Idealna ochrona Twojej skóry – masło i olej Shea (Karite)

shea_tree_PlanetaZdrowieDrzewo Butyrospermum parkii (drzewo masłowe, masłosz),  jest uprawiane w Afryce Centralnej (sawanny Sudanu, okolice źródeł Nigru i w górnym Nilu). Dorasta do 15 m wysokości. Ma twarde, skórzaste liście i mlecznobiały sok, kwitnie dopiero w dwudziestym roku życia, a najwięcej owoców rodzi w wieku od 50-ciu do 100-lat. Miąższ zielonych, około czterocentymetrowych orzechów, przypominających wyglądem śliwki, zawiera około 50% tłuszczu.

W krajach afrykańskich drzewo to i surowce z niego pozyskane są niezwykle wysoko cenione, a wręcz otoczone kultem. Tyko kobiety mogą zbierać jego owoce, które stanowią następnie źródło tłuszczu zarówno spożywczego, jak i kosmetycznego. Tłuszcz ten – nazywany w Afryce masłem Karite, a w krajach anglojęzycznych masłem Shea – stał się niezwykle popularny także w Europie ze względu na swoje wybitne właściwości natłuszczające, jak również niezwykłą trwałość.

Proces produkcji przebiegający w warunkach naturalnych polega na tym, że orzechy masłosza wyjmuje się z łupiny i suszy na wolnym powietrzu. Następnie w drewnianych moździerzach rozbija się je na proszek o konsystencji gruboziarnistej mąki. Ta mąka jest gotowana według tajnej recepty, aż do uzyskania konsystencji masła. Inny sposób produkcji polega na tym, że wyjęte z łupiny orzechy masłosza są tłoczone na ciepło. Aby usunąć charakterystyczny, dla niektórych niezbyt przyjemny zapach, rafinuje się masło karité krzemianami, a następnie dezodoruje parą wodną.

Shea-Butter-Karite-Planeta-ZdrowieMasło Karite nierafinowane z reguły występuje w postaci twardej masy, która mięknie pod wpływem temperatury ciała. Naturalny kolor masła Shea to od jasno-kremowego do żółtego.  Kolor i zapach mogą się różnic w zależności od rodzaju owoców, czasu zbiorów i sposobu przygotowania masła. Rafinowane masło Karite zazwyczaj jest koloru białego. Będzie ono posiadało mniej dobroczynnych właściwości, niż masło nierafinowane, dlatego w przypadku problemów skórnych polecane jest stosowanie raczej masła nierafinowanego.

Panaceum na problemy skórne

Co sprawia, że masło Karite jest uznawane obecnie za panaceum na wszelkie problemy skórne? Dzieje się tak z powodu jego niezwykle bogatego składu. Składniki w maśle Karite można podzielić na dwie grupy: frakcję hydrolizującą (zmydlającą) – odpowiadającą za właściwości nawilżające, oraz frakcję niehydrolizującą – posiadającą właściwości lecznicze.
Dzięki połączeniu tych dwóch frakcji, posiada niezwykle kompleksowe właściwości pielegnująco-lecznicze.

Główne substancje, jakie można wyodrębnić w składzie masła Karite, to:

•    Kwasy tłuszczowe (w tym nasycone i nienasycone) – posiadają one właściwości zapobiegające utracie wody, czyli nawilżające i natłuszczające,
•  Alantoina – nawilża i odbudowuje skórę, a także likwiduje przebarwienia i podrażnienia,
•  Woski – odżywiają i natłuszczają skórę, a także mają właściwości regeneracyjne,
•  Prowitamina A – przeciwdziała starzeniu się skóry, pobudzając ja do wytwarzania większych ilości kolagenu, nazywana „witaminą młodości”,
  Witamina E – zapobiega podrażnieniom i poparzeniom słonecznym, dzięki temu, że chroni przed  niekorzystnym promieniowaniem i walczy z wolnymi rodnikami,
•  Witamina F – czyli inaczej mówiąc niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT. Jej główny składnik – kwas linolowy – pomaga zregenerować naskórek po opalaniu.

Jak więc będzie działało masło Karite? Można śmiało stwierdzić, że jest ono jednym z najbardziej wszechstronnych naturalnych kosmetyków, jakie istnieją.  Jego najważniejsze zastosowania przedstawiamy poniżej.

Nawilża i natłuszcza skórę – zawarte w nim substancje pozwalają nie tylko nawilżyć naskórek, ale także go natłuszczają. Dzięki temu szczególnie dobrze sprawdza się w niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak wiatr czy mróz, ale także do pielęgnacji szczególnie wrażliwych lub przesuszonych partii skóry, takich jak np. spierzchnięta skóra dłoni, spierzchnięte usta  czy suche i pękające pięty.

Antiagingmasło Karite opóźnia starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Idealnie nadaje się do stosowania pod oczy.

Zapobiega poparzeniom słonecznymmasło Karite jest naturalnym filtrem ochronnym UV o faktorze 3-4. Będzie także łagodziło już istniejące poparzenia słoneczne.

Dla niemowląt i dzieci – ponieważ jest bardzo łagodne dla skóry, można je stosować także w pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt.

Dla alergikówmasło Karite nie zawiera w sobie alergenów, dlatego alergicy i osoby z tendencją do podrażnień mogą bardzo skorzystać stosując je. Posiada właściwości przeciwzapalne.

Dla kobiet w ciąży – stosowanie masła Karite pomaga zmniejszyć rozstępy.

