Olejek z drzewa herbacianego – silny naturalny antyseptyk o wszechstronnym zastosowaniu

Dla każdego, kto pragnie uniknąć stosowania toksycznych środków higieny osobistej oraz nafaszerowanych chemią leków, a jednocześnie pragnie w sposób naturalny wyleczyć takie problemy, jak: trądzik, egzema, zakażenia grzybicze, infekcje jamy ustnej, zakażenia gronkowcem złocistym, wszawicę czy wysypkę, nie ma lepszego naturalnego środka leczniczego niż olejek z drzewa herbacianego.

tea_tree-drzewo-herbaciane-olejek2-planeta-zdrowie

Ponad 300 badań naukowych zostało przeprowadzonych na temat olejku herbacianego w celu udowodnienia jego potencjalnego działania antybakteryjnego na szereg infekcji bakteryjnych, zaczynając od zapalenia ucha, a kończąc na stanach zapalnych dziąseł. Badania te dowiodły, że olejek ten posiada cały wachlarz leczniczych i terapeutycznych właściwości.

Koeh-teatree-tea_tree-drzewo-herbaciane-olejek-planeta-zdrowie

Olejek ten pozyskiwany jest z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia ), będącego odmianą mirtu rosnącego w Australii. Był on używany od wieków przez społeczności Aborygenów w przypadku problemów skórnych, takich jak zranienia, oparzenia czy infekcje.

Badania nad właściwościami olejku herbacianego prowadzone na uniwersytecie Zachodnio-Australijskim wykazały, że zawiera on ponad 100 składników, głównie monoterpenów, seskwiterpenów, i ich pochodnych. Jeden ze składników – terpinen-4-ol – jest najbardziej wartościowy i w przeważającej mierze odpowiedzialny za właściwości przeciwbakteryjne olejku.

 BY34J5 Tea tree (Melaleuca alternifolia) flowers on white background

Olejek  z drzewa herbacianego posiada udowodnione właściwości terapeutyczne w leczeniu następujących problemów i schorzeń:

 • trądzik
 • infekcje bakteryjne
 • ospa wietrzna
 • zakażenia grzybicze
 • zatory i infekcje dróg oddechowych
 • ból uszu
 • nieświeży oddech
 • wszawica
 • gronkowiec złocisty
 • egzema
 • łuszczyca
 • ukąszenia owadów
 • wrzody
 • oparzenia słoneczne
 • czyraki
 • choroby dziąseł
 • stopa atlety
 • łupież
 • infekcje genitalne
 • usuwanie pleśni
 • nieprzyjemny zapach stóp
 • sprzątanie domu
 • ukąszenia pcheł u psów
 • szampony dla zwierząt
 • walka ze szkodnikami ( odstrasza owady)
 • oczyszczanie ran w stomatologii

Najważniejsze możliwości terapeutyczne olejku z drzewa herbacianego

Zmiany trądzikowe

Stosowanie olejku w przypadku wykwitów trądzikowych jest dobrze znane. Olejek herbaciany może w dużym stopniu pomoc pozbyć się zmian trądzikowych, zwłaszcza gdy jest połączony z nadtlenkiem benzoilu w postaci maści.

Infekcje bakteryjne

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez National Center for Complementary and Alternative Medicine, olejek herbaciany może być z powodzeniem stosowany w walce z bakteriami. Mary Fitzpatrick – badaczka z Portland Community College wypróbowała olejek z drzewa herbacianego na pięciu szczepach bakterii: Bacillus subtilis, Escherichia coli, Micrococcus roseus, Sarcina luteus and Serratia marcescens. Badała ona właściwości przeciwbakteryjne różnych substancji na próbkach laboratoryjnych i uzyskała wynik świadczący o tym, że olejek z drzewa herbacianego miał najsilniejsze oddziaływanie zwalczające te szczepy bakterii ze wszystkich zastosowanych substancji. Co więcej, odnotowano wyleczenie infekcji ginekologicznych i drożdżakowych przy pomocy tego olejku.

