Sok z młodego zielonego jęczmienia

Młody zielony jęczmień.

Zieleń to życie – bez drzew, krzewów, traw i ogromnej różnorodności roślin trudno je sobie wyobrazić. Nie istniałoby tak wiele składników odżywiających żyjące istoty, niemożliwe byłoby nawet oddychanie – to zielona część przyrody zamienia wydychany przez ludzi i zwierzęta, a także produkowany w wyniku aktywności cywilizacyjnej, dwutlenek węgla w niezbędny do życia tlen. Robi to w procesie fotosyntezy za pomocą swojego zielonego barwnika – chlorofilu. Jest też niejako „magazynem energii słonecznej” – z tego magazynu zaczerpywane jest wszystko co potrzebne do syntezy procesów życiowych i tworzenia aktywnych biologicznie, wysokowartościowych życiodajnych substancji.

Chlorofil często bywa nazywany „żywą krwią” roślin, a jego podstawowa cząsteczka ma budowę niemal identyczną z cząsteczką hemoglobiny – co sprawia, że w naturalny sposób poprawia jakość naszej krwi poprzez zwiększenie liczebności czerwonych krwinek, a w związku z tym wspomaga leczenie anemii i zapobiega jej powstawaniu. Chlorofil pomimo tego, że zamiast cząsteczki żelaza, co różni go od hemoglobiny, posiada cząsteczkę magnezu (stając się tym samym ważnym źródłem jego suplementacji), dodatnio wpływa na obecność żelaza w zielonych roślinach, co czyni go tak cennym składnikiem  krwiotwórczym.

Ponadto, tak jak hemoglobina, ma on dużą zdolność łączenia się z tlenem dostarczając go do komórek organizmu. Wszelkie patogeny nie egzystują dobrze w warunkach tlenowych, chlorofil jest więc doskonałym środkiem odkażającym i przeciwzapalnym. Jednocześnie pożyteczne mikroorganizmy, pełniące ważne funkcje na przykład w jelitach i żołądku, rozwijają się dobrze tylko w obecności tlenu – chlorofil jako jego dostarczyciel zapewnia więc między innymi prawidłowy stan i pracę flory jelitowej, co ma ogromny wpływ na zdrowie.

Można więc powiedzieć, że chlorofil to życie i biorąc pod uwagę jego podstawowe zadanie oraz całą gamę tych, w których bierze udział i które umożliwia, jest to uzasadnione stwierdzenie. Młody zielony jęczmień zawiera go bardzo wiele i znaczną część jego cennych dla zdrowia właściwości zawdzięcza właśnie swojemu barwnikowi. Dzięki niemu jest tak przyjazny życiu.

Dzięki tym jego właściwościom coraz więcej ludzi docenia zielony jęczmień, a szczególnie jego najwartościowszą postać – czysty sok z jego młodych pędów. Przywraca im energię, dostarcza cennych składników odżywczych, odkwasza i oczyszcza, stymuluje odporność, wspiera w walce z wszelkimi patogenami, a także pomaga dbać o zgrabną sylwetkę.

 Młody jęczmień  jest kopalnią cennych substancji, dzięki którym ma niezwykle wartościowy wpływ na organizm, poniżej wymienione zostały jego najważniejsze sposoby działania.

 

  Odżywia

 Młody jęczmień jest pełnowartościowym pokarmem – zawiera wyższą dawkę  wszystkich niezbędnych do życia elementów (witamin, mikroelementów, protein, chlorofilu, kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy i enzymów) niż jakikolwiek inny składnik pożywienia. Z tego powodu zalicza się go do grupy tzw. „superfoods”, czyli „super żywności” – mającej najwięcej różnorodnych korzystnych dla zdrowia.  Jest nie tylko komplementarny – zawarte w nim substancje witalne są w naturalny sposób idealnie zestawione pod względem potrzeb ludzkiego organizmu. Tak optymalne zestawienie sprawia, że ta życiodajna mieszanka jest doskonale przyswajalna, a wszystkie jej komponenty działają synergicznie – co pozwala na ich najlepsze wykorzystanie.

