Vegepa – zdrowie zaklęte w złotej kropli

Vegepa – zdrowie zaklęte w złotej kropli

 Ultraczysty kwas omega-3 EPA z oleju rybiego (ryby morskie) oraz GLS z organicznego olejku z wiesiołka lekarskiego. Tym samym dostarcza wysoką koncentrację długich kwasów tłuszczowych  Omega 3,6 & 9 i roślinnych triterpenów.

  Olej rybi zmniejsza potrzebę stosowania leków na problemy ze stawami

 Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3, jako części codziennej diety, może zmniejszyć potrzebę stosowania środków przeciwbólowych – donoszą badacze z Uniwersytetu w Dundee. Wnioski z badań opublikowanych w czasopiśmie „Reumatologia” są mile widzanym odkryciem w świetle rosnących obaw dotyczących szkodliwego działania niesteroidowych leków antyzapalnych (z ang. NSAIDs), takich jak Ibuprofen. Niektóre z tych leków są kojarzone z toksycznością układu pokarmowego, wysokim ciśnieniem krwi i zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Badania przeprowadzone podwójnie ślepą metodą, z użyciem placebo, objęły 97 pacjentów z reumatycznym zapaleniem stawów, którym podawano olej z wątroby dorsza (tran dorszowy) lub placebo. Wynikiem tych badań było odkrycie, że stosowanie suplementacji z 2.2 g długołańcuchowego kwasu tłuszczowego omega-3 może spowodować zmniejszenie konieczności stosowania leków aż do 30% po 9 miesiącach.

Szacuje się, że 7 milionów dorosłych Brytyjczyków cierpi z powodu długotrwałych problemów związanych ze stawami – podaje brytyjska Arthritis Research Campaign (www.arc.org.uk), kampania na rzecz badań nad artretyzmem. Około 350 000 ludzi cierpi na reumatyczne zapalenie stawów – nieuleczalną formę choroby, która wywodzi się z problemów autoimmunologicznych, które powodują bolesne zapalenie stawów. Są jednak dobre wiadomości w tym zakresie – cierpiący na tę przypadłość mogą spowolnić postęp tej choroby, przyjmując suplementy z omega-3. Korzyści z tych naturalnych antyzapalnych substancji są dobrze udokumentowane; wcześniejsze badania sugerowały również, że oprócz redukcji stanu zapalnego, pewne kwasy omega-3 mogą odciąć enzymy powodujące degradację kolagenu i niszczenie chrząstek stawowych. W przeciwieństwie do niesteroidowych leków antyzapalnych, kwas omega-3 może być stosowany długoterminowo, zapewnia tym samym właściwości antyzapalne i wspierające kolagen, oferując dwojaką obronę przeciwko szkodliwemu procesowi niszczenia stawów zaatakowanych przez reumatyczne zapalenie.


Nasze suplementy z omega-3, najwyższej czystości, koncentracji i wydajności, oferują bardziej znaczące korzyści w porównaniu z kliniczną dawką oleju z wątroby dorsza. Usunięcie DHA zapewnia, że EPA jest bardziej biodostępne w organizmie, wspiera jednocześnie produkcję antyzapalnych eikozaniodów.

 

Omega-3 obniża ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej

 Na podstawie danych zebranych z 9 badań, opublikowanych w czerwcowym numerze „Archives of Opthalmology” (Archiwa Okulistyki)[i], najbardziej znaczące korzyści odnoszą się do zaawansowanego stadium choroby określanej jako zwyrodnienie plamki żółtej (z ang. AMD). Jednak zwiększenie dawki przyjmowanego omega-3 wiąże się z obniżonym ryzykiem zarówno wczesnego, jak i późnego początku zwyrodnienia.

Zwyrodnienie plamki żółtej jest podstawową przyczyną ślepoty u ludzi w wieku powyżej 55 lat na Zachodzie, jak podaje AMD Alliance International (Międzynarodowe Towarzystwo ds. AMD). Jego zasięg jest dość znaczący, dotyka ono bowiem 25-30 milionów ludzi na całym świecie. Naukowcy przewidują, że te liczby mogą wzrosnąć wraz ze starzeniem się niezdrowej generacji wyżu demograficznego.

W wyniku zwyrodnienia plamki żółtej dochodzi do uszkodzenia siatkówki (a szczególnie jej części centralnej – plamki żółtej), co prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego. Wczesne wykrycie choroby jest bardzo istotne, bo umożliwia efektywne leczenie, zanim kondycja chorego się pogorszy.

Ostatnie badania przynoszą dobre wiadomości, sugerując, że można i należy kierować się proaktywnym podejściem do zdrowia. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3 tworzą budulec warstwy komórek nerwowych siatkówki, dlatego odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowego wzroku. Wg wiodącego autora badań „dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i ryby, w zastępstwie kwasów długołańcuchowych omega-3, została hipotetycznie uznana za środek zapobiegający zwyrodnieniu plamki żółtej.”

