Poznaj lecznicze właściwości olejku z oregano

Oregano - the real kitchen oregano, Greek oregano, or Origanum heracleoticum - is sown indoors or after risk of frost has passed. It may also be grown from cuttingsOregano (zwane tez lebiodką pospolitą lub dzikim majerankiem) to jedno z najcenniejszych ziół o działaniu antyseptycznym. Do celów leczniczych wykorzystywali je już starożytni Grecy i Rzymianie. Współczesne badania wykazały, iż posiada ono cenne właściwości wspomagające siły obronne organizmu. Słabość układu odpornościowego to problem, z którym obecnie zmaga się ogromna część ludzkiej populacji, zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych. Główne jej przyczyny to nieprawidłowy styl życia i odżywiania. Aby chronić się przed chorobami warto korzystać z leczniczych właściwości pożywienia i ziół bogatych w przeciwutleniacze. Prawdziwą skarbnicą wysoce aktywnych składników jest olejek z oregano, w skład którego wchodzą fenole: tymol, karwakrol oraz terpeny. Są to naturalne środki grzybobójcze, bakteriobójcze, przeciwwirusowe i antypasożytnicze.

Olejek z oregano zawiera ponadto:

– flawonoidy (w tym naringinę – hamującą wzrost komórek nowotworowych),

– kwas rozmarynowy – silny przeciwutleniacz zapobiegający zmianom miażdżycowym oraz pomocny w leczeniu astmy (działaniu przeciwhistaminowe),

– wit. A, C, E, K i B3,

– beta-kariofilen (E-BCP) hamujący stany zapalne,

– magnez, cynk, wapń, potas, miedź, mangan, bor.

Składniki fenolowe olejku z oregano skutecznie niszczą m.in. bakterie Klebsiella, E.coli, Salmonella i H.pylori nie wpływając negatywnie na poziom dobrych bakterii w jelitach. Badania wykazały jego silne właściwości przeciwgrzybicze szczególnie w stosunku do Candida albicans oraz właściwości przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii H.pylori powodujących owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Korzystne jest używanie oregano jako przyprawy do potraw, jednak najskuteczniejszą formą leczniczą jest suplementacja olejkiem z oregano. Należy pamiętać, iż wyciąg z oregano ma bardzo silne działanie i zawsze należy mieszać go z oliwą z oliwek lub innym olejem aby nie podrażnić błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Istnieje dużo różnych odmian oregano, ale tylko kilka z nich posiada właściwości lecznicze. Wyciąg ze specjalnie wyselekcjonowanych odmian to lepsza broń na groźne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze niż stosowane powszechnie antybiotyki. Warto tez korzystać z mądrości Natury, a nie tylko produkowanych leków mających mnóstwo działań ubocznych.

Oregano-greek-PlanetaZdrowieZnaczną cześć chorób wywołują namnażające się w organizmie pasożyty. Najpierw pojawiają się symptomy w postaci chronicznego zmęczenia i złego samopoczucia, a z czasem dochodzi do poważnych problemów zdrowotnych. Niedocenione przez współczesną medycynę kandydoza i inwazje pasożytnicze mogą rozprzestrzeniać się w naszych organizmach bez przeszkód, zwłaszcza w zakwaszonych współczesnym, przetworzonym jedzeniem organizmach. Atakują nas pochłaniając wszystkie odżywcze substancje, wyniszczają florę bakteryjną jelit, zatruwają krwioobieg toksynami i działają destrukcyjnie na układ nerwowy. Stąd  pojawia się zmęczenie, rozbicie i zaburzenia depresyjne. Leczenie kandydozy jest trudne, czasem ciągnie się latami. Potrzebne są znaczące zmiany w diecie. Włączenie do terapii olejku z oregano jest niezwykle skuteczne. Olejek z oregano ma też silne właściwości antyoksydacyjne (jest silniejszym antyoksydantem niż jagody, borówka czy cytrusy). Ponadto wspomaga trawienie hamując procesy gnilne w układzie pokarmowym.

Stosowany profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym doskonale chroni przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Może być stosowany wewnętrznie, zewnętrznie (zmieszany z olejem kokosowym na zmiany skórne) oraz do inhalacji.

Olejek z oregano sprawdza się bardzo skutecznie jako lek:

– przy infekcjach drożdżycowych,

– przy infekcjach pasożytniczych (wywołanych zwłaszcza przez Giardia lamblia, tasiemce),

– przy zakażeniach gronkowcowych,

– przy zatruciach pokarmowych (Listeria, Salmonella, E.coli, Schigella),

– przy infekcjach dróg oddechowych wywołanych przez bakterie: Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus,

– przy grzybicy paznokci,

– przy grzybicy jamy ustnej,

– przy zakażeniach dróg moczowych.

OreganoGreek-PlanetaZdrowiePonadto olejek z oregano w niewielkich stężeniach zabija komórki nowotworowe (zwłaszcza raka piersi, szyjki macicy, płuc i jelita grubego).

Inne zalety olejku z oregano:

– obniża ciśnienie krwi,

– oczyszcza organizm z toksyn (poprawia pracę nerek),

– wzmacnia układ immunologiczny,

– pozytywnie wpływa na trawienie (zwiększa produkcję żółci i soków żołądkowych),

– hamuje proces starzenia,

– działa rozkurczowo,

– łagodzi bóle mięśni i stawów (RZS),

– stymuluje wzrost kości i pomaga przy osteoporozie,

– łagodzi bóle menstruacyjne,

– utrzymuje równowagę mikrobiologiczną organizmu.

Polecam gorąco olejek z oregano gdyż sama od dłuższego czasu korzystam profilaktycznie z jego leczniczych właściwości, co procentuje doskonałym zdrowiem mojej rodziny.

Zapraszamy do zakupów: sklep.planetazdrowie.pl

Bozena-Zak-Cyran-PlanetaZdrowie

Bożena Żak-Cyran

Dietoterapeutka

Autorka książek m.in. „Odnowa na talerzu”, „Alchemia pożywienia”

Comments 2

  1. Katrin
    14 kwietnia 2022

    Witam mam niedoczynność tarczycy, czy olejek oregano można stosować?

    1. 21 września 2022

      Nie znane są mi przeciwwskazania odnośnie niedoczynności tarczycy. Jak najbardziej można stosować.

Write a comment