 

Tę odżywczą jęczmienną bombę tworzą (istniejąc w nim w dużych ilościach) m.in.:

 a)        Witaminy: beta-karoten, witamina C, witamina E (tokoferol), witaminy z grupy B: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B 4 (cholina), B 5  (mieszanka kwasu pantotenowego i innych ważnych związków chemicznych), B6 ( mieszanka form pirydyny: pirydoksyny, pirydoksalu, pirydoksaminy oraz fosforanów tych związków), B 7  – biotyna (zwana też witaminą H), B 9 – kwas foliowy, B 12 (kobalamina), B 9 – kwas foliowy.

Witamin tych jest nie tylko wiele, bardzo istotny jest również fakt, że w odróżnieniu od innych pokarmów, duża zawartość tych witamin, a także pozostałych aktywnych biologicznie składników, w młodym jęczmieniu pozostaje nienaruszona w czasie jej utleniania. Na przykład ilość witaminy C w świeżej startej rzodkiewce w kontakcie z powietrzem spada  o połowę już po 5 min, podobnie jest z innymi roślinami, jednak nie dotyczy to witalnego bogactwa jęczmienia.

 

b)       Mikroelementy: potas, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan, kobalt, fosfor, selen, jod.

W sytuacji gdy powszechny stał się niedobór substancji mineralnych w glebie, a w związku z tym i w jej płodach, roślina, która ma  ich tak wiele jest na wagę złota. Jest nawet od niego cenniejsza, gdyż wzbogaca  dietę w to, co jest potrzebne organizmom do zachowania życia i zdrowia.

 

c)        Proteiny: młody jęczmień stanowi  wysokowartościowe źródło białka – w świeżym soku mieści się 23% protein. Zawiera wszystkie niezbędne do życia aminokwasy, których organizm nie może sam wyprodukować.  Białko to jest nie tylko kompletne, ale i łatwo przyswajalne – na strawienie go i odniesienie korzyści z niego jako z budulca tkanek ciało ludzkie nie musi wydatkować tak olbrzymiej ilości energii jak w przypadku białka pochodzącego od zwierząt. Ponadto proteiny jęczmienne nie zakwaszają komórek tak, jak czyni to białko odzwierzęce, co ma duże znaczenie dla zdrowia.

 

Poza tym  ta cenna tworząca ciało substancja jest w jęczmieniu wolna od hormonów, antybiotyków i wielu innych środków chemicznych, a także modyfikacji genetycznych, od których w znacznie przeważającej większości nie jest wolne mięso. Nie bez znaczenia jest też kwestia etyczna oraz ekologiczna – rezygnując z pozyskiwania białka od zwierząt nie przyczynia się do ich zabijania, do traktowania jak przedmioty, produkty bez zdolności odczuwania, co jest najistotniejszą sprawą. Wspiera się również ochronę naturalnych zasobów ziemi, gdyż do produkcji młodego jęczmienia nie potrzeba nawet małej części ziemi i wody, której potrzeba do hodowli zwierząt. Kwestia konieczności oszczędzania wody staje się coraz bardziej paląca na całym świecie, a z owoców upraw  które mogłyby mieć miejsce na olbrzymich terenach ziemi przeznaczonych na hodowle i wypas następnie zabijanych zwierząt można by wyżywić ogromną ilość głodujących ludzi.

 

Aminokwasy zawarte w jęczmieniu to:

·           8 podstawowych, bez dostarczania których organizm nie może sam funkcjonować: izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina.

·           Dodatkowe: alanina, arginina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, glicyna, histydyna, prolina, seryna, tyrozyna i cysteina.

 

Każdy z nich pełni bardzo ważną rolę w procesie budowania i funkcjonowania organizmu, a trudno znaleźć cały ich komplet w produkcie roślinnym, tak jak ma to miejsce w tych zielonych pędach.

 

Młody jęczmień dostarcza organizmowi więcej składników odżywczych niż inne pokarmy, przykładowo:

2 razy więcej wapnia niż mleko

2 razy więcej wapnia i potasu niż trawa pszeniczna

5 razy więcej żelaza niż szpinak

7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze

30 razy więcej witamin z grupy B niż mleko

 

d)       Kwasy tłuszczowe: kwas linolowy, kwas linolenowy i kwas palmitynowy.

 Młody jęczmień jest wartościowym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych, do których zadań należy między innymi stymulacja czynności wewnątrzwydzielniczych gruczołów hormonalnych, wzmacnianie systemu nerwowego, wspieranie pracy wątroby, przyśpieszanie wzrostu komórek i poprawa stanu skóry.

