Jak wygrać z depresją z pomocą olejków eterycznych

Prawdopodobnie wiele razy zdarzyło się Wam, że konkretny zapach wprawił Was w całkowicie inny nastrój, niż ten, który towarzyszył Wam przed chwilą. Zapach świeżo upieczonego ciasta, letniej łąki czy świeżo skoszonej trawy z reguły budzą w nas pozytywne skojarzenia. Wiedzę, że poprzez zapach można wpływać na stan umysłu, od setek lat wykorzystuje aromaterapia wspierając leczenie wielu zaburzeń przy pomocy esencji, czyli inaczej mówiąc olejków eterycznych.

Na czym polega działanie olejków aromaterapeutycznych? Okazuje się, że nasz zmysł powonienia wyłapując zapachy jednocześnie uruchamia w nas określone reakcje emocjonalne. Dzieje sie tak dlatego, że molekuły zapachowe stymulują odpowiedź w układzie limbicznym w mózgu. Dlatego też określone zapachy mogą regulować nasz poziom stresu oraz takie czynniki, jak np.: szybkość bicia serca, wzorce oddychania czy też produkcja hormonów.

Jesienią i zimą większość osób skarży się na obniżony nastrój, co jest wywołane m.in. brakiem wystarczającej ilości światła słonecznego, a co za tym idzie – niedoborem witaminy D. Oczywiście przyczyn depresji jest dużo więcej i zawsze, kiedy obniżenie nastroju jest poważne i długo się utrzymuje, należy skorzystać z pomocy profesjonalisty. W lżejszych przypadkach, oprócz odpowiedniej diety i suplementacji, warto skorzystać z dobrodziejstwa aromaterapii. Istnieje wiele olejków eterycznych, które mają możliwość pozytywnie wpływać na nasz nastrój.

Poniżej zamieściliśmy opisy wybranych olejków eterycznych o działaniu relaksującym i poprawiającym nastrój, które mogą wesprzeć walkę z depresją.

Olejek lawendowy

bunch of lavender flower isolated on white close-upsolejek-lawendowy-lavandula-angustifolia-planet-organic-planeta-zdrowieChyba najbardziej popularny i lubiany olejek. Kwiaty lawendy lekarskiej (Lavandula angustifolia) mają urzekający i jedyny w swoim rodzaju zapach, który podoba się nie tylko kobietom, ale jest także z reguły lubiany przez mężczyzn. Z kwiatów lawendy produkuje się nie tylko olejek, ale także hydrolat lawendowy, który może służyć jako mgiełka do pomieszczeń lub naturalny tonik do twarzy.

Olejek lawendowy ma najbardziej wszechstronne zastosowanie ze wszystkich olejków, m.in.: działa przeciwbólowo, antyseptycznie i łagodząco  przy problemach skórnych (oparzenia słoneczne, trądzik, rozstępy, łupież suchy, wypadanie włosów, nadmierna potliwość, infekcje grzybicze, łuszczyca).

Jest jednak przede wszystkim wykorzystywany w aromaterapii jako doskonały środek o działaniu relaksującym. Spowalnia tętno i działa nasennie, przez co doskonale sprawdza się w przypadku bezsenności. Zmniejsza niepokój i lęki oraz pomaga przy atakach paniki i ogólnym napięciu nerwowym, także w zaburzeniach żołądkowych wywołanych stresem. Poprawia nastrój przy depresji, a także łagodzi bóle migrenowe głowy, które mogą stanowić jeden z jej objawów.

Jak stosować: olejek ten jest idealny do relaksujących masaży i kąpieli, jak również kominków aromaterapeutycznych. W przypadku problemów ze snem można kilka kropli olejku wylać na czysty ręcznik i położyć go na poduszce. Olejek lawendowy jest jednym z niewielu olejków (oprócz olejku z drzewa herbacianego), który może być stosowany bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczenia).