Dodatkowo, zewnętrzne fotoreceptory (części komórek zewnętrznej siatkówki) są nieustannie niszczone podczas normalnego cyklu wzrokowego, a niedobory kwasów tłuszczowych omega-3 mogą wywołać zwyrodnienie plamki żółtej. Badacze podkreślili również działanie kwasów, które zabezpiecza przed zapalną i związaną z wiekiem patologią siatkówki. Dlatego warto zadbać o to, by nasza dieta była bogata w te ważne biodostępne kwasy tłuszczowe.

[i] Chong, E.W.T., Kreis, A.J., Wong, T.Y., Simpson, J.A, Guymer, R.H. „Dietary -3 Fatty Acid and Fish Intake in the Primary Prevention of Age-Related Macular Degeneration – A Systematic Review and Meta-analysis” Archives of Ophthalmology, Vol.126:6 pp. 826-833.

 

Omega-3, EPA jest „efektywne w działaniu jak Prozac” na depresję

Duża liczba badań obserwacyjnych i epidemiologicznych wykazała, że poważna depresja wiąże się ze zmniejszonym spożyciem i/lub obniżonym poziomem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w komórkach. Rzeczywiście, już wcześniej wykazano, że osoby cierpiące na depresję mają zwykle niski poziom EPA w fosfolipidach osocza krwi, ale nie ma jasności co do tego, czy jest to skutek depresji czy te niedobory powodują nasilenie symptomów depresyjnych.

Chociaż użycie kwasów tłuszczowych omega-3 w leczeniu depresji nie jest nowym sposobem, ostatnie zrandomizowane badania podwójnie ślepą metodą, opublikowane w 2008 r. W New Zealand Journal of Psychiatry [1] (czasopismo z zakresu psychiatrii w Nowej Zelandii), wykazały, że EPA przyjmowane razem z Prozakiem jest terapeutycznie bardziej skuteczne w leczeniu symptomów depresji niż zażywanie jedynie Prozaka. Badania objęły 60 pacjentów ambulatoryjnych zdiagnozowanych z ciężkim zaburzeniem depresyjnym, którym losowo podawano dzienne dawki 1000mg EPA lub 20mg Prozaku, bądź połączenie obu. Stan (dotkliwość) depresji był oceniany w oparciu o Skalę Depresji Hamiltona (HDRS), jako podstawowy wskaźnik pomiaru, a poszczególni pacjenci byli poddawani ocenie co dwa tygodnie w przeciągu 8-tygodniowego okresu.

W odniesieniu do Skali Depresji Hamiltona (HDRS) pacjenci ci początkowo uzyskali średnio 15 z 17 punktów. Badania dowiodły, że Prozak i EPA okazały się tak samo wydajne w kontrolowaniu symptomów depresji (w oparciu o zmniejszenie liczby punktów w skali Hamiltona), podczas gdy połączenie obu z nich dało znacznie lepsze uzyskane rezultaty. Badania te potwierdzają fakt, że stosując po prostu suplementację z wysoce oczyszczonym produktem zawierającym EPA, w bezpośredni sposób możemy wpływać na nasze zdrowie, stan ogólny i dobre samopoczucie.

Podczas gdy dokładny mechanizm działania EPA w leczeniu depresji nie jest jeszcze jasny, są pewne hipotezy, które zaczynają się wyjawiać. Prozak jest lekiem przeciwdepresyjnym, który należy do leków z kategorii tzw. selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Niski poziom serotoniny jest raczej objawem, a nie przyczyną depresji, a leki typu SSRI działają, aby zwiększyć poziom serotoniny, hamując przed jej ponowną absorbcją, w ten sposób zwiększając poziom serotoniny we krwi. Wykazano też, że EPA ogranicza absorbcję serotoniny przez komórki i w dlatego może działać w sposób podobny do działania Prozaka. Dodatkowo, u badanych z depresją odkryto zwiększony poziom substancji zwanych zapalnymi cytokinami, co spowodowało podwyższony stan zapalny, który może wiązać się z symptomami takimi jak zmęczenie, gorączka, brak snu, ból, niekiedy ostry i przewlekły. EPA jest przekształcane w organizmie w antyzapalne eikosanoidy i dlatego przez zwiększenie poziomu EPA organizm może ograniczać te czynniki antyzapalne i pomóc złagodzić symptomy. Co interesujące, DHA – kolejny długołańcuchowy kwas tłuszczowy, który znajduje się w większości suplementów z olejem rybim – zwiększa poziom zapalnych cytokinów, co może wyjaśniać, dlaczego kombinacja EPA i DHA nie jest tak skuteczna w leczeniu depresji, jak suplementy zawierające tylko EPA.

