest tak unikalny?

Oleje i tłuszcze są złożone z cząsteczek zwanych kwasami tłuszczowymi. Olej kokosowy w większości złożony jest ze  średniołańcuchowych  kwasów  tłuszczowych (MCFA), których działanie istotnie różni się od działania długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LCFA). Zarówno nasycone, jak i nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w mleku, jajkach, mięsie, a nawet roślinach są przeważnie zbudowane z długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Jest to istotne, gdyż nasz organizm metabolizuje poszczególne kwasy tłuszczowe w odmienny sposób.

To właśnie MCFA w oleju kokosowym są tak wartościowe, ponieważ te kwasy tłuszczowe nie wywierają negatywnego wpływu na cholesterol.  Przeciwnie, są znane z właściwości  obniżania  ryzyka chorób serca i  arteriosklerozy. Istnieje tylko kilka źródeł  MCFA, a olej  kokosowy stanowi najlepsze z nich.

Wątroba i  pęcherzyk żółciowy nie potrzebują trawić i emulgować MCFA, co powoduje wyższy poziom energii, lepsze krążenie krwi i lepszą ciepłotę ciała. Jest to szczególnie ważne dla osób, które miały usunięty pęcherzyk żółciowy i  w związku z tym gorzej trawią tłuszcze. Takie  osoby mogą wiele skorzystać stosując olej kokosowy, gdyż  jest on łatwo trawiony.

Kwas laurynowy

Olej  kokosowy większość swoich pozytywnych właściwości zawdzięcza obecności kwasu laurynowego. Kwas ten w organizmie człowieka przekształca się w monolauryn – substancję wykazującą  silne działanie antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybicze.

Monolauryn z powodzeniem zwalcza candidę albicans, zakażenia grzybicze i „stopę atlety”- długotrwałą grzybicę stóp. Rozprawia się on także bez problemu z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, wywołanymi m.in. wirusem grypy, wirusem zapalenia wątroby typu C, a nawet zwalcza wirusa HIV.  Badacze z Filipin badają aktualnie efektywność kwasu laurynowego w zwalczaniu wirusa HIV/AIDS.

Co więcej, kwas laurynowy nie jest toksyczny, co czyni go doskonałą alternatywą dla leków przepisywanych w chorobach wirusowych, jak również bakteryjnych i wirusowych.

Zawartość kwasu laurynowego w mleku karmiących matek może tłumaczyć, dlaczego niemowlęta karmione piersią są bardziej odporne na infekcje.

 

Korzyści zdrowotne ze stosowania oleju kokosowego

 Utrata wagi

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe znajdujące się w oleju kokosowym  są zdolne przyśpieszać metabolizm szybciej niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, ponieważ są łatwiej trawione i przekształcane w energię. Badanie wykazało, że średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe są trzy razy bardziej efektywne w przyspieszaniu metabolizmu od długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, co prowadzi do konkluzji, iż utrata wagi może zostać osiągnięta przy zastąpieniu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych średniołańcuchowymi.

 

Zapalenie płuc

W badaniu zaprezentowanym w American College of Chest Physicans w październiku 2008 roku stwierdzono, że olej kokosowy pomagał pacjentom z zapaleniem płuc w szybszym zdrowieniu, przynosząc im ulgę i szybsze ustępowanie symptomów chorobowych. Jest to niezwykle budująca informacja, gdyż oznaczać może krótszy pobyt w szpitalu i  obniżenie kosztów leczenia. Co więcej, jest to terapia mało kosztowna i nie posiadająca skutków ubocznych.

 

Zmniejszenie ryzyka cukrzycy, chorób serca i poprawa poziomu cholesterolu

W badaniu przeprowadzonym na kobietach w wieku od 20 do 40 lat, połowa badanych została poinstruowana, aby przyjmować 30 ml oleju sojowego, podczas gdy druga połowa miała zamiast tego przyjmować 30 ml oleju kokosowego, jednocześnie utrzymując reżim umiarkowanych ćwiczeń fizycznych przez okres 12 tygodni.

Wyniki badania wykazały, że mimo iż u obydwu grup zmniejszył się wskaźnik BMI (body mass index), to tylko u kobiet przyjmujących olej kokosowy odnotowano spadek w obwodzie talii, co tym samym wpływa na obniżenie ryzyka schorzeń takich, jak: cukrzyca typu II czy choroby serca.

Co więcej, badanie wykazało, że badane, które doświadczyły poprawy profilu lipidowego – podwyższenie poziomu tzw. „dobrego cholesterolu” (HDL), a także lepsza proporcja cholesterolu HDL do LDL (tzw. ‘złego cholesterolu”), były to kobiety przyjmujące olej kokosowy. Kobiety przyjmujące olej sojowy nie uzyskały poprawy w tym zakresie, a ich wyniki pokazały zwiększony całkowity poziom cholesterolu, jak i wyższy poziom cholesterolu LDL, przy jednoczesnym obniżeniu cholesterolu HDL.

 

Wspiera układ kostny i pomaga przy syndromie chronicznego zmęczenia

Badania wykazały, że olej kokosowy pomaga zapobiegać osteoporozie, ponieważ pomaga w absorpcji minerałów takich, jak wapń czy magnez – dwóch ważnych minerałów w walce z osteoporozą.