Olejek geraniowy

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-geraniumolejek-z-kwiatow-geranium-pelargonium-graveolens-planet-organic-planeta-zdrowie_1Olejek eteryczny pozyskany w procesie destylacji z parą wodną kwiatów geranium (Pelargonium graveolens) posiada piękny  kwiatowo-ziołowy zapach z nutą różaną. Często wykorzystywany jest w kosmetyce ze względu na swoje właściwości tonizujące i ujędrniające skórę oraz wspomagające walkę z cellulitem (poprawia cyrkulację krwi i limfy).
Olejek z geranium posiada zdolność poprawiania nastroju ze względu na zawartość citronellolu i geraniolu. Uważa się, że pomaga on kontrolować emocje poprzez swoją zdolność oddziaływania na rejon mózgu związany z kontrolą emocji – system limbiczny, który jest powiązany z systemem nerwowym. Z tego względu olejek geraniowy pośrednio wpływa na szybkość tętna, poziom stresu, ciśnienie krwi i sposób oddychania, a tym samym przyczynia się do zmniejszenia niepokoju i stanów lękowo-depresyjnych.  Olejek ten jest więc świetnym wsparciem przy depresji, gdyż może pomóc nam odzyskać równowagę emocjonalną.

Jak stosować:  Można go stosować zarówno poprzez inhalacje, jak również w procesie absorpcji przez skórę – poprzez masaż czy kąpiel.

Olejek z bergamotki

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-bergamotkaolejek-z-bergamotki-citrus-aurantium-bergamia-planet-organic-planeta-zdrowieTen olejek eteryczny pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno świeżej skórki owocu bergamotki, będącej odmianą pomarańczy (Citrus bergamia). Posiada przyjemny cytrusowy zapach i aromat, który wykorzystywany jest zarówno do celów kulinarnych (składnik herbaty Earl Grey), jak również terapeutycznych.
Głównym zastosowaniem olejku z bergamotki jest poprawa nastroju. Bergamotka może także pomóc w przypadku bezsenności. Badania dowiodły, że zapach bergamotki redukuje poziom kortykosteronu. Natomiast mieszanka olejku z lawendy i bergamotki okazała się pomocna w przypadku leczenia depresji i zaburzeń lękowych, jak również w obniżeniu ciśnienia krwi i tętna. Grupa pacjentów poddana oddziaływaniu tej mieszanki określiła siebie jako „bardziej zrelaksowanych” i „bardziej spokojnych”.

Środki ostrożności: Olejek z bergamotki jest bezpieczny, jednak ma właściwości fotouczulające, więc po zastosowaniu go na skórę powinno się zachować odstęp 12 godzin przed wyjściem na słońce.

Olejek Ylang ylang

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-ylang-ylang-flowerolejek-ylang-ylang-canaga-odorata-planet-organic-planeta-zdrowieTen olejek eteryczny pozyskany został w procesie destylacji parowej kwiatów drzewa Cananga odorata. Ceniony jest za swoje właściwości kojące system nerwowy oraz przy problemach skórnych.
Uważa się, że olejek ten może pomóc złagodzić obniżony nastrój, gniew, a także lęk. Wyostrza zmysły oraz uspokaja umysł i przynosi odczucie odświeżenia. Jego kwiatowy zapach pomaga się zrelaksować, jak również przezwyciężyć frustracje, ataki paniki czy negatywne emocje dzięki temu, że wpływa równoważąco na ciśnienie krwi, a także obniża poziom adrenaliny i reguluje oddech. Stabilizuje także huśtawki nastrojów. Nie tylko zwalcza depresję, lecz nawet może wywołać stan euforii. Pomaga patrzeć na świat z optymizmem i radością oraz dodaje odwagi.
W badaniach przeprowadzonych w 2006 roku w Korei stwierdzono, iż stosowanie raz dziennie przez cztery tygodnie olejku Ylan ylang w połączeniu z olejkami: bergamotki i lawendy zredukowało psychologiczne objawy stresu oraz poziom kortyzolu, a także obniżyło ciśnienie u pacjentów z nadciśnieniem.

Środki ostrożności:  olejku Ylang ylang nie powinny stosować osoby z niskim ciśnieniem krwi.

