Olejek mastyksowy „Łzy Chios” i jego niezwykłe właściwości

Pistacia_lentiscus_Pistacja_kleista_PlanetaZdrowiePistacia lenticus, czyli inaczej mówiąc pistacja kleista, to wiecznie zielone drzewo dorastające do 4 metrów wysokości, uprawiane głównie na greckiej wyspie Chios. Pozyskuje się z niego aromatyczną żywicę zwaną mastyksem, a w Grecji nazywaną „Łzami Chios”, gdyż wyciekając z drzewa, żywica ta przybiera kształt kropel czy też łez.

Ten sok w postaci kropel jest następnie suszony na słońcu, w wyniku czego uzyskuje postać kruchych, przezroczystych kawałków żywicy. Żywica ta podczas żucia mięknie i staje się białą, nieprzezroczystą gumą o początkowo gorzkim smaku, który następnie zmienia się w odświeżający, nieco sosnowy aromat. Po zbiorach, które trwają od lipca do października, kawałki suchego mastyksu są zbierane w celu oczyszczenia i przygotowania do sprzedaży. Oprócz samego mastyksu, produktem końcowym jest także olejek mastyksowy.

Cenne „diamentowe” krople

Mastyks jest pozyskiwany w efekcie nacinania pnia drzewa pistacji kleistej.
mastiha-tears-mastic-oils_PlanetaZdrowieSok z drzewa – w tym wypadku płynna żywica – wyciekając przybiera postać kropli, z wyglądu przypominających diamenty, które twardnieją opadając na ziemię. Te „diamentowe” krople są następnie sortowane ze względu na swoją jakość. Aby uzyskać olejek mastyksowy, są one następnie poddawane procesowi destylacji parowej. Możliwe jest także uzyskanie olejku w wyniku analogicznego procesu destylacji liści. Uzyskany w ten sposób olejek jest przejrzysty i lepki.

Aromat i smak mastyksu jest świeży i intensywny, kojarzący się z sosną lub lukrecją i jest powszechnie stosowany w kuchni greckiej. Jest on także wykorzystywany do produkcji domowych środków do higieny jamy ustnej, jak również perfum oraz kosmetyków do pielęgnacji skóry. Olejek mastyksowy ma świeży, balsamiczny, drzewny nieco sosnowy zapach. Jeśli chodzi o jego zastosowania terapeutyczne, ma on działanie przeciwbakteryjne, antyseptyczne, ściągające, diuretyczne, przeciwskurczowe i wykrztuśne.

Pistacia_lentiscus_2_Mastic-Essential-Oil_Pistacja_kleista_PlanetaZdrowieW regionie śródziemnomorskim mastyks był stosowany od pokoleń jako lek na problemy układu pokarmowego. Grecki botanik Discorides żyjący w pierwszym wieku pisał o właściwościach leczniczych mastyksu w swoim klasycznym dziele De Materia Medica.

Regularna konsumpcja mastyksu okazała się być skuteczna w absorbowaniu cholesterolu, tym samym obniżając ciśnienie i zmniejszając ryzyko zawału serca. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, jest on częstym składnikiem maści na rozmaite problemy skórne, a także w produkcji plastrów.

Jakiś czas temu zostały przedstawione naukowe dowody potwierdzające właściwości terapeutyczne mastyksu.  W 1985 roku badania na Uniwersytecie w Tesalonikach wykazały, iż mastyks jest w stanie zredukować kamień nazębny o 41%. Badania na Uniwersytecie Ateńskim z 1998 roku wykazały z kolei, że olejek mastyksowy ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Inne badanie z tego samego roku wykazało, że mastyks jest w stanie wyleczyć wrzody w układzie pokarmowym, dzięki wyeliminowaniu bakterii Helicobacter pylori, która powoduje powstawanie wrzodów i zapalenie dwunastnicy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zastosowania terapeutyczne mastyksu.

7 właściwości leczniczych olejku mastyksowego:

1. Przeciwnowotworowe

Wiele badań dowodzi, że mastyks posiada potencjalne właściwości antynowotworowe. Badania z 2009 roku wykazały, że może on zwalczać nowotwory płuc, a także powstrzymywać wzrost guzów. Wykazano ponadto, że może mieć zastosowanie w zapobieganiu rakowi prostaty. Jest on także w stanie walczyć z wolnymi rodnikami jako znaczący antyoksydant.

2. Przeciwbakteryjne

Olejek mastyksowy jest doskonałym remedium na problemy układu oddechowego.  Zwalcza bakterie unoszące się w powietrzu, a także może leczyć bronchit, grypę i przeziębienie.

3. Przeciwzapalne

Mastyks posiada fantastyczne właściwości uśmierzające ból. Wysoka zawartość monoterpenów zapewnia efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny.

4. Antyseptyczne

Jak dowodzą badania, olejek mastyksowy może o połowę zredukować bakterie w jamie ustnej odpowiedzialne za powstawanie kamienia nazębnego, a także zwalczać bakterię Helicobacter pylori, powodującą wrzody i stany zapalne układy pokarmowego. Świeży, drzewny aromat mastyksu wspaniale odświeży oddech, gdy zastosujemy go w płukankach czy płynach do higieny jamy ustnej.

5. Ściągające

Olejek mastyksowy jest stosowany w leczeniu wrzodów, ran i liszajów oraz w kosmetykach przeznaczonych dla skóry tłustej.

6. Problemy z krążeniem

Olejek mastyksowy to ceniony środek udrażniający drogi oddechowe, jak również poprawiający krążenie. Z powodu swoich właściwości zwężających naczynia krwionośne, mastyks łagodzi objawy pajączków i żylaków.

7. Repelent

Mastyks  wykazuje także działanie odstraszające owady będące zagrożeniem dla zbóż, więc z powodów ekonomicznych jest on cennym narzędziem walki z zarazkami i chorobami roślin.

Środki ostrożności: olejek mastyksowy może być lekko dermotoksyczny dla osób o wrażliwej skórze. Kobiety w ciąży przed użyciem olejków eterycznych powinny skonsultować się z lekarzem.

Źródła: http://essentialoilsinformer.com/8-majestic-mastic-essential-oil-uses-benefits-will-shock/

Autor: Planeta Zdrowie (MSK)

Write a comment