Co więcej, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym wytwarzają energię zamiast tłuszczu, przez co poprawiają metabolizm i zapobiegają zmęczeniu. Olej ten także usuwa mikroorganizmy, które ograbiają organizm z siły i przyczyniają się do odczuwania zmęczenia.

 

Choroba Alzheimera

Dr Mary Newport, po tym jak odmówiono jej leczenia męża z demencją, odkryła, że olej kokosowy zawiera naturalne średniołańcuchowe trójglicerydy (MCT). Ta sama substancja była stosowana w programie badawczym leku, do którego nie zakwalifikował się jej mąż. Podawała ona mężowi 1 łyżeczkę oleju kokosowego 2 razy dziennie przez półtora miesiąca i  ku swojemu zdumieniu odkryła, że mąż prawie całkowicie wyzdrowiał.

 

Pielęgnacja włosów

Te unikalne kwasy tłuszczowe mają bardzo niewielkie cząsteczki, przez co łatwo wnikają w błony komórkowe włosa, co oznacza iż głęboko nawilżają włosy od środka w odróżnieniu od innych odżywek, które działają na strukturę włosa z zewnątrz.

Masaż skóry głowy olejem kokosowym może pomóc pozbyć się łupieżu.  Łupież jest spowodowany suchością skory lub zakażeniami grzybicznymi. Regularnie stosowany, olej kokosowy może pomóc pozbyć się grzybicy i tym samym rozwiązać problem łupieżu.

Aby uzyskać efekt głębokiego nawilżenia włosów, łyżeczka lub dwie pozostawiona na mokrych włosach  przez minimum pól godziny,  a najlepiej na całą noc, może zapewnić włosom wspaniały połysk.

 Pielęgnacja skóry

Olej kokosowy jest wspaniałą naturalną odżywką zawierającą trójglicerydy średniołańcuchowe, które w sposób naturalny łatwo wnikają w skórę, nawilżają ją  oraz pełnią rolę bariery ochronnej przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, m.in. uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki.  Olej kokosowy zapewnia także ochronę przeciwsłoneczną, „wyłapując” około 20 procent promieniowania UV.

 

Olej kokosowy jest bogaty w antyoksydanty i naturalne czynniki antybakteryjne, takie jak kwas kaprylowy i kaprynowy. Posiada zdolność wygładzania skóry, przy jednoczesnym  zaopatrywaniu jej w antyoksydanty, co czyni go idealnym preparatem antiaging. Co więcej, zawiera także witaminę E, kolejny antyoksydant, który jest znany ze swych właściwości naprawiania uszkodzeń skóry, leczenia poparzeń i innych urazów.

 

Pozostałe, dotąd niewymienione korzyści zdrowotne, przypisywane olejowi kokosowemu:

 • Chroni przed rakiem i wirusem HIV oraz innymi chorobami infekcyjnymi,
 • Zabija bakterie i pasożyty, takie jak tasiemiec i motylica wątrobowa,
 • Łagodzi objawy refluksu,
 • Łagodzi i leczy problemy jelitowe, przyczynia się do sprawnej pracy jelit,
 • Zmniejsza występowanie hemoroidów,
 • Łagodzi bóle uszu,
 • Łagodzi objawy powiększenia prostaty,
 • Wzmacnia wątrobę i chroni przed jej uszkodzeniem,
 • Zmniejsza występowanie napadów padaczkowych,
 • Zmniejsza stany zapalne mięsni i stawów,
 • Zmniejsza neuropatie wywołane cukrzycą.

 

Ile oleju powinno się przyjmować, by doświadczyć jego korzyści?

Według badaczy, dorosły powinien przyjmować około 3 i pół łyżeczki oleju kokosowego dziennie, odpowiednika ilości MCFA, jaką przyjmowałoby niemowlę wraz z mlekiem matki. Korzyści oleju kokosowego opierają się na wartości odżywczej średniołańcuchowych  kwasów tłuszczowych (MCFA), a najlepszym przykładem właściwych proporcji dostarczania MCFA do organizmu występującym w naturze jest ludzkie mleko.

Dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do oleju kokosowego w diecie, lepiej jest zaczynać od mniejszych ilości, by sprawdzić, jak organizm reaguje, zanim włączy się do diety proponowaną dawkę terapeutyczną.

 

Czy olej kokosowy ma jakieś skutki uboczne?

Olej kokosowy nie posiada znanych skutków ubocznych. Jednak jeśli jesteś przyzwyczajony do diety niskotłuszczowej, popularną reakcją uboczną będzie biegunka.

Prawdopodobnie nie jest zalecane zaczynać od większej dawki od razu. Rozłożenie w czasie rekomendowanej dawki dziennej i nie przyjmowanie jej od razu w całości, jak również stopniowe dochodzenie do proponowanej ilości, pomoże zapobiec niepożądanym reakcjom.

 

W krajach produkujących olej kokosowy uważany jest on za korzystny dla kobiet w ciąży i karmiących. Jednak Zachodnie konsumentki przyzwyczajone do diety niskotłuszczowej są przestrzegane przed eksperymentowaniem z olejem kokosowym podczas ciąży, jeśli nie są do niego przyzwyczajone. Jeśli natomiast spożywałaś już wcześniej olej kokosowy regularnie, bez żadnych reakcji niepożądanych, nie ma powodu by przerywać jego stosowanie.

Źródło: http://www.naturalnews.com

 

 

 

Write a comment