Lecznicza moc chlorofilu czyli zielone koktajle w natarciu

Kiwi smoothie

Zielone koktajle to inaczej mówiąc soki sporządzone na bazie zielonych części roślin, w tym warzyw i ziół, a także alg i traw zbóż.  O tym, czemu dobrze jest je pić właśnie wiosną, pisałam w poprzednim artykule dotyczącym wiosennego oczyszczania.  Krótko mówiąc, najważniejszym składnikiem zielonych koktajli jest chlorofil, czyli tzw. zielona krew roślin, który posiada szereg niezwykle korzystnych właściwości odżywczych i oczyszczających.

Czy zielone koktajle mogą wspomóc leczenie chorób wywołanych jedzeniem przetworzonej żywności lub tez stanowić ich profilaktykę? Zdaniem Victorii Boutenko, znanej propagatorki zielonych koktajli, zdecydowanie tak, o czym przekonała się na własnej skórze po tym, jak jej stan zdrowia znacząc się poprawił, gdy przeszła na surową dietę opartą głównie na zielonych koktajlach.

Jak pisze w swej książce „Rewolucja zielonych koktajli”:  „Moim zdaniem codzienne korzystanie z zielonych koktajli to optymalne rozwiązanie. Szybko się je przyrządza, są jednocześnie pyszne i pożywne. Żaden inny pokarm nie może się równać z zielonymi koktajlami pod względem wartości odżywczych i praktyczności”.

Samo komponowanie zielonych koktajli to bardzo kreatywne zajęcie, a do tego zawsze mamy zapewniony pozytywny skutek w postaci lepszego zdrowia i samopoczucia. Do tego, większość zielonych koktajli wspaniale smakuje.  Jeśli jednak nie smakują Ci kompozycje złożone wyłącznie z zieleniny, możesz dodać do nich swoje ulubione owoce, czy też np. daktyle. Być może osłabi się nieco ich detoksykujące działanie, lecz za to będą wyjątkowo pyszne.

Zebrane tutaj przepisy zostały tak skomponowane, aby zapewnić organizmowi jak najskuteczniejsze pozbycie się toksyn. Zostały przedstawione w kolejności od typowo detoksykujących do nieco bardziej odżywczych kompozycji. Każdy bowiem koktajl na bazie surowych warzyw, ziół (oczywiście najlepiej, gdy będą to zioła zbierane jak najdalej od szosy), a zwłaszcza pokarmów o wysokiej zawartości chlorofilu, będzie pomagał nam pozbyć się z organizmu metali ciężkich i innych toksyn.
zielony-koktail1-planeta-zdrowie

Koktajl detoksykujący nr 1

Ten napój to jeden z najsilniej detoksykujących koktajli, który pomaga usunąć metale ciężkie z całego organizmu, w tym z mózgu, a nawet z kości.

Składniki:
– garść świeżej kolendry
– 1 łyżeczka chlorelli
– 1 kiwi
– ½ szklanki zimnej wody
– 1 zielone jabłko

Przygotowanie:
W blenderze: Świeżą kolendrę umyć i posiekać, kiwi i jabłko obrać ze skórki i pokroić w ćwiartki. Wszystko razem wrzucić do blendera, dodać łyżeczkę chlorelli oraz ½ szklanki zimnej wody. Wszystko razem zblendować na gładko.

Działanie:  Koktajl ten to połączenie dwóch wyjątkowo silnych detoksykantów. Kolendra usuwa metale ciężkie, w tym rtęć, kadm i ołów, z systemu nerwowego, a nawet z kości. Jako jedyna wyciąga również metale ciężkie z komórek mózgowych. Jednak aby proces detoksykacji został z sukcesem przeprowadzony,  trzeba włączyć czynnik, który pomoże związać te toksyczne substancje i usunąć je z organizmu. Takim czynnikiem jest właśnie chlorella, która sama w sobie również posiada właściwości odtruwające.
Zaleca się picie przygotowanego napoju codziennie rano przez minimum 40 dni.

Uwaga: Napój można modyfikować według uznania, pozostawiając oczywiście dwa główne składniki, czyli kolendrę i chlorellę.
zielone-koktaile-planeta-zdrowie

Koktajl detoksykujący nr 2

Ten koktajl bardzo silnie działa na wątrobę i wspomaga procesy oczyszczania całego organizmu.

Składniki:
•    1/2 grejpfruta
•    garść szpinaku baby
•    1 łyżeczka chlorelli
•    3 łodygi selera naciowego

Przygotowanie:
W blenderze: Wydrążyć połówkę grejpfruta i wrzucić do miski razem z umytym szpinakiem oraz 3 łodygami selera naciowego i 1 łyżeczką chlorelli. Zblendować.

