OPC czyli pomoc w walce z wolnymi rodnikami

Coraz częściej słyszy się o konieczności uwzględnienia w diecie współczesnego człowieka pewnych ilości antyoksydantów, aby organizm mógł walczyć z wolnymi rodnikami. Nie każdy jednak wie, czym właściwie są te tajemniczo brzmiące wolne rodniki i dlaczego tak bardzo powinniśmy się ich obawiać?

wolne-rodniki-antioxidants-antyoksydanty-PlanetaZdrowieOtóż wolne rodniki same w sobie nie są, jak się okazuje, takie złe. Tak naprawdę pewne ilości wolnych rodników są wręcz niezbędne, by organizm poradził sobie np. z rozpoczynającą się infekcją. Wolny rodnik, będąc w istocie niczym innym jak niesparowanym atomem,  w pewnym sensie „kradnie” elektrony białkom oraz DNA wirusa, doprowadzając do jego śmierci. Tym natomiast, co może zagrażać naszemu zdrowiu, jest ich zbyt duża ilość w organizmie. Nadmiernej ilości wolnych rodników przypisuje się bowiem odpowiedzialność za takie choroby, jak miażdżyca, rak i inne choroby cywilizacyjne, gdyż te niesparowane atomy poszukują brakujących elektronów wszędzie, gdzie się da, w tym także np. w błonach komórkowych i DNA.
Procesowi powstawania nadmiernych ilości wolnych rodników sprzyjają, jak ustalili naukowcy, m.in.: palenie papierosów, wędzone i grillowane pokarmy, silny i długotrwały stres, spaliny obecne w powietrzu, a nawet (!) forsowny trening. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaopatrzyć się w wehikuł czasu i przenieść w czasy, gdy powietrze było krystalicznie czyste, a życie płynęło spokojnie i bezstresowo, gdyż inaczej nie będziemy w stanie zachować zdrowia. W jego utrzymaniu pomóc nam bowiem mogą antyoksydanty, które dbają o to, aby poziom wolnych rodników nie był zbyt wysoki i żeby nie doszło do tzw. stresu oksydacyjnego, czyli stanu, kiedy ilość wolnych rodników przeważa nad ilością antyoksydantów.

antioxidants-antyoksydanty-PlanetaZdrowieAntyoksydanty czyli inaczej mówiąc przeciwutleniacze aktywnie przeciwstawiają się destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników, oddając im swój elektron, a tym samym usuwając ich nadmiar z organizmu. Istnieje wiele produktów żywnościowych bogatych w antyoksydanty. Najsilniejsze z nich, takie jak witamina C, beta-karoten, bioflawonoidy i likopen, można znaleźć w świeżych owocach i warzywach, a także w zielonej herbacie i czerwonym winie. W przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych warto jednak sięgnąć po suplementy zawierające większą ilość tych dobroczynnych związków, aby być pewnym, że poradzą sobie z wolnymi rodnikami.

grape-seed-oil-PlanetaZdrowieJednym z najlepszych suplementów o działaniu antyoksydacyjnym jest preparat OPC stworzony na bazie pestek winogron.

Zawiera on bardzo silne bioflawonoidy (w sumie około 40) – oligomeryczne proantocyjanidyny, które nazywane są super przeciwutleniaczami, gdyż ich działanie jest nawet kilkadziesiąt razy silniejsze niż witaminy C lub E. Okazuje się, że OPC pozyskane z pestek winogron nie tylko bardzo szybko się wchłaniają, neutralizując wolne rodniki (w tym bardzo niebezpieczny nadazotan) w całym organizmie, w tym również w obrębie mózgu (przekraczając barierę krew-mózg), ograniczają także produkcję histaminy (wywołującej uczulenia) oraz wzmacniają i uelastyczniają ścianki naczyń krwionośnych. Posiadają także właściwości rozrzedzające krew oraz wzmacniające elastyczność skóry.

Badania dowiodły, że suplement OPC z pestek winogron może wspomagać leczenie oraz działać profilaktycznie w następujących schorzeniach:

•    Uczulenia,
•    Choroby i dysfunkcje układu krążenia, m.in.: choroby serca, zastoje limfatyczne, zakrzepica, hemoroidy,
•    Choroby naczyń krwionośnych (zatory, żylaki),
•    Problemy skórne (oparzenia, trądzik, egzemy, łuszczyca, lecz także przedwczesne tworzenie się zmarszczek),
•    Osłabienie systemu immunologicznego (grypa, astma),
•    Choroby nowotworowe.

A zatem, gdy chcemy aktywnie przeciwstawić się chorobom cywilizacyjnym XXI wieku oraz im zapobiegać, warto wzbogacić swoją dietę w przeciwutleniacze, w tym wyciąg z pestek winogron. Zwłaszcza pamiętajmy o nich, gdy niezbyt zdrowo się odżywiamy, a także gdy palimy papierosy. Pomogą nam też spać spokojnie w okresach zwiększonego stresu, bez obawy że wolne rodniki wyrządzą naszemu organizmowi jakąś szkodę.

Autor: Planeta Zdrowie MSK

Write a comment