Tłuszcze nasycone zawarte w oleju kokosowym

Dlaczego tłuszcze nasycone zawarte w oleju kokosowym nie tylko nie szkodzą, ale mogą wywierać pozytywny wpływ na organizm ?

 

 Olej kokosowy, którego popularność od jakiegoś czasu wciąż wzrasta, a badania naukowe rozpisują się na temat jego dobroczynnego oddziaływania na zdrowie, nie zawsze cieszył się tak dobrą opinią.

Przez ostatnie 60 lat większość przedstawicieli świata medycznego oraz media informowały nas, że tłuszcze nasycone prowadzą do szeregu niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych , włącznie z podwyższonym poziomem cholesterolu, otyłością, chorobami serca i chorobą Alzheimera.

Podczas tego okresu, takie wskaźniki zdrowia Amerykanów, jak: choroby serca, otyłość, cholesterol i zachorowalność na chorobę Alzheimera gwałtownie wzrosły.

Równolegle, liczne badania nad  społecznościami zamieszkującymi Wyspy Pacyfiku, które pozyskują od 30 do 60 procent dziennego zapotrzebowania na kalorie właśnie z oleju kokosowego, bogatego w nasycone kwasy tłuszczowe, wykazały prawie zerowe wskaźniki zapadalności na choroby serca.

Przyczyna leży w następującym fakcie – nie wszystkie tłuszcze nasycone są sobie równe.

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe ( MCFA/MCT)

Oleje i tłuszcze są złożone z cząsteczek zwanych kwasami tłuszczowymi. Olej kokosowy w większości złożony jest ze  średniołańcuchowych  kwasów  tłuszczowych (MCFA), których działanie istotnie różni się od działania długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LCFA) powszechnie występujących w większości produktów spożywczych.

Jest to istotne, gdyż nasz organizm metabolizuje poszczególne kwasy tłuszczowe w odmienny sposób. LCFA posiadają duże cząsteczki i nasz organizm trudniej je przyswaja, w większości magazynując je w ciele w postaci tkanki tłuszczowej.

Natomiast MCFA, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, mają mniejsze cząsteczki, są lepiej trawione i błyskawicznie przetwarzane w naszym organizmie na energię – podobnie jak węglowodany, tylko bez wzrostu poziomu insuliny. Dlatego rzadko kiedy przekształcają się w tkankę tłuszczowa czy złogi w tętnicach.

Olej kokosowy jest najbogatszym naturalnym źródłem MCFA występującym w  przyrodzie, zawierając ich około 64 procent i jako taki posiada unikalne właściwości prozdrowotne.

Olej kokosowy a utrata wagi i zwiększenie wydolności fizycznej

Obecnie mówi się, że olej kokosowy może pomóc zoptymalizować wagę. Jak twierdzi dr Mercola, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym (MCFA/MCT)  tak naprawdę przyspieszają nasz metabolizm poprzez wspomaganie organizmu w  przekształcaniu tłuszczu na energię, zamiast odkładaniu go w tkankach, więc w efekcie olej kokosowy pomaga nam uzyskać szczupłą sylwetkę.

W latach 40-tych grupa farmerów przypadkowo odkryła to zjawisko, gdy próbowali oni podtuczyć swój inwentarz przy pomocy, niezbyt wtedy kosztownego, oleju kokosowego.  Niechcący uzyskali oni efekt odwrotny do zamierzonego – olej kokosowy sprawił, że zwierzęta były szczupłe, aktywne i głodne (1).

Mechanizm ten opiera się na specyfice metabolizowania średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. W odróżnieniu od długołańcuchowych kwasów tłuszczowych ( LCFA), które posiadają duże cząsteczki i są trudniej przyswajalne,  MCFA, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, mają mniejsze cząsteczki, są lepiej trawione i błyskawicznie przetwarzane w naszym organizmie na energię – podobnie jak węglowodany, tylko bez wzrostu poziomu insuliny. Dlatego rzadko kiedy przekształcają się w tkankę tłuszczową.

Badacze z Uniwersytetu McGill w Kanadzie odkryli, że jeśli zastąpisz w swej diecie wszystkie oleje składające się z długołańcuchowych trójglicerydów, jak np. olej sojowy, canola, itp., olejem, który zawiera średniołańcuchowe trójglicerydy – na przykład olejem kokosowym, możesz rocznie zrzucić do 16 kg nadmiarowego tłuszczu. I może to zostać osiągnięte bez potrzeby zmiany diety czy obniżania ilości spożywanych kalorii, a jedynie poprzez zastosowanie innego oleju (2).

Oprócz utraty wagi i wzrostu poziomu energii, poprawa przemiany materii uzyskana dzięki zastosowaniu tego niezwykłego oleju może sprawić, że procesy regeneracji organizmu zostaną przyspieszone, a także polepszy się działanie układu odpornościowego.

Istnieją także badania, w których wykazuje się, że MCT mogą  poprawiać osiągnięcia sportowe poprzez zwiększenie wydolności fizycznej.  Badanie przeprowadzone na myszach podczas testowania ich wytrzymałości w pływaniu wykazało, że osobniki karmione MCT szybko zaczęły wyprzedzać inne myszy (3).

Źródła :
http://www.huffingtonpost.com/dr-mercola/coconut-oil-benefits_b_821453.html
Fife B. „Cud oleju kokosowego”, Studio Astropsychologii, Białystok 2011
Fushiki, T and Matsumoto, K.  Swimming endurance capacity of mice is increased by consumption of medium-chain triglycerides, Journal of Nutrition, 1995;125:531. http://www.coconut-connections.com/hypothyroidism.html

Write a comment