Jak wybierać suplementy witaminy B12?

Vitamin-B12-1-PlanetaZdrowie Jednym z najpowszechniejszych niedoborów pokarmowych jest niedobór witaminy B12 – składnika odżywczego kluczowego dla systemu nerwowego i procesu tworzenia czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do wszystkich komórek organizmu. Witamina ta występuje np. w mięsie, jogurtach, mleku, jajach  i innych produktach pochodzenia zwierzęcego.
vitamin-b12-2-PlanetaZdrowie
W świetle powyższego nikogo nie powinien dziwić fakt, że niedobór witaminy B12 jest szczególnie powszechny wśród wegetarian i wegan. Jednak okazuje się, że występuje on także wśród osób jedzących mięso. Jest tak dlatego, że witamina B12 jest absorbowana wyłącznie w jelicie cienkim, a z powodu problemów jelitowych czy słabego trawienia, wiele osób nie jest w stanie absorbować tej witaminy w jelicie. To z kolei prowadzi do wielu „tajemniczych” problemów zdrowotnych, które są spowodowane właśnie niedoborem tej witaminy w organizmie.

Oznaki niedoboru witaminy B12:

•    bóle w klatce piersiowej i krótki oddech,
•    zmęczenie, niewytłumaczalne osłabienie,
•    zawroty głowy, problemy z równowagą, omdlenia,
•    problemy z pamięcią, demencja,
•    wychłodzenie, otępienie,  drętwienie palców u rąk  i stóp,
•    spowolnienie reakcji, osłabiona funkcja systemu nerwowego,
•    blada lub zażółcona skóra.

Medical: SyringeU osób, u których stwierdzono niedobory tej witaminy tradycyjnie stosowaną metodą wyrównująca jej poziom były zastrzyki z B12. Skuteczność te metody jest bardzo wysoka, jednak wymaga ona dożylnego podania, co dla niektórych może być uciążliwe. Dlatego też większość osób suplementuje witaminę B12 przyjmując ją doustnie.
Najpowszechniej występujące preparaty z witaminą B12 obecne na rynku zawierają najtańszą, syntetyczną formę tej witaminy w postaci cyjanokobalaminy. Jej niska cena wynika z tego, że jest ona witaminą syntetyczną, wyprodukowaną w laboratorium.  Firmy farmaceutyczne stosują ją pomimo tego, że witamina ta jest połączona z molekułą cyjanku, która musi być usunięta z organizmu w efekcie pracy wątroby.  Aby doszło do odłączenia  molekuły cyjanku od molekuły witaminy B12, a następnie do wypłukania jej z organizmu, potrzebne są tzw. grupy metylowe. Ich „podkradanie”, które ma miejsce w tym procesie, prowadzić może do niekorzystnych efektów zdrowotnych. Na dodatek cyjanokobalamina wykazuje lekką toksyczność.
To wszystko sprawia, że przyjmowanie tanich suplementów witaminy B12 w postaci cyjanokobalaminy nie tylko może nie poprawić stanu naszego zdrowia, ale wręcz może mu zaszkodzić!

vitamin-b12-niedobór-PlanetaZdrowieLepsza opcja – metylokobalamina

Jednak istnieje lepsza opcja, która czyni suplementację witaminy B12 nie tylko wygodną, ale także bezpieczną. Jest nią przyjmowanie tej witaminy w postaci metylokobalaminy.  Jest to forma, w jakiej występuje ona w naturze, a będąc już niejako połączona z cząsteczką metylową, jest natychmiast absorbowana przez organizm.

Metylokobalamina ma więc wiele kluczowych zalet przewyższających cyjanokobalaminę, z których najważniejsze, to:

•    doskonała absorpcja,
•    dłuższe magazynowanie w tkankach,
•    nie zawiera toksycznego cyjanku.

Dlatego z całą pewnością nie warto oszczędzać na suplementach witaminy B12, gdyż jej tańsza forma – cyjanokobalamina – może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Warto jednak wiedzieć, iż dla osób z osłabioną absorpcją jelitową, lepszym rozwiązaniem mogą się okazać zastrzyki lub też podjęzykowa forma witaminy B12 (należy jednak wówczas sprawdzić, czy preparat taki nie zawiera cyjanokobalaminy zamiast metylokobalaminy). Nowatorską i wciąż mało znaną formą suplementów z metylokobalaminą są plastry, które umożliwiają jej absorpcję poprzez skórę.

Autor: Planeta Zdrowie (MSK)

Źródła:
•    http://www.naturalnews.com/032766_cyanocobalamin_vitamin_B-12.html#
•    inne źródła internetowe

Comment 1

  1. Aaaddd
    24 maja 2017

    Niestety przy zaburzeniu produkcji czynnika Castela można sobie łykać tony pastylek z bz12 a i tak nic się nie wchłonie. Dlatego iniekcje są skuteczniejsze. Niestety nie ma metylokobalaminy w formie iniekcji.

Write a comment