Kwas hialuronowy czyli „eliksir młodości” bez tajemnic

Kwas-hialuronowy1_PlanetaZdrowieKwas hialuronowy to naturalnie występujący w naszym organizmie składnik, którego najwyższe stężenie możemy znaleźć w skórze, mazi stawowej, tkance łącznej i ciele szklistym oka. Gdy zaczyna go brakować w organizmie, co dzieje się zwykle około 40 roku życia, pojawiają się widoczne oznaki starzenia się, w postaci zmarszczek i utraty elastyczności oraz jędrności skóry.

Gdy jesteśmy młodzi i organizm produkuje wystarczające ilości kwasu hialuronowego,  nasza skóra jest odpowiednio nawilżona i  sprężysta, a wszelkie uszkodzenia mechaniczne goją się szybko i bezproblemowo.  Jednak z upływem czasu, na skutek działania wolnych rodników, enzymów i promieniowania UV, kwasu hialuronowego zaczyna brakować w organizmie. Na początku organizm radzi sobie jakoś z tymi brakami, ale do czasu. Kiedy skóra traci możliwości naprawcze, strat nie da się już wyrównać. Na skutek utraty odpowiedniego nawilżenia oraz wskutek działania wolnych rodników, skóra traci swoją jędrność, co sprawia, że tworzą się zmarszczki i bruzdy. Niektóre kobiety mogą zacząć doświadczać tego procesu na długo przed czterdziestym rokiem życia, w zależności od czynników genetycznych, trybu życia czy diety.

Kwas-hialuronowy5_PlanetaZdrowieKwas hialuronowy ma za zadanie wiązać wodę w komórkach. W ludzkiej skórze występuje w postaci biopolimeru i wraz z kolagenem stanowi jej główny składnik. Jedna cząsteczka może związać aż 250 cząsteczek wody. Na skutek utraty kwasu hialuronowego w skórze, następuje degeneracja włókien kolagenowych, czego efektem jest właśnie wysuszenie i wiotczenie skóry.  Na szczęście braki kwasu hialuronowego w skórze można uzupełnić przy pomocy kosmetyków z kwasem hialuronowym, a także w postaci suplementacji doustnej. W przypadku kwasu hialuronowego stosowanego w kosmetykach najistotniejszą sprawą jest, aby był on w stanie w jak największym stopniu przeniknąć w głąb naskórka.

Kwas-hialuronowy7_PlanetaZdrowieHialuronian sodu czyli inaczej sól sodowa kwasu hialuronowego, który możemy spotkać w niektórych kosmetykach, posiada kilka wyjątkowych właściwości, które sprawiają, że z jego pomocą możemy odwrócić lub zahamować negatywne procesy starzenia się skóry, będące skutkiem niedoboru kwasu hialuronowego.  Decyduje o tym kilka czynników, które przedstawione są poniżej.

Po pierwsze, substancja ta jest całkowicie biozgodna ze skórą, tzn. że jest identyczna z kwasem hialuronowym naturalnie występującym w skórze. Dzięki temu nie powoduje alergii ani podrażnień, a wręcz przeciwnie – ponieważ posiada zdolność przekształcania substancji toksycznych np. metali ciężkich czy zanieczyszczeń przemysłowych w rozpuszczalne w wodzie połączenia, zmniejsza możliwość uczuleń i podrażnień.

Po drugie, posiada bardzo niewielką cząsteczkę – w procesie produkcji hialuronianu sodu następuje zmniejszenie wagi jego cząsteczek, co powoduje, że może on  łatwo przenikać przez skórę i głęboko ją nawilżać. Od wielkości cząsteczki uzależnione jest przenikanie substancji w głąb skóry, więc im mniejsza cząsteczka, tym łatwiej preparat wniknie w skórę.

Na skutek tych właściwości hialuronian sodu jest wysoko cenioną substancją w kosmetyce, uznawaną za bezpieczny i skuteczny „eliksir młodości” dla skóry nie posiadający skutków ubocznych. Jest to kosmetyk o niezwykle szerokim działaniu, które nie ogranicza się tylko do działania przeciwzmarszczkowego.

Jego główne zalety to:

1Kwas-hialuronowy2_PlanetaZdrowie. Posiada działanie higroskopijne tzn. wiążące wodę w komórkach – dzięki temu, że wiąże wodę w naskórku, wpływa korzystnie na poprawę nawilżenia skóry, przeciwdziałając jej wysuszeniu i tworzeniu się zmarszczek.