 

 Dostarcza enzymów

 Enzymy składają się z białek – działają jak biokatalizatory aktywujące reakcje chemiczne i sterujące nimi. Od ich aktywności  zależą wszystkie funkcje życiowe – oddychanie, trawienie, podział i regeneracja komórek, przewodnictwo nerwowe, a nawet procesy myślowe – bez ich obecności i prawidłowej pracy dochodzi do zaburzeń we wszystkich sferach działania organizmu.

W ekstrakcie z młodego jęczmienia zidentyfikowano już ponad 80 enzymów, a badania wciąż odkrywają kolejne. Wśród tych już odkrytych enzymów do najważniejszych są: cytochromoksydaza, dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), peroksydaza i katalaza. Do ich głównych zadań należy między innymi zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się komórek i dezaktywacja działania rakotwórczych substancji.  Oprócz cennych enzymów młody jęczmień zawiera także wiele współdziałających z nimi koenzymów, których nie jest łatwo dostarczyć organizmowi w wystarczającej ilości.

 Zapewnia równowagę kwasowo – zasadową

 Młody jęczmień niweluje zakwaszenie organizmu przywracając właściwą równowagę kwasowo – zasadową, szczególnie dzięki bardzo dużej zawartości chlorofilu.

Patogeny rozwijają się w kwaśnym środowisku powodując różne procesy zapalne i zwyrodnieniowe, a dzięki zasadotwórczemu działaniu  jęczmienia nie znajdują dobrych warunków dla swojego rozwoju.  W zasadowym środowisku nie czują się dobrze również komórki nowotworowe, natomiast u osób borykających się z różnego rodzaju chorobami bardzo często stwierdza się nadmierne zakwaszenie krwi. Uzyskanie jej optymalnego pH  jest niezwykle istotne w staraniu się o odzyskanie lub utrzymanie zdrowia.

 Oczyszcza krew – odtruwa

 Młody jęczmień, znów głównie dzięki detoksykującym właściwościom chlorofilu oraz kompleksowi enzymatycznemu SOD (dysmutazy ponadtlenkowej), wiąże i usuwa z organizmu różne toksyny, np. niewchłonięte pozostałości leków, metale ciężkie, pestycydy, herbicydy, szkodliwe metabolity i wiele innych cywilizacyjnych oraz patogennych zanieczyszczeń. Ma to ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia – wnętrze organizmu oraz jego zewnętrze –  dzięki oczyszczeniu krwi bardzo poprawia się wygląd skóry.

Działanie oczyszczające młodego jęczmienia przejawia się także z jednej strony w powstrzymywaniu rozmnażania się beztlenowych bakterii, drożdży i grzybów w układzie pokarmowym, a z drugiej we wsparciu rozrostu pożytecznej flory jelitowej. Czyste i prawidłowo funkcjonujące dzięki temu jelita zapewniają wolną od zanieczyszczeń przedostających się z nieszczelnych w wyniku działania patogenów jelit krew.

Chlorofil – oczyszczając układ pokarmowy i płyny ustrojowe oraz ogólnie wspierając dezynfekcję organizmu, usuwa również nieprzyjemny zapachu oddechu i całego ciała.

 

Tworzy krew

 Młody jęczmień nie tylko dba o czystość krwi, również znacząco wpływa na jej tworzenie, przyczyniając się tym samym do wzmocnienia odporności, która zależy od prawidłowej ilości krwinek. Zawarty w jęczmieniu chlorofil, żelazo i witamina B-12 biorą udział w produkcji pełnowartościowej krwi – stymulują wytwarzanie erytrocytów,  tym samym zwiększając poziom hemoglobiny i niwelując objawy anemii. Dzięki hemoglobinie krew zawiera więcej tlenu tak potrzebnego każdej komórce, z którego pomocą transportuje także życiodajne składniki odżywcze.

 

Wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego i działa przeciwzapalnie

 Młody jęczmień wspomaga działanie układu immunologicznego już samym oczyszczaniem i odkwaszaniem organizmu, gdyż wolne od toksyn i otoczone zasadowym środowiskiem komórki nie ulegają tak łatwo wszelkim zagrożeniom. Ponadto ogromna ilość zawartych w nim witamin i mikroelementów również wzmacnia odporność, szczególnie mocno związane z jej funkcjonowaniem są: witamina C, prowitamina A, cynk, selen, mangan i miedź.