Do pielęgnacji włosów – zawarte w maśle woski oraz retinol powodują, że sprawdzi się ono w pielęgnacji włosów suchych i łamliwych, a także w przypadku rozdwojonych końcówek.

Dermatozy, łuszczyca, osoby z atopowym zapaleniem skóry – masło Karite zmniejsza świąd towarzyszący niektórym chorobom skóry.  Łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry.

Jak stosować masło Karite?

Pielęgnacja ciała: Ponieważ masło Karite jest dość twarde, aby zastosować je na ciało należy najpierw ogrzać w dłoniach niewielką partię masła, tak aby mogło zmięknąć, a następnie wmasować w skórę. Można także przygotować własne kosmetyki z dodatkiem masła Karite, takie jak np. balsamy czy masła do ciała, kremy do rąk czy twarzy, które łatwiej będzie zaaplikować, a ich właściwości będą zbliżone do właściwości czystego masła Karite.

Pielęgnacja włosów: odrobinę masła Karite wetrzeć w suche końcówki włosów.

Do kąpieli: do gorącej wody dodać odpowiednią ilość masła Karite (np. 1 łyżkę), poczekać aż się rozpuści. Jest to idealna alternatywa w przypadku dzieci i niemowląt, kiedy wsmarowanie masła w skórę dziecka jest utrudnione ze względu na jego twardość.

Kupując masło Karite najlepiej zaopatrzyć się w masło surowe/nierafinowane, gdyż tylko takie będzie gwarancją posiadania wszystkich wymienionych powyżej dobroczynnych właściwości.

Olej Shea

Olej Shea to  produkt uboczny, który powstaje w wyniku produkcji masła Karite.  W tym jednak wypadku nie oznacza to, że jest on mniej wartościowy. Wręcz przeciwnie –  posiada bowiem te same właściwości pielęgnacyjne i ochronne, za to – dzięki swojej płynnej formie – jest łatwiejszy w aplikacji.

Olej ten uzyskuje się po oddzieleniu frakcji stearynowej i niezmydlanej frakcji ciekłej.  Nie wpływa to jednak na obniżenie jego wartości, gdyż wciąż posiada niemal tyle samo kwasów tłuszczowych, co masło i podobnie jak masło Karite, ma silne właściwości odżywcze, nawilżające i łagodzące podrażnienia.

Przybliżony skład kwasów tłuszczowych obecnych w oleju Shea:
•    kwas laurynowy <=0,10 %
•    kwas mirystynowy <=0,20 %
•    kwas palmitynowy 3,00 – 6,50 %
•    kwas oleopalmitynowy <=1,50 %
•    kwas stearynowy 5,00 – 9,00 %
•    kwas oleinowy 68,00 – 78,00 %
•    kwas linolowy 9,00 – 18,00 %
•    kwas alfa- linolenowy <=0,50 %
•    kwas arachidowy <=1,00 %
•    kwas eicosenoico <=0,50 %
•    kwas behenowy <=0,50 %
•    kwas erukowy <=0,50 %

Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości tego cennego oleju:

•    chroni skórę przed promieniowaniem UV
•    doskonale nawilża skórę suchą i odwodnioną, a także zapobiega pojawianiu się zmarszczek
•    odbudowuje zniszczoną strukturę włosa
•    zmniejsza podrażnienia i swędzenie skóry
•    łagodzi podrażnienia skóry wywołane opalaniem

Zastosowanie oleju Shea

Forma płynna, w jakiej występuje, czyni go szczególnie przydatnym przy sporządzaniu własnych kosmetyków, ze względu na łatwość aplikowania.  Jest także niezbędny w pielęgnacji suchych i łamliwych włosów. Główne zastosowania olejku, to:

•    bezpośrednio na włosy lub końcówki lub też jako dodatek do odżywki do włosów,
•    w balsamach do ciała,
•    jako filtr UV,
•    nawilżenie skóry po opalaniu,
•    skóra swędząca, podrażniona (także po depilacji),
•    jako olej do masażu,
•    do kąpieli,
•    dla dzieci i niemowląt.

Kiedy stosować masło, a kiedy olej Shea?

Olej Shea jest mniej tłusty niż masło, będzie więc lepszą opcją dla osób o tłustej i podrażnionej skórze. Ma też przewagę jeśli chodzi o stosowanie na włosy – ze względu na łatwiejszą aplikację będzie dużo bardziej wygodny w użyciu. Także przy komponowaniu własnych kosmetyków łatwiej będzie zastosować olej jako składnik balsamu czy kremu. Osoby, którym nie odpowiada zapach masła Karite, powinien ucieszyć fakt, że olej Shea jest praktycznie bezwonny. Olej Shea będzie tez wygodniejszy w stosowaniu w przypadku dzieci i niemowląt, zarówno aplikowany bezpośrednio na skórę dziecka, jak też dodawany do kąpieli.

Masło Shea natomiast lepiej się sprawdzi w masłach do ciała, gdyż olej może mieć zbyt lekką konsystencję. Podobnie, gdy chcemy uzyskać maksymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, masło Shea będzie lepszym wyborem.

Źródła:
•    http://www.jaworek.net/kosmetyki/fascynacja_shea.php
•    http://sheabutter.com/blog/shea-butter-vs-shea-oil/
•    inne źródła internetowe

A set of 9-colored mandalas

Zapraszamy do zakupów: sklep.planetazdrowie.pl

Shea Butter Raw (Karite) organiczne masło 50 ml Luka Organic Cosmetics
BIO Shea Ghana Oil (Karite) 30 ml Luksusowe Nawilżenie Luka Organic Cosmetics

 

Write a comment