Czy guarana jest lepsza niż kawa?

guarana-PlanetaZdrowieGuarana (Paulinia cupana) to gatunek pnącza rosnący głównie w Brazyli, Z jej nasion sporządzany jest napój o kwaśno-gorzkim smaku wysoko ceniony przez plemiona zamieszkujące dorzecze Amazonki. Swoją rosnącą popularność guarana zawdzięcza swoim właściwościom pobudzającym spowodowanym zawartością kofeiny, co czyni ją cenionym substytutem kawy, z wielu względów dużo bezpieczniejszym i łagodniejszym.

W przeciwieństwie do kawy, kofeina zawarta w guaranie, a dokładniej guaranina, jest powoli uwalniana do organizmu, co powoduje, że nawet przez pięć godzin po jej zastosowaniu można czuć się przyjemnie odświeżonym i pełnym energii. Efekt ten dotyczy jednak tylko naturalnej formy guarany, takiej jak np. proszek z nasion, gdyż związane jest to z obecnością błonnika, a nie będzie dotyczył np. napoi energetycznych, które zawierają ekstrakt z guarany pozbawiony tego składnika.

Co jeszcze odróżnia guaranę od kawy? Badania wykazały, że guarana poprawia pamięć, koncentrację i  nastrój, bez efektów ubocznych, które często wywołuje kawa.  Według plemion amazońskich, guarana miała zapewniać niezwykłą wytrzymałość, która pozwalała spędzić na polowaniu kilka dni bez potrzeby jedzenia czegokolwiek czy też odczuwania zmęczenia.

Guarana nie tylko pomaga zwiększyć poziom energii i osiągnąć pewien stopień mentalnej czujności, ale także ma szereg innych korzyści zdrowotnych.

Nie tylko psyche….

Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą stosowanie guarany? Okazuje się, że nie tylko pomaga ona na psychikę i system nerwowy, lecz także na cały organizm. Poniżej zestawienie potencjalnych korzyści płynących ze stosowania nasion tej rośliny:
•    pomaga w utracie wagi poprzez zmniejszenie apetytu,
•    pomaga zmniejszyć stany zapalne w jelitach,
•    wspomaga leczenie  infekcji dróg moczowych,
•    łagodzi biegunkę,
•    może łagodzić bóle menstruacyjne,
•    redukuje niepokój i stres,
•    wzmacnia sprawność seksualną,
•    łagodzi objawy kaca.

Należy jednak pamiętać, że guarany nie powinny stosować kobiety w ciąży, natomiast szczególną ostrożność powinny zachować osoby chore na cukrzycę i zmagające się z nadciśnieniem oraz chorobami serca.

guarana-1-PlanetaZdrowieJak stosować guaranę?

Jeśli chcemy stosować guaranę w celach profilaktycznych lub leczniczych, to do tego celu nadaje się wyłącznie guarana w postaci proszku lub kapsułek, natomiast odradzamy stosowanie napoi energetycznych z dodatkiem guarany, gdyż z racji tego, że zawierają oczyszczony ekstrakt, działają jak czysta kofeina, a do tego pozbawione są pozostałych walorów zdrowotnych.

Ze względu na zawartość kofeiny nie należy przekraczać zalecanej dawki dziennej, która wynosi ok. 100 mg na dzień. Nie należy też stosować guarany wieczorem i na noc, gdyż ma działanie pobudzające.

Autor: Planeta Zdrowie (MSK)

Źródła:
•    https://jonbarron.org/herbal-library/herbs/guarana-seed-extract#.V07R4ORf-Uk
•    inne źródła internetowe

Write a comment