W walce z ospą

Ospa wietrzna potrafi być prawdziwą zmora dzieciństwa! Jej objawy, takie jak – swędząca czerwona wysypka, gorączka czy utrata apetytu –  z czasem ustaną, gdy tylko system immunologiczny dziecka zwalczy infekcję. Jednak warto wspomóc te walkę, pomagając uśmierzyć symptomy tej nieprzyjemnej choroby. Aby poradzić sobie ze swędzeniem skóry, warto stosować kąpiele w płatkach owsianych i/lub olejku herbacianym.

Aby przygotować kąpiel  z olejkiem z drzewa herbacianego, należy:

 1. napełnić wannę ciepłą woda
 2. dodać kilka kropli olejku herbacianego do wody
 3. wykąpać dziecko w tak przygotowanej kąpieli

Kąpiel taka pomoże uśmierzyć swędzenie i podrażnienie skóry. W podobny sposób olejek ten może pomoc poradzić sobie z objawami półpaśca wywołanego tym samym wirusem, co ospa wietrzna, zapobiegając pojawianiu się nowych wykwitów i ran skórnych.

Zwalczanie zakażeń grzybiczych

Grzybica skóry to popularna choroba stóp, która pojawia się w miejscach, w których panuje wilgoć, takich jak np. przestrzenie między palcami, zwłaszcza u osób, które przez większą część roku noszą nieprzewiewne, zakryte obuwie. Infekcji mogą ulec także paznokcie, zwłaszcza w miejscach, które były narażone na zranienia, co sprawia, że stają się pogrubione i  odbarwione.

Leki przeciwgrzybicze są w stanie wyleczyć około 50% zakażeń grzybiczych jak podaje WebMED.com, natomiast badania nad olejkiem herbacianym wykazały, że jest on bardziej skuteczny. Jednak aby zadziałał potrzebny jest 100% olejek herbaciany, gdyż niższe stężenia nie będą tak skuteczne. Podobnie, olejek ten leczy stopę Atlety- infekcję grzybiczą stóp. Dzięki kąpielom czy nacieraniu stop olejkiem można także wyeliminować nieprzyjemny zapach stóp.

Problemy z zatokami

Według specjalistów od aromaterapii, olejek herbaciany może zwalczyć bóle głowy i zapchane zatoki oraz inne symptomy przeziębienia. W tym celu należy przeprowadzić inhalację z wykorzystaniem gorącej wody i olejku z drzewa herbacianego, trzymając głowę pod ręcznikiem i wdychając roztwór przez około 10 minut.  Taka inhalacja spowoduje udrożnienie zatok i poprawi oddychanie. Można także dodać olejku herbacianego do kominka aromaterapeutycznego czy nawilżacza powietrza i zostawić na noc, a także kilka kropli wylać na czystą ściereczkę i wdychać kilka razy dziennie przez krótki czas.

Choroby uszu

Choroby uszu są powszechnym schorzeniem u dzieci, jednak także dorośli mogą na nie zachorować.  Niektóre powody bólu ucha, to m.in.: nadmiar woskowiny w uszach, uszkodzenia kanału słuchowego, infekcje uszu, nerwobóle twarzy i inne. Nie ma dowodu na to, że olejek herbaciany zwalcza ból ucha, natomiast z pewnością pomaga uporać się z infekcją często leżącą u ich podłoża.

Jak stosować olejek herbaciany w przypadku bólu ucha?

Należy dodać kilka kropli olejku herbacianego do ¼ filiżanki ciepłej oliwy z oliwek. Następnie przechylić głowę na bok i użyć strzykawki, aby zakroplić ten roztwór do ucha. Przez minutę trzymać głowę przechyloną, tak aby roztwór wchłonął się. Następnie wyprostować głowę i wytrzeć ewentualny nadmiar. Jeżeli aplikowanie olejku nie pomaga ustąpić infekcji, należy skonsultować się z lekarzem.

Nieproszeni goście

Częstą chorobą odzwierzęcą wśród dzieci jest wszawica. Wszy żyją na skórze głowy i łatwo się nimi zarazić zwłaszcza w dużych skupiskach ludzkich, jak przedszkola czy szkoły. W takich wypadkach warto sięgnąć po naturalne remedium, jakim jest olejek z drzewa herbacianego, który okazał się skuteczny w zwalczaniu wszy.