Roślina ta w istotny sposób usprawnia pracę układu odpornościowego dzięki wspomaganiu wytwarzania  komórek macierzystych szpiku i głównych wojowników układu immunologicznego: limfocytów T, limfocytów B, makrofagów i interferonu – substancji stymulującej ich powstawanie oraz komórek NK (Natural Killer) – armii wytaczanej przeciwko wszelkim patogenom i komórkom nowotworowym. Jeszcze jednym wkładem młodego jęczmienia we wzmacnianie odporności jest to, że zawiera on dużą ilość ponadtlenków, w tym szczególnie cenny enzym – dysmutazę ponadtlenkową (SOD) – broń za pomocą której leukocyty neutralizują bakterie.

 

Kolejnym stymulującym odporność składnikiem młodego jęczmienia jest opisany już  chlorofil, którego zawiera on tak wiele.  Ta „żywa krew roślin” zapewnia warunki tlenowe, w których nie mogą rozwijać się patogeny i dba o jelita – pierwszą linię obrony immunologicznej. Linia ta  często jest zniszczona przez nadmierne używanie antybiotyków uderzających również w pożyteczną florę bakteryjną zasiedlającą jelita i tworzącą ich immunologiczny oddział. Przeciwzapalne działanie chlorofilu uderza tylko w bakterie patogenne, a przyjaznej florze bakteryjnej pomaga się rozprzestrzeniać i spełniać swoje zadania.

 

Chroni i odmładza jako cenne źródło przeciwutleniaczy

 Młody jęczmień ma w swoim składzie wiele antyoksydantów, które zapobiegają niszczeniu komórek przez wolne rodniki będące ubocznym produktem metabolizmu oraz działania toksyn i promieniowania. Uszkodzenia przez nie wywołane przyśpieszają proces starzenia się i przyczyniają się do powstawania wielu chorób. Przedwczesne obumieranie komórek może na przykład doprowadzić do rozmaitych zwyrodnień tkanek – zarówno tych w obszarze układu ruchu, jak i neurologicznym oraz krążenia. Może też przyśpieszyć rozwój zmutowanych komórek, a tym samym zwiększyć ryzyko przekształcenia się ich w nowotwór. Nasz organizm jest „zaprogramowany” tak, by samemu niwelować skutki działania wolnych rodników, jednak gdy jest ich zbyt wiele potrzebuje pomocy. Takiej pomocy udzielają mu właśnie związki zwane przeciwutleniaczami, a w  młodym jęczmieniu znajduje się ich wyjątkowo dużo. Szczególnie ważnymi antyoksydantami wchodzącymi w jego skład są:

 

·           Beta-karoten  (prowitamina A) – wspierający układ odpornościowy, prawidłowe funkcjonowanie wzroku, stan skóry, bezpieczne opalanie (chroni przed poparzeniami i przebarwieniami oraz zapewnia ładny oraz dłuższy kolor opalenizny), opóźnia powstawanie zmarszczek, obniża poziom „złego cholesterolu”.

·           Witamina C

·           Witamina E (alfa – tokoferol)

·           Chlorofil – zielony pigment – wspomagający wytwarzanie oraz oczyszczanie krwi, działający przeciwzapalnie i immunostymulująco. Dzięki chlorofilowi, w który młody jęczmień jest tak bogaty, aktywizuje on również enzymy w kierunku wytwarzania witaminy A i E – „witamin młodości”.

·           Enzymy antyoksydacyjne: katalaza, peroksydaza i dysmutaza ponadtlenkowa (SOD). Ten ostatni jest rzadko występującym jednym z najważniejszych enzymów metabolicznych, kluczowym enzymem bariery antyoksydacyjnej, przyczyniającym się w dużym stopniu do zapobiegania nowotworom. Enzym ten neutralizuje działanie substancji potrafiących niszczyć komórki, ma także właściwości odtruwające. Szczególną frakcją nadtlenku dysmutazy (SOD) jest P4D1, który opóźnia destrukcję i mutacje komórek oraz wspomaga odnowę RNA/DNA. W jednym z badań wykazano, że P4D1 zaktywizował odnowę komórkowego DNA, uprzednio poważnie uszkodzonego przez promieniowanie rentgenowskie. Poza tym ma on wyjątkowe silne działanie przeciwzapalne, mocniejsze nawet od sterydów. To częściowo tłumaczy tak skuteczne jego działanie terapeutyczne w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i innych stanów zapalnych. Ponadto w przeciwieństwie do sterydów czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, substancja ta nie wykazuje działania toksycznego i nie wywołuje skutków ubocznych.