Olejek ze Słodkiej Pomarańczy

fresh orange on white backgroundolejek-ze-slodkiej-pomaranczy-citrus-aurantium-dulcis-planet-organic-planeta-zdrowieOlejek ten pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno świeżej skórki pomarańczy (Citrus aurantium dulcis). Ma piękny, orzeźwiający zapach. Stosowany jest w celach kulinarnych, jak również przy produkcji kosmetyków. Ma szerokie zastosowanie w aromaterapii.
Wykazuje bardzo skuteczne działanie uspokajające i łagodzące nadmierną nerwowość. Jego piękny zapach poprawia nastrój i pomaga myśleć pozytywnie. Z tego powodu polecany jest do kąpieli i masaży aromatycznych, które działają odświeżająco, rozgrzewająco i odprężająco. Ulatniający się olejek pomarańczowy w czasie kąpieli lub masażu działa korzystnie także na układ oddechowy. Szczególnie jednak pomocny jest przy stresie, bezsenności i depresji.
Środki ostrożności: olejek ten jest fototoksyczny, co oznacza, że po zastosowaniu go na skórę powinno się zachować odstęp 12 godzin przed wyjściem na słońce.

Olejek z kadzidłowca

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-boswelia-serrataolejek-frankincense-kadzidlowiec-planet-organic-planeta-zdrowieOlejek z kadzidłowca (Boswelia Carteri) inaczej olibanum pozyskiwany jest z żywicy drzewa odmiany Boswelii rosnącego w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Olejek z kadzidłowca nie bez powodu był stosowany w praktykach duchowych, gdyż uważa się, że sprzyja medytacji i rozwojowi duchowemu. Uspokaja umysł i przywraca wewnętrzny spokój, a także pomaga w przypadku obsesji i lęków. Działa antydepresyjnie i relaksująco.
Może być stosowany w kominkach aromaterapeutycznych do oczyszczania powietrza, jak również do odświeżających umysł kąpieli.

Zmieszany z olejkami z bergamotki i lawendy w proporcjach 1:1 i zastosowany w masażu wykazał się właściwościami łagodzącymi ból i depresję u  pacjentów z terminalnymi nowotworami, jak dowiodły badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Keimyung w Korei.

Jak stosować olejki

Olejki mogą być stosowane na różne sposoby, w tym m.in.:  w kominkach aromaterapeutycznych, czy dyfuzorach, dodawane do kąpieli czy wykorzystane do masażu. Niektóre mogą być stosowane wewnętrznie. Należy jednak zawsze korzystać z olejków organicznych i o wysokim stopniu czystości. Zwłaszcza dotyczy to olejków, które zamierzamy stosować wewnętrznie, a które powinny być zawsze najwyższej jakości i posiadać certyfikat ekologiczny. Jeżeli chodzi o stosowanie olejków na skórę, najlepiej jest wymieszać je z olejem bazowym, typu olej kokosowy, arganowy  czy migdałowy.

Lawendowy masaż karku

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-masaz-karkuSkładniki:
•    3 krople czystego olejku lawendowego
•    1 łyżka oleju kokosowego lub migdałowego

Przygotowanie: zmieszać olejek lawendowy z olejem kokosowym/migdałowym i następnie wetrzeć w kark lub w podeszwy stóp. Stosować w razie potrzeby lub np. tuż przed snem. Kompozycja ta pomaga złagodzić niepokój i lęki.

Kąpiel relaksacyjna na stres i pobudzenie nerwowe

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-relaksacyjna-kapielSkładniki:
•    3 krople olejku lawendowego
•    3 krople olejku z geranium
•    3 krople olejku Ylang Ylang

Przygotowanie: do wanny wypełnionej gorąca wodą wlać odmierzoną ilość olejków. Można ją też zastosować w kominku aromaterapeutycznym.

Masaż przeciw depresji

olejki-eteryczne-w-walce-z-depresja-masaz-relaksacyjnySkładniki:
•    3 krople olejku z lawendy
•    3 krople olejku z bergamotki
•    3 krople olejku z kadzidłowca
•    60 ml oleju bazowego (migdałowy, jojoba, kokosowy)

Przygotowanie:  do oleju bazowego wlać olejki eteryczne,  wymieszać i zastosować do odprężającego masażu.

Źródła:
www.thefusionmodel.com
www.draxe.com
www.biochemiaurody.com

Autor: Planeta Zdrowie (MSK)

Zapraszamy do zakupów:

Comment 1

  1. Malwina
    25 listopada 2020

    Na stres i niepokój polecam także inhalacje z olejku z drzewa herbacianego.

    Pozdrawiam, Malwina
    voyagesandbooks.com

Write a comment