2. Tworzy film ochronny na skórze zabezpieczając skórę przed utratą wody, ale także przed wnikaniem substancji chemicznych i bakterii.

3.  Działa kojąco i łagodząco na skórę narażoną na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych – dlatego jest idealnym preparatem do stosowania latem po ekspozycji słonecznej, gdyż nie tylko uzupełni niedobory nawilżenia, ale też będzie łagodził podrażnienia skóry.

4. Stymuluje produkcję kolagenu, a tym samym pośrednio wpływa na poprawę elastyczności skóry.

Kwas-hialuronowy3_PlanetaZdrowie5. Jest promotorem przenikania innych substancji rozpuszczalnych w wodzie do skóry – co sprawia, że idealnie komponuje się np. z hydrolatami i olejami, pomagając im lepiej wnikać w skórę.

Kwas hialuronowy można więc stosować zarówno jako samodzielny produkt, jak również w połączeniu z innymi naturalnymi kosmetykami, takimi jak np. hydrolaty czy oleje, a także przy sporządzaniu własnego kremu. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak najlepiej wykorzystać wyjątkowe właściwości kwasu hialuronowego:

Samodzielne stosowanie

Najlepiej nałożyć kwas hialuronowy na wilgotną skórę twarzy i dekoltu. Idealnie jest też stosować go pod oczy.

W połączeniu z olejem

Kwas hialuronowy + olej to idealne połączenie, gdyż olej jest emolientem czyli tworzy na skórze filtr ochronny, a kwas hialuronowy zapewni głębokie nawilżenie. Wystarczy kilka kropli ulubionego oleju (np. arganowy, migdałowy, z awokado) zmieszać z kilkoma kroplami kwasu i zaaplikować na oczyszczoną skórę twarzy i/lub dekoltu.

W połączeniu z hydrolatem/tonikiem

Dodatek kwasu hialuronowego do hydrolatu/toniku zwiększy jego możliwości nawilżające, a także sprawi, że składniki aktywne toniku głębiej wnikną w skórę.

Kwas-hialuronowy8_PlanetaZdrowiePod krem

Warto nałożyć odrobinę kwasu hialuronowego tuż przed zaaplikowaniem ulubionego kremu, aby uzyskać wzmocniony efekt nawilżenia, napięcia i wygładzenia skóry. Można też dodać kilka kropli kwasu bezpośrednio do kremu.

Uwaga: Jeżeli chcemy połączyć stosowanie kremu z kwasem hialuronowym lub też użyć gotowego produktu z jego zawartością, warto się upewnić, że dany krem nie zawiera w swoim składzie żadnych szkodliwych substancji chemicznych, gdyż w połączeniu z kwasem hialuronowym może to spowodować podrażnienia skóry na skutek przenikania kosmetyku do głębszych warstw skóry!

Najlepsze efekty anti-aging uzyskamy dzięki codziennej pielęgnacji skóry kwasem hialuronowym wysokiej jakości w połączeniu z innymi aktywnymi, naturalnymi kosmetykami, takimi jak oleje czy hydrolaty.  Najlepiej jeśli będzie on w postaci hialuronianu sodu, gdyż taka forma zagwarantuje nam wysoką przenikalność w głąb skóry i zapewni widoczne efekty w postaci lepszego nawilżenia skóry i spłycenia zmarszczek, a także poprawy jej jędrności i elastyczności. Warto tez pamiętać o nim latem, gdyż nie tylko nawilży, ale także pomoże łagodzić podrażnienia skóry wywołane opalaniem.

Autor: Planeta Zdrowie (MSK)

Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/kwas-hialuronowy-zastosowanie-kwasu-hialuronowego-w-kosmetyce-i-medycy_37832.html
http://www.dermopharma.pl/pl/studio-odnowy/187-hialuronian-sodu
http://www.paulaschoice.com/expert-advice/anti-aging/_/hyaluronic-acid-benefits-for-skin
https://pl.wikipedia.org/wiki/Higroskopijno%C5%9B%C4%87
http://www.helfy.pl/kosmetyki-naturalne/artykul/10-wskazowek-jak-stosowac-kwas-hialuronowy

Write a comment