Młody jęczmień stanowi najbogatsze  roślinne źródło superoksydysmutazy – SOD.

 

·          Glikozyloizoflawonoid  ( Glycolosyl Isovitexin – 2”-0-GIV) – niezwykle skuteczny neutralizator substancji czynnych prowadzących do utleniania białek, lipidów i innych składników organicznych, nieodkryty dotychczas w żadnej innej substancji pokarmowej.

Jedno z badań przeprowadzonych z udziałem tego izoflawonoidu wykazało, że tworzenie się czynników oksydacyjnych  powstających wskutek promieniowania UV zmniejszyło się po wystawieniu na jego działanie o 50 %.  Według dotychczasowych badań  2”-0- GIV chroni przed promieniowaniem oraz innym niszczącym komórki działaniem lepiej niż na przykład witamina E czy beta – karoten.

Ten antyoksydant jest szczególnie efektywny, ponieważ rozpuszcza się zarówno w tłuszczu, jak i w wodzie, czyli może pokonać zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną membranę komórki.  Dzięki temu może bez przeszkód dotrzeć do samego jądra komórkowego i tam niwelować destrukcyjne efekty działania wolnych rodników. Zewnętrzne membrany komórek organizmu ludzkiego są przepuszczalne dla wody, a wewnętrzne dla tłuszczów. Znane antyoksydanty mogą pokonać jedną z tych barier, a druga jest dla nich niedostępna, dlatego właściwości glikozylo – izowiteksyny są tak cenne.

 

Młody jęczmień zawiera w sobie wiele aminokwasów, w tym tryptofan będący prekursorem serotoniny – hormonu wzrostu stymulującego budowę nowych komórek w organizmie, co nie tylko pomaga mu w zdrowym funkcjonowaniu, ale i przyczynia się do jego odmłodzenia. Pomocna jest w tym także duża ilość mikroelementów, witamin i enzymów poprawiająca jakość krwi i odnawiająca komórki.

 

Wspomaga odchudzanie

 Młody jęczmień wspiera proces odchudzania poprzez oczyszczanie organizmu, normalizację flory jelitowej i ograniczenie nadmiernego apetytu. Bardzo wysoka zawartość w tej roślinie błonnika pomaga regulować przemianę materii, oczyszcza także jelita z substancji balastowych, co powoduje, że wartościowe składniki odżywcze są lepiej wchłaniane.

Ponadto z doświadczeń wielu osób wynika, że regularnie spożywany młody jęczmień niweluje potrzebę jedzenia słodyczy i picia wysokokalorycznych napojów, a także alkoholu, co również przyczynia się do utraty lub utrzymania optymalnej wagi ciała.

 

Poprawia samopoczucie i dba o urodę.

 Młody jęczmień dzięki cennym substancjom w które obfituje zwalcza wolne rodniki uznawane za przyczynę starzenia, wspomaga regenerację komórek, dotlenia i odżywia tkanki, oczyszcza organizm, a w wyniku tego poprawia się stan skóry, włosów i paznokci  – to wszystko przekłada się na dobry wygląd.

Zawarte w tej zielonej roślinie niezwykle wartościowe związki oraz ich wielorakie pożyteczne działanie mają bardzo dobry wpływ na samopoczucie – dzięki nim przybywa energii, poprawia się koncentracja, nastrój, ogólna wydolność, zmniejsza się także podatność na stres. Witalizująca siła młodego jęczmienia jest jak codzienny zastrzyk mocy – warto więc „grać w zielone”.

 

 

Podsumowanie

 Młody jęczmień ma wiele możliwości pozytywnego wpływu na organizm, poniżej te najważniejsze:

 

·         Odżywia komórki – dostarcza wszystkich niezbędnych i wielu dodatkowych składników pokarmowych w optymalnym zestawieniu.