Wyciskarka: wrzucić miąższ grejpfruta i pozostałe składniki, przepuścić przez wyciskarkę. Na końcu dodać chlorellę.

Działanie:  Seler naciowy, szpinak i chlorella działają detoksykująco. Grejpfrut działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także oczyszcza wątrobę, zwiększa wydzielania żółci, pozwala lepiej filtrować krew i wychwytywać z niej toksyny.

Uwagi: gdy wrzucimy grejpfruta razem z białą skórką ( albedo), smak będzie nieco bardziej gorzki, lecz za to wzbogacimy koktajl o cenny składnik – niaringinę – która jest flawonoidem działającym przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i antyseptycznie. Występuje ona także w miąższu owocu.

zielony-koktail-planeta-zdrowie

Koktajl detoksykujący nr 3

Składniki:
– ½ filiżanki liści pokrzywy*
– 1/2 cytryny
– 3 łodygi selera naciowego
– 1 łyżeczka chlorelli

Przygotowanie:
W blenderze: Umyte młode listki pokrzywy wrzucić do miski razem z  3 łodygami selera naciowego, sokiem z cytryny  i 1 łyżeczką chlorelli. Zblendować.

Wyciskarka:  wycisnąć sok z pokrzywy i selera naciowego, potem dodać sok z cytryny i chlorellę.
Działanie: Pokrzywa działa moczopędnie, przez co oczyszcza nerki, a także obniża poziom cukru we krwi i ciśnienie.

*Uwaga:  Pokrzywę należy zbierać na łąkach oddalonych od głównych dróg.

zielony-koktail3-planeta-zdrowieKoktajl detoksykujący nr 4

Składniki:
–  pęczek liści mlecza*
–  pęczek natki pietruszki
–  3 łodygi selera naciowego
–  limonka
–  Imbir

Przygotowanie:
W blenderze: Umyte młode listki mlecza wrzucić do miski razem z 3 łodygami selera naciowego, natką pietruszki, sokiem z limonki  i odrobiną imbiru. Zblendować.

Wyciskarka:  przygotować analogicznie jak w blenderze, z tym że wszystkie składniki wrzucić do wyciskarki.

Działanie : Mlecz czyli inaczej mniszek lekarski doskonale oczyszcza wątrobę. Dlatego idealnie nadaje się do wiosennego koktajlu oczyszczającego. Imbir działa rozgrzewająco i moczopędnie.

*Uwaga:  Mlecz powinien być zbierany daleko od szosy i blokowisk miejskich.

zielony-koktail4-planeta-zdrowieKoktajl detoksykujący nr 5
„Wiosenna odnowa”

Składniki:
– 1 łyżeczka sproszkowanego soku z młodego jęczmienia*
– spora garść szpinaku
– 3 łodygi selera naciowego
– pół banana
– 1 filiżanka pestek granatu
– pół grejpfruta

Przygotowanie:
W blenderze: zblendować banana, umyty szpinak, seler naciowy,  grejpfruta i  granat. Na końcu dodać proszek z młodego jęczmienia.

Wyciskarka:  przygotować analogicznie jak w blenderze, z tym że wszystkie składniki wrzucić do wyciskarki. Na końcu dodać proszek z młodego jęczmienia.

Działanie : Koktajl ten jest bogaty w wiele składników odżywczych, a dodatkowo, za sprawą pestek granatu, ma działanie antyoksydacyjne.  Młody jęczmień działa bardzo odżywczo na organizm. Jego zalety zostały opisane w osobnym artykule na naszej stronie.

*Uwaga: Lepszy jest sproszkowany sok z młodego jęczmienia niż sproszkowana trawa jęczmienna, gdyż ma więcej dobroczynnych właściwości.

zielony-koktail5-planeta-zdrowieKoktajl detoksykujący nr 6  
„Zielone smoothie z algami”

Składniki:
– filiżanka wody
– sok z połowy cytryny
– 1 średni banan
– 1 filiżanka liści mlecza
– 1 łyżeczka chlorelli
– 1 łyżeczka spiruliny
– ½ łyżeczki miodu

Przygotowanie:
W blenderze: wszystkie składniki blendować przez 30-60 sekund.

Działanie: Mlecz oczyszcza wątrobę, a chlorella pomaga wyprowadzić metale ciężkie z organizmu. Spirulina działa odżywczo na organizm, dostarczając m.in.: dużych ilości beta karotenu.

Uwaga: dla lepszego smaku możemy dodać odrobinę ananasa lub mango.

Autor: Planeta Zdrowie (MSK)

Źródła: http://blogs.naturalnews.com/cilantro-chlorella-can-remove-80-heavy-metals-body-42-day
Victoria Boutenko „Rewolucja zielonych koktajli”

Zapraszamy do zakupów:

sklep.planetazdrowie.pl

Write a comment