MACA – peruwiański żeń-szeń o wielu dobroczynnych właściwościach

Lepidium-Meyenii-3-maca-PlanetaZdrowieWysoko w górach Peru rośnie roślina, której zalety były znane i wysoko cenione już przez starożytną cywilizację Inków. Inkascy wojownicy zażywali macę przed bitwą, gdyż zwiększała ich siłę i wytrzymałość.
Niski poziom energii to zmora współczesnego człowieka narażonego na nieustanny pęd, pośpiech, wszechobecny stres i niedostatek snu. By mu zaradzić, czasem łapiemy się na tym, że pijemy czwartą z kolei kawę lub też wspomagamy się którymś z powszechnie dostępnych napoi energetycznych. Niestety, często z opłakanym skutkiem.
Produktem, który w naturalny, skuteczny, a zarazem bezpieczny sposób może pomóc nam podnieść poziom naszej energii życiowej, jest właśnie peruwiańska Maca (Lepidium Meyenii).  Roślina ta wyglądem przypomina nieco buraka lub pietruszkę, a jej korzeń – z którego pozyskuje się wartościowy proszek – występuje w całej gamie odcieni: kremowym, różowym, żółtym, fioletowym, czerwonym, a nawet czarnym.

Lepidium-Meyenii-2-maca-PlanetaZdrowieWartość odżywcza korzenia Maca jest imponująca. Korzeń ten zawiera bardzo dużą ilość biodostępnego białka roślinnego, a także sporo żelaza, potasu, jodu, magnezu, wapnia (zawiera go nawet więcej niż mleko) i błonnika. Zawiera także niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy, zwłaszcza z grupy B. Z powodu dużej gęstości odżywczej macę z powodzeniem można zaliczyć do grona tzw. Superfoods.

Maca dobra zarówno dla mężczyzn …

Indianie od wieków wykorzystywali jej właściwości, by dodać sobie energii i poprawić jakość swojego życia, w tym także erotycznego. Maca powszechnie uważana była w Peru za afrodyzjak, dlatego wojownicy inkascy mogli ją spożywać tylko podczas wojen i bitew. Obecnie uważa się, że jej stosowanie może podwyższać libido, a także poprawiać jakość spermy i w ten sposób, wpływać na płodność. Istnieją także dowody, że zwiększa wytrzymałość, dlatego jest często stosowana przez zawodowych sportowców i atletów.

… jak i dla kobiet

Maca działając jak adaptogen może poprawiać płodność nie tylko mężczyzn ale także kobiet. Bycie adaptogenem oznacza, że maca sama nie zawiera hormonów, lecz pomaga je zrównoważyć u obu płci. Wyrównany poziom hormonów nie tylko pozwala kobietom łatwiej zachodzić w ciąże, lecz także łagodzi objawy menopauzy, w tym tzw. uderzenia gorąca i zmniejsza potrzebę stosowania syntetycznych hormonów w okresie przekwitania. Osłabia także objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz doświadczane w trakcie miesiączki bóle podbrzusza.

… a zwłaszcza, gdy potrzebujesz zwiększyć swój poziom energii

Wysoka zwartość minerałów, witamin i białka w korzeniu maca sprawiają, że organizm jest dobrze odżywiony, a jej zdolności adaptogenne pomagają ustabilizować poziom hormonów, czego efektem jest wyrównany i stały poziom energii (w przeciwieństwie do „energetycznego kopa” wywołanego kawą czy napojami energetycznymi). Z tego względu, jeśli chodzi o działanie stymulujące, porównuje się ją do żeń-szenia. Dlatego proszek czy kapsułki z macy są często stosowane przez sportowców, czy osoby prowadzące aktywny tryb życia. Dodatkowo, zawartość witamin z grupy B sprawia, że poleca się macę osobom narażonym na stres czy rekonwalescentom oraz osobom z syndromem przewlekłego zmęczenia.

Pozostałe korzyści ze stosowania Macy obejmują:

•    Pomaga walczyć z depresją (zwiększa poziom serotoniny w organizmie),
•    Redukuje stres i napięcie,
•    Łagodzi anemię i wpływa na szybsze gojenie się ran,
•    Poprawia pamięć i zwiększa możliwości przyswajania wiedzy,
•    Wspiera system krążenia,
•    Wspiera zdrowie zębów i kości,
•    Stymuluje apetyt i poprawia trawienie,
•    Pomaga budować masę mięśniową.

Z czego wynika, że nie tylko osoby, które są aktywne fizycznie, lecz także pracujące umysłowo, w tym uczniowie i studenci, odniosą wiele korzyści z jej stosowania.

Lepidium-Meyenii-4-maca-PlanetaZdrowieJak stosować macę?

Obecnie na rynku macę przeważnie można spotkać pod postacią proszku lub kapsułek. Proszek zwykle stosuje się jako dodatek do szejków czy koktajli. Warto zwrócić uwagę, by kupowana przez nas maca posiadała certyfikat ekologiczny, który daje nam gwarancję, że nie została skażona środkami ochrony roślin. Wówczas możemy bez obaw korzystać z jej wszechstronnych, dobroczynnych właściwości. Pamiętajmy o niej zwłaszcza w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego czy umysłowego, a także wtedy gdy chcemy cieszyć się stałym i stabilnym poziomem energii przez cały dzień.

Autor: Planetadrowie (MSK)

Write a comment