Działa on w następujący sposób:

 • ma naturalne działanie odstraszające insekty
 • zawiera składniki antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze, które likwidują wszy i zapobiegają nawrotom wszawicy
 • olejek herbaciany nie tylko zabija wszy, lecz także koi i łagodzi podrażnioną skórę głowy

Stosowanie olejku w przypadku wszawicy:

Aby pozbyć się wszy należy rozpylić kilka kropli olejku na włosach i wetrzeć w skórę głowy. Najlepiej zrobić to tuż przed pójściem spać. Najlepiej spać na ręczniku i pozostawić olejek na całą noc na głowie. W ten sposób wszy i ich jaja zostaną przez noc zlikwidowane. Można tez dodać kilka kropli olejku do szamponu, ale wtedy nie należy go stosować codziennie.

Gronkowiec złocisty oporny na antybiotyki

Niektóre szczepy gronkowca złocistego stają się odporne na antybiotyki i sprawiają ogromne problemy u pacjentów szpitalnych. Bakterie te rozprzestrzeniają się poprzez bezpośredni kontakt – lekarz lub jakiś członek rodziny może przynieść bakterie na swoim ciele czy ubraniu. Stanowią one szczególne zagrożenia dla pacjentów z osłabionym układem odpornościowym, ale także da osób dializowanych, w trakcie terapii nowotworowej czy po operacji. Z reguły infekcja gronkowcem złocistym dotyczy skóry lub, nieco rzadziej, płuc.

Jak stosować olejek herbaciany w przypadku gronkowca złocistego:

Według australijskich badaczy olejek herbaciany jest lepszym pogromcą gronkowca niż tradycyjne antybiotyki. W pewnym badaniu jednej grupie pacjentów podawano antybiotyki, a drugiej maść z olejkiem herbacianym. Pod koniec badania okazało się, że tylko 13% pacjentów poddanych kuracji antybiotykowej pozbyło się gronkowca, podczas gdy sukcesem zakończyło się leczenie aż 30% pacjentów, którzy stosowali olejek herbaciany.

Leczenie egzemy

Egzema objawia się jako czerwone, swędzące skupiska zapalne na powierzchni skóry. Egzema jest także często nazywana atopowym zapaleniem skóry, które stanowi najpoważniejsze stadium tej choroby.  Olejek z drzewa herbacianego, z racji swoich antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych właściwości, może być stosowany w łagodzeniu objawów tej uciążliwej choroby. Jedną z metod jest dodanie 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego do kąpieli, którą należy stosować dwa razy dziennie. Dodatkowo, należy dodać do wody także oliwę z oliwek lub olej migdałowy.

Przepis na maść z olejkiem z drzewa herbacianego:

Zmieszać 10-15 kropli olejku herbacianego z oliwą z oliwek lub olejem kokosowym i nakładać na zmienione obszary skóry.

Walka z łuszczycą

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, która objawia się jako czerwone, łuszczące się, zgrubiałe płaty skóry. Nie jest dokładnie poznana przyczyna tej choroby, niemniej jednak system immunologiczny i czynniki genetyczne pełnią tu istotną rolę. U chorych na łuszczycę komórki skóry rosną w niezwykle szybkim tempie, co powoduje powstawanie zmian skórnych.

 Przepis na kurację olejkiem herbacianym:

 1. Należy zaopatrzyć się w olejek herbaciany o stężeniu 5%
 2. Dodać 10 kropli olejku do szamponu lub żelu pod prysznic
 3. Wmasować i pozostawić na 5 minut
 4. Dokładnie spłukać
 5. Po kąpieli zastosować krem lub balsam do ciała

Na rynku możemy tez naleźć gotowe szampony i żele pod prysznic z olejkiem herbacianym, jednak aby były skuteczne, ważne jest, aby stężenie olejku nie było mniejsze niż 5%.

