Superfoods – jak żyć długo i zdrowo dzięki Super żywności

superfoods--PlanetaZdrowie Coraz większe zainteresowanie profilatyką zdrowia sprawia, że coraz bardziej interesują nas produkty, które nie tylko dobrze smakują, ale też dodają wigoru, zapobiegają chorobom, a nawet mogą leczyć niektóre schorzenia. A do tego są całkowicie naturalne i nieprzetworzone. Mowa oczywiście o produktach nazywanych Superfoods czy też Super żywnością.
Super żywność
to taki rodzaj produktów, które zawierają w swoim składzie wyjątkowo cenne dla naszego organizmu składniki lub też ilość składników odżywczych w danym produkcie jest wyjątkowo duża. Są bogate w minerały, witaminy, antyoksydanty, białko  i inne składniki ważne dla zachowania zdrowia i prawidłowej pracy systemu odpornościowego.

Liver detox super food selection in wooden bowls and spoons over brown paper background..Istnieje raczej dość umowna granica, który produkt możemy zaliczyć do grupy Superfoods, a który nie. Bardzo wiele produktów nieprzetworzonych jest wyjątkowo zdrowych, ale aby uzyskać korzyści o charakterze leczniczym, trzeba by było ich zjeść naprawdę dużo (np. w przypadku czosnku czy oregano). Dlatego w przypadku niektórych produktów żywnościowych bardziej skuteczne będą wykonane z nich ekstrakty w postaci suplementów, takie jak np. ekstrakt z wyżej wspomnianego czosnku czy tez olejek z oregano, które będą miały niewątpliwa przewagę nad czosnkiem surowym i sproszkowanym oregano dodawanym do potraw.

Prawdziwe Superfoods to te produkty, które są tak odżywcze, że już niewielka ich ilość dodana do naszej diety może wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie czy samopoczucie. Do najbardziej cenionych super pokarmów zaliczane są obecnie m.in.: spirulina, chlorella, młody jęczmień, nasiona chia, jagody acai, jagody goji i inne owoce jagodowe, maca, moringa oraz wiele innych. Popularnym obecnie trendem jest mieszanie różnych rodzajów superfoods w niezwykle odżywczych koktajlach, którymi możemy w ten sposób zastąpić posiłek w przypadku osób odchudzających się lub trenujących sport, lub też potraktować jako dodatek do diety u  osób z rozmaitymi niedoborami.

Epigallocatechin gallate (EGCG) green tea polyphenol molecule.Spora część z grupy produktów Superfoods to produkty Raw, czyli produkty surowe. Oznacza to, że podczas obróbki termicznej najwyższa zastosowana temperatura nie przekraczał 42°C, co pozwala na zachowanie wszystkich właściwości odżywczych, w tym aktywności enzymów.

Osoby zainteresowane prozdrowotnymi właściwościami zielonej superżywności zapraszamy do odrębnych artykułów na temat młodego jęczmienia, spiruliny i chlorelli zamieszczonych na naszej stronie PlanetaZdrowie.pl

Write a comment