Dr Alex Richardson, neuropsycholog z Uniwersytetu w Oxfordzie, która prowadzi badania w zakresie zachowania i żywności (na temat wpływu odżywiania na zachowanie ludzi – badania FAB – www.fabresearch.org.uk), mile przyjęła zebrane dane z badań. „Zgodnie z orzeczeniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja wnosi obecnie największy jednostkowy wkład do szeroko rozumianego złego stanu zdrowia w krajach rozwiniętych, do których należy również Wielka Brytania” – powiedziała.
„Wiele badań wykazało dotychczas, że omega-3 z oleju rybiego (szczególnie zaś EPA) ma korzystny wpływ na pacjentów z depresją lub zaburzeniem dwubiegunowym. Dlatego właśnie Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne poleca leczenie tych przypadłości z zastosowaniem co najmniej 1g EPA i DHA na dzień, ale tylko jako dodatek do standardowego leczenia, nie jako alternatywę.”
Vegepa jest opatentowanym produktem z całkowicie naturalnymi długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi omega. Zawiera unikatowe proporcje ultraczystego EPA (omega-3, kwas eikozapentaenowy) i tłoczonego na zimno, nierafinowanego, czystego oleju z wiesiołka dwuletniego (zawierającego omega-6, kwas gamma-linolenowy). W ten sposób Vegepa łączy korzyści, jakie obie te naturalne substancje wnoszą do organizmu.
Kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu każdej żywej komórki w organizmie. Szczegółowo mogą wspierać organizm na kilka sposobów, do których zalicza się: usprawnienie systemu krążenia, polepszenie koncentracji, zachowanie dobrze zbalansowanego stanu umysłu i utrzymanie stawów w dobrym stanie.
Chcąc uzyskać więcej informacji o naszych produktach, zajrzyj na stronę główną.

[1] Jazayeri, Shima; Tehrani-Doost, Mehdi; Keshavarz, Seyed A.; Hosseini, Mostafa; Djazayery, Abolghassem; Amini, Homayoun; Jalali, Mahmoud and Peet, Malcolm (2008) Comparison of therapeutic effects of omega-3 fatty acid eicosapentaenoic acid and fluoxetine, separately and in combination, in major depressive order, Australian and New Zealand Journal of Psychiatry, 42:3, 192 – 198.

 Naukowe spojrzenie na produkt VegEPA

 Vegepa łączy korzyści ultraczystego EPA z oleju ryb morskich i organicznego oleju z wiesiołka dwuletniego, dostarczając silnie skoncentrowane źródła kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz triterpenów pochodzenia roślinnego. Vegepa, destylowana molekularnie dla osiągnięcia optymalnej czystości, jest przepisywana przez lekarzy na różnego rodzaju przypadłości.

Zalety kwasów tłuszczowych omega-3 są znane już od dawna, ale dopiero w ostatnich latach naukowcy odkryli, że kluczowym kwasem omega-3 jest EPA – kwas eikozapentaenowy. Ten silnie nienasycony tłuszcz ma wiele nadzwyczajnych właściwości korzystnych dla zdrowia. EPA uzupełnia powłokę fosfolipidową w błonach komórkowych i jest niezbędne do prawidłowego przesyłania sygnałów między neuronami w mózgu. Skuteczność tych przekazów jest istotna dla zdrowia; niedobory tych ważnych składników pokarmowych mogą mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Wiele badań sugeruje, że EPA łagodzi symptomy z zakresu fizycznych i umysłowych dolegliwości, zapewniając ochronę przed różnymi problemami zdrowotnymi.

VegEPA zawiera również organiczny olej z wiesiołka dwuletniego (nierafinowany, bez konserwantów), który jest bogatym źródłem kwasu tłuszczowego omega-6, GLA, jak również rodzinę triterpenów pochodzenia roślinnego, zapewniającą dodatkową ochronę. Triterpeny pomagają pochłaniać wolne rodniki, chronią przed uszkodzeniem komórek.

Vegepa nie zawiera DHA (kwas dokozaheksaenowy) będącego kolejnym kwasem tłuszczowym omega-3. Wykazano, że DHA powstrzymuje korzystne działanie EPA w przypadku, gdy oba są składnikami suplementu. Aby pozwolić EPA odgrywać bardziej aktywną rolę w mózgu, usunęliśmy DHA w procesie molekularnej destylacji. Oczyszczony olej jest pozostawiony w ultraczystej formie i jako taki jest najbardziej biodostępny dla organizmu.

 

Dlaczego bez DHA?

 
Mimo, że DHA stanowi element budulcowy naszego mózgu, obecnie środowiska medyczne i naukowe są zgodne co do tego, że to EPA odgrywa największą rolę w utrzymywaniu na optymalnym poziomie jego funkcji neurologicznych. Coraz więcej firm produkujących suplementy uwzględnia najnowsze doniesienia naukowe i stopniowo zwiększa w swoich produktach stosunek EPA do DHA. Badania kliniczne pokazują, że im wyższy stosunek EPA do DHA tym większa skuteczność takiego suplementu w leczeniu chorób. Ponadto, najnowsze badania pokazują, że DHA może wpływać hamująco na dobroczynne działanie EPA. Dlatego firma Igennus postanowiła pójść już teraz dalej niż inni producenci i opracowała unikalną technologię molekularnej destylacji, pozwalającej na całkowite oczyszczenie EPA z DHA. Produkty firmy Igennus zawierają ultraczyste EPA, wolne od DHA.

Write a comment