·         Dostarcza enzymów regulujących pracę organizmu.

·         Odkwasza tkanki zapewniając równowagę kwasowo – zasadową.

·         Detoksykuje krew, oczyszcza komórki i jelita.

·         Bierze udział w tworzeniu krwi.

·         Wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego.

·         Działa przeciwzapalnie.

·         Chroni i odmładza jako cenne źródło przeciwutleniaczy.

·         Wspomaga odchudzanie.

·         Poprawia samopoczucie, dodaje energii i zwiększa odporność na stres.

·          Dba o piękną skórę, włosy i paznokcie.

 

 

Dla kogo?

 Młody jęczmień przyniesie korzyść każdemu – od małych dzieci po osoby starsze. W sytuacji, gdy żywność staje się coraz mniej pełnowartościowa z powodu zubożenia gleby i w związku z tym także zmniejszenia zawartości składników odżywczych warto wzbogacić swoją dietę o ekstrakty z tej rośliny. Warto również z powodu wciąż wzrastającej alergizacji spowodowanej chemizacją pożywienia  – młody jęczmień nie tylko uzupełnia nieuchronne niedobory pokarmowe, ale także odtruwa krew, co skutkuje złagodzeniem reakcji alergicznych.

Dobrze jest uczynić go stałym elementem swojej diety, a szczególnie dobrym czasem włączenia go do niej jest zimowa pora, kiedy oferta świeżych owoców i warzyw jest bardzo uboga – młody jęczmień dostarczy wtedy wszystkiego co jest potrzebne, by zachować zdrowie i energię. Doskonały na to jest również  czas pozimowy – kuracja młodym jęczmieniem, zwłaszcza najbardziej wartościowym sokiem z tej rośliny oczyści wiosennie organizm i odnowi jego siły. Tak jak rośliny wzrastają ku słońcu rozwijając całe swoje piękno, tak i zrewitalizowane komórki rozwiną cały swój żywotny potencjał.

 

 Formy preparatów z młodego jęczmienia

 Do produkcji preparatów z młodego jęczmienia używa się jego zaledwie około siedmiodniowych pędów – dzięki temu wartości odżywcze się w nich skoncentrowane tak jak w kiełkach.

Młody jęczmień jest dostępny w postaci  sproszkowanego soku oraz rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Te dwie formy różnią się sposobem  ich uzyskania, który wpływa na wartość odżywczą otrzymanego preparatu. Proszek będący koncentratem tego, co najcenniejsze w młodym zielonym jęczmieniu uzyskuje się przez wyciśnięcie z niego soku, który następnie suszy się za pomocą odparowania pod ciśnieniem wody. Cały proces odbywa się w niskiej temperaturze. Taki sposób produkcji pozwala zachować wszystkie właściwości zielonego jęczmienia – pozyskany proszek pozostaje enzymatycznie żywy, nienaruszone są też inne jego cenne składniki.

Proszek z trawy jęczmiennej otrzymuje się w wyniku dłuższego suszenia w wyższej temperaturze całej rośliny i następnie rozdrobnienie jej do postaci pudru, co prowadzi do utlenienia składników odżywczych i znacznego zmniejszenia walorów odżywczych.

Składniki zawarte w sproszkowanym  soku z młodego jęczmienia są przyswajalne niemalże w 100%, również ze względu na brak zawartości błonnika. W preparacie z suszonej trawy jęczmiennej jest dużo błonnika, ale o wiele mniej wartościowych komponentów, w dodatku słabiej przyswajalnych w jego, tak wysokiej, obecności.

Jak dawkować?

 ·         Sproszkowany sok z młodego jęczmienia – 3 g dziennie (dwie płaskie łyżeczki), najlepiej na czczo – jedna rano, a druga przed snem. Popić płynem lub rozpuścić go w nim – nie może on jednak być gorący,  gdyż temperatura niszczy właściwości soku (rekomenduje się temperaturę poniżej 40 stopni Celsjusza).

·         Sproszkowana trawa jęczmienna – od 2 – 6 g (zależnie od wskazań producenta i zapotrzebowania na błonnik).

 

Kto gra w zielone zdrowie ma zapewnione.

Kto młody jęczmień spożywa dobre samopoczucie wygrywa.

 

Write a comment