Problemy z dziąsłami

Olejek herbaciany z racji swego działania przeciwbakteryjnego może być z powodzeniem stosowany w walce z chorobami dziąseł wywołanymi przez bakterie, takimi jak: stany zapalne i paradontoza. Jest także doskonałym remedium na nieświeży oddech, z którym boryka się, przykładowo, połowa Amerykanów. Choroba ta jest w dużej mierze spowodowana przez bakterie, dlatego olejek herbaciany jest tutaj idealnym sprzymierzeńcem. Co ciekawe, olejek ten był w dawnych czasach, a także jest do tej pory stosowany w stomatologii do odkażania narzędzi stomatologicznych.

Jak można stosować olejek z drzewa herbacianego w przypadku nieświeżego oddechu?

 1. Stosuj pastę z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego
 2.  Dodaj kilka kropli olejku do pasty do zębów tuż przed szczotkowaniem zębów, bezpośrednio na szczoteczkę
 3. Stosować płukankę do jamy ustnej z dodatkiem olejku herbacianego

Warto wiedzieć, że olejek z drzewa herbacianego nie powinien być połykany, gdyż zawiera on pewne substancje, które mogą spowodować senność, biegunkę i bóle żołądka.  Jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne, to należy uważać i obserwować ewentualne indywidualne reakcje na ten olejek. Mimo iż generalnie olejek herbaciany jest uważany za bezpieczny, jednak u niektórych osób o wrażliwej skórze może powodować dyskomfort i opuchliznę, kiedy jest aplikowany bez rozcieńczenia na większe obszary skóry lub błony śluzowe.  Najlepiej w takich wypadkach stosować olejek w postaci rozcieńczonej.

Ukąszenia owadów

Gdy ugryzie nas komar, kleszcz czy pchła, efektem zwykle jest zaczerwienienie i swędzenie lub ból. Olejek herbaciany okazał się być skuteczny w przypadku ukąszeń owadów, gdyż łagodzi świąd skóry. Dodatkowo posiada właściwości odstraszające owady, więc może być stosowany u ludzi w zapobieganiu ugryzieniom kleszczy czy komarów.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego w przypadku ukąszeń owadów:

 1. Użyj zakraplacza i i jedną lub dwie krople olejku zakropl na miejsce ugryzienia
 2. Pozostaw na kilka minut
 3. Swędzenie powinno ustąpić

Uwaga: Olejku z drzewa herbacianego nie powinno się stosować bez rozcieńczenia w przypadku zwierząt domowych. Generalnie jest on toksyczny dla kotów i większości psów w przypadku połknięcia, należy więc zachować dużą ostrożność stosując olejek w otoczeniu zwierzęcia oraz unikać bezpośredniego stosowania na skórę. Tylko wyjątkowo może być stosowany u psów bezpośrednio na sierść – wówczas gdy mamy pewność, że zwierzę nie będzie mogło wylizać sierści w tym obszarze. W takim przypadku należy sporządzić rozcieńczony roztwór i upewnić się, że zwierzę nie będzie miało okazji do wylizywania sierści.

W gospodarstwie domowym

Olejek herbaciany jest doskonałym środkiem odkażającym i czyszczącym w gospodarstwie domowym. Można użyć go np. do dezynfekcji szczoteczki do zębów,  do wody lub płynu czyszczącego podłogi czy też do usuwania pleśni np. w kabinie prysznicowej. Generalnie kilka kropli dodanych do środków czyszczących czy mydła w płynie będzie miało odkażający i odświeżający efekt.

Jak więc widać, ten naturalny antyseptyk nie ma sobie równych pod względem skuteczności i  bezpieczeństwa stosowania. Dla pewności u osób, które stosują olejek po raz pierwszy, warto sprawdzić, czy nie występuje uczulenie, a także unikać stosowania nierozcieńczonego olejku w przypadku błon śluzowych i dużych obszarów skóry, chyba że jest on bardzo dobrze tolerowany.

Źródło: http://essentialoilsinformer.com/30-ways-to-use-tea-tree-oil-for-health-benefits/

Zapraszamy do zakupów:

sklep.planetazdrowie.pl

100 % naturalny oczyszczający olejek z drzewa herbacianego 30 ml JASON

 

Write a comment