Olej kokosowy a cholesterol

Czy olej kokosowy może obniżać poziom cholesterolu LDL?

coco17

 Ogólnie mówiąc, pokarmy bogate w tłuszcze nasycone podnoszą poziom cholesterolu LDL. Ludzie zwykle myślą, że tłuszcze nasycone występują głównie w mięsie, drobiu i nabiale, ale niektóre pokarmy roślinne także zawierają duże ilości tłuszczy nasyconych, czego przykładem jest olej kokosowy. Olej kokosowy nie obniża poziomu cholesterolu LDL, zamiast tego, podnosi go. Ale całościowy obraz jest bardziej skomplikowany, ponieważ olej kokosowy także podnosi poziom HDL i w rezultacie wiele osób zauważa u siebie poprawę profilu lipidowego.

Fakty na temat cholesterolu

 

high_cholesterol

 

Cholesterol LDL znany jako „zły” cholesterol może zwiększać ryzyko chorób serca. Nadmiar cholesterolu LDL we krwi tworzy blaszki miażdżycowe w arteriach, tym samym zwężając je i spowalniając przepływ krwi do serca. Z drugiej strony cholesterol HDL, „dobry cholesterol”, pomaga usunąć cholesterol z krwi i zapobiega chorobom serca. Dlatego lekarze starają się patrzeć na obraz całości, czyli na proporcje pomiędzy dobrym i złym cholesterolem, gdy oceniają ryzyko chorób krążenia.

 

Złożona rola oleju kokosowego

 

Olej kokosowy złożony jest w 90 procentach z tłuszczy nasyconych. Większość stanowi kwas laurynowy, który jest znany z tego, że podnosi zarówno poziom dobrego, jak i złego cholesterolu. Na podstawie analiz 60 prac badawczych , które szukały powiązań pomiędzy różnymi tłuszczami spożywczymi a poziomem cholesterolu – opublikowanymi w 2003 roku w American Journal of Clinical Nutrition – olej kokosowy podnosił zarówno poziom LDL, jak i HDL, przy czym poziom HDL wzrastał trochę bardziej.  Oznacza to, że  w efekcie, gdy włączysz lej kokosowy do diety, poziom cholesterolu LDL może nieco wzrosnąć, ale to samo stanie się z poziomem HDL,  i  końcowy efekt – proporcje cholesterolu – będzie ogólnie korzystny.  W ten sposób ryzyko choroby serca może zostać obniżone.

 

coco22

 

Źródła:

http://www.livestrong.com/article/485564-can-coconut-oil-lower-ldl-cholesterol/

 

 

Write a comment