NUMI Organic Tea czyli herbaty, które pokochasz od pierwszego … zaparzenia

NUMI Organic Tea czyli herbaty, które pokochasz od pierwszego … zaparzenia


Jakość herbat, które pijemy warto mieć na uwadze głównie z tego względu, że często jest to nasze główne źródło płynów, które dostarczamy organizmowi. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza zimą, gdy organizm odczuwa naturalną i uzasadnioną potrzebę, by się rozgrzać – zarówno przy pomocy ciepłych, gotowanych posiłków, jak i  gorących napojów. W sytuacji kiedy wypijamy kilka filiżanek herbaty dziennie, warto poważnie potraktować wybór marki i gatunku herbaty, aby napar, który codziennie pijemy, był nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych zasad, które pomogą nam dokonać dobrego wyboru.

Wielkość listków
Jak się okazuje liść liściowi nierówny. Przede wszystkim warto wybierać herbaty, które zostały pozyskane z jak największych liści, gdyż wówczas powierzchnia zaparzania jest największa, co pozwala uzyskać głęboki i bogaty aromat. Za najlepsze i najcenniejsze uważa się herbaty z całych liści , które zazwyczaj sprzedawane są jako herbaty na wagę, natomiast te z liści łamanych i miału herbacianego zwykle wykorzystywane są do produkcji popularnych herbat ekspresowych. Poniżej przedstawiamy różne gatunki herbaty w kolejności od najbardziej do najmniej wartościowych:

Herbaty z całych liści i pączków (Whole Leaf Grades) czyli tzw Orange Pekoe, pośród których wyróżnia się m.in. następujące rodzaje:

Super Tippy Golden Flowery Orange Pekoe – najwyższy gatunek herbaty, jest to herbata z zawartością koniuszków złocistożółtych pączków.

Flowery Orange Pekoe – doskonały gatunek herbaty, składający się z pierwszych młodych liści i nierozwiniętych pąków. Herbata ta charakteryzuje się wyjątkowym smakiem.
Orange Pekoe – bardzo dobry gatunek herbaty, otrzymywany z pierwszych i drugich liści oraz pąków kwiatowych. Zaparzone liście nadają naparowi barwę złota.

Herbaty z łamanych liści ( Broken Leaf Grades) – to  herbaty zawierające łamane długie i grube liście, w tym Orange Pekoe oraz najmłodsze pędy. Wykorzystywane w herbatach saszetkowych dobrych marek.

Miał lub pył to najdrobniejsze okruchy liści, które pozostały pod odsianiu całych i łamanych liści. Wykorzystuje się go do produkcji najniższej jakości herbat ekspresowych w torebkach, w tym przypadku w skrócie pojawi się litera F (Fannings) lub D (Dust). Ze względu na swoją mała powierzchnię, herbaty z miału powinny być zaparzane jak najkrócej, zanim zostanie uwolniona tanina nadająca herbacie gorzkiego smaku. Ten rodzaj herbaty często jest wzbogacany różnymi dodatkami, aby zamaskować jego goryczkę.

Naturalne składniki
Większość producentów tanich herbat aromatyzuje je, by uzyskać bogactwo różnorodnych smaków i aromatów, a zarazem zamaskować niekorzystny, gorzki smak niskiej jakościowo herbaty. Zwykle wykorzystują oni do tego celu sztuczne aromaty. Takie „poperfumowane” herbaty maja często zbyt mocny, sztuczny zapach, a dodatkowo pozostawiają po wypiciu intensywny posmak dodanych aromatów, zamiast smaku samej herbaty. Dla porównania, naturalne herbaty są produkowane wyłącznie z naturalnych składników, przez co są dużo zdrowsze, jak również posiadają bardziej zrównoważony smak i działanie. Dla przykładu tania herbata Earl Grey obecna na rynku perfumowana jest olejkiem z bergamotki, podczas gdy ten sam rodzaj herbaty wyprodukowany przez markę wykorzystująca 100% naturalnych składników tworzy niepowtarzalny smak herbaty Earl Grey przy pomocy suszonej skórki pomarańczy bergamotki.


Certyfikat ekologiczny
Certyfikat ekologiczny jak kryterium wyboru herbaty może wydawać nam się przesadzony, jednak w obliczu ostatnich doniesień o obecności bardzo dużej ilości pestycydów w większości popularnych marek herbat zaczyna być jednym z czynników decydujących o tym, czy nasza herbata jest zdrowa, czy też nas truje. Dlatego świadectwo ekologicznej uprawy herbaty to obecnie ważna informacja, dzięki której możemy być pewni, że to, co zaparzymy, jest dokładnie tym, co chcielibyśmy wprowadzić do naszego organizmu.
Ekologiczne rolnictwo to także sposób na zapewnienie nam samym i naszym dzieciom nieskażonego otoczenia, w tym powietrza, a także na zachowanie równowagi naszej planety oraz ochronę zdrowia zwierząt i pracowników rolnictwa.

Dlaczego NUMI Organic Tea?
Herbaty NUMI są wyjątkowe, gdyