AFA – niezwykła alga z wulkanicznego jeziora Klamath

AFA – niezwykła alga z wulkanicznego jeziora

AFA-planetazdrowie-klamath

O zdrowotnych właściwościach alg słyszał już prawie każdy świadomy i dbający o zdrowie konsument.  Niezwykle popularne są obecnie na rynku chlorella i spirulina, lecz ich mniej znana siostra – niebieskozielona alga AFA – zdobywa sobie ostatnio coraz większą popularność wśród entuzjastów zdrowej i nieskażonej zielonej żywności.

Niebieskozielona alga AFA (Aphanizomenon Flos-Aquae) występująca w wodach jeziora Klamath w Oregonie rośnie dziko w optymalnym, bogatym w minerały środowisku, które pozwala jej na uzyskanie unikalnego składu odżywczego. Wulkaniczna erupcja, która doprowadziła do powstania jeziora, przyczyniła się do wysokiej zawartości biodostępnych minerałów w jej wodach. Praktyka kliniczna dowodzi, że oprócz ogólnych korzyści zdrowotnych z jej spożywania, ta mikroalga może być zastosowana, m.in. w łagodzeniu objawów obniżonego poziomu energii i nastroju, zespołu przewlekłego zmęczenia, artretyzmu, PMS czy też menopauzy. Niektórzy lekarze i terapeuci stosują ją w leczeniu pacjentów chorych na Alzheimera i utratę pamięci, a także u dzieci z ADHD.

klamath_lake_afa-planetazdrowie

Wyjątkowe walory odżywcze niebieskozielonej algi

Jako alga jednokomórkowa jest przyswajalna w 98% przez organizm, w odróżnieniu od nieporównywalnie gorzej przyswajalnych syntetycznych witamin i minerałów. Na dodatek to prawdziwa kopalnia cennych składników odżywczych, gdyż charakteryzują ja następujące właściwości:

·         * zawiera szeroki wachlarz naturalnych antyoksydantów, organicznych minerałów i pierwiastków śladowych,

·         * zawiera witaminy z grupy B, w tym witaminę B12, a co ważne badania dotyczące biodostępności witaminy B12 w aldze AFA wykazały, że jest ona wyjątkowo dobrze przyswajalna przez organizm,

·       *  jest źródłem 18 aminokwasów,

·         * stanowi doskonałe źródło białka ( zawiera 60% więcej białka niż mięso, a na dodatek jest ono lepiej przyswajalne niż pozyskane z produktów pochodzenia zwierzęcego),

·       *  jest bogatym źródłem niezbędnych tłuszczy i enzymów,

·       *  zawiera bardzo dużo witaminy A w postaci beta-karotenu,

·         * zaspokaja w  100% dzienne zapotrzebowanie na witaminę K – ważną dla prawidłowych procesów krzepnięcia i zdrowych kości,

·         * jest źródłem 50 minerałów w postaci chelatów, w tym szerokiego spektrum rzadkich pierwiastków śladowych, takich jak organiczny fluor i wanad, które przyczyniają się do normalizacji poziomu cukru we krwi,

·         * zawiera wszystkie 15 karotenoidów czyli rozpuszczalne w tłuszczach barwniki. To szerokie spektrum karotenoidów nie tylko ma niezwykłą zdolność antyoksydacyjną, lecz także jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz Omega 6 w odpowiednich proporcjach (3:1).

 

Crater-Lake-planetazdrowie-afa-klamath

Detoksykująca moc chlorofilu

Alga ta jest ceniona nie tylko ze względu na swoje właściwości odżywcze, ale także detoksykujące. Zawiera duże stężenie chlorofilu ( dwukrotnie większe niż spirulina), który oprócz tego, że jest antyoksydantem, ma właściwości równoważące PH organizmu oraz przeciwnowotworowe. Co więcej alga AFA, podobnie jak chlorella, jest cenionym chelatem usuwającym toksyny (wiąże toksyny i metale ciężkie, w tym kadm, ołów i rtęć i wyprowadza je z organizmu) i jest nieodzowna w przypadku wszelkich kuracji detoksykujących.  Należy jedynie pamiętać, iż ze względu na to, iż jej właściwości odtruwające z metali ciężkich są tak silne, kurację detoksykującą należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od niskich dawek i sukcesywnie zwiększać porcje, by uniknąć niepożądanych reakcji.

AFA-Klamath-Alga-PlanetaZdrowie

AFA i jej wpływ na mózg i system nerwowy

Alga AFA to cenione źródło fenyloetyloaminy (PEA)  –   naturalnego związku tonizującego nastrój.   PEA jest  nazwana „molekułą szczęścia”, ponieważ zwiększa produkcję endorfin, dzięki czemu redukuje stres i niepokój. Do tego aktywuje neurotransmisję dopaminy w mózgu, która została powiązana z chorobami Parkinsona i Alzheimera. Suplementowanie  fenyloetyloaminy okazało się przynosić korzystne efekty w przypadku stymulowania koncentracji, zwiększania poziomu energii i podnoszenia libido, a nawet łagodzenia bólu. Badania polegające na podawaniu ekstraktu z Algi AFA pacjentkom z objawami menopauzy, takimi jak: huśtawki nastrojów, niepokój i depresja  wykazały, że alga ta jest skuteczna w ich łagodzeniu. Jest to również wynik oddziaływania algi na poziom dopaminy, która jest odpowiedzialna za wyżej wymienione objawy powiązane z menopauzą. Podobnie obiecujące są wyniki badań dotyczących zastosowania algi w leczeniu pacjentów z objawami depresji. Innym ważnym obszarem zastosowania algi AFA są problemy związane z ADHD i autyzmem, u dzieci z ADHD stwierdzono bowiem obniżony poziom PEA .

Właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne

Zawiera fikocyjaniny – związki, którym zawdzięcza swoją charakterystyczną niebieską barwę. Fikocyjaniny zawarte np. w Spirulinie, wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Badania dotyczące wpływu algi AFA na organizm wykazały, że zwiększa ona poziom endogennych antyoksydantów ( witamin A, E oraz karotenoidów) poprzez redukowanie stresu oksydacyjnego, który jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Karotenoidy zawarte w aldze wykazują natomiast silne działanie ochronne w takich chorobach neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera, Parkinsona oraz  SM.

 

Alga Afa jako biodostępne źródło składników odżywczych takich, jak: chlorofil, a także PEA i  fikocyjaniny, wydaje się mieć szereg różnorodnych zastosowań, poczynając od oczyszczania organizmu z toksyn, ochrony antyoksydacyjnej, aż po wsparcie systemu nerwowego i łagodzenie stresu, dzięki regulowaniu poziomu neurotransmiterów, a zwłaszcza dopaminy. Te wszystkie właściwości sprawiają, że  można z całą pewnością zaliczyć ją do grona  niezwykle wartościowej superżywności.

Crater-lake_afa-planetazdrowie-klamath

Źródło:

„Superżywność”  David Wolfe

——————————————————————————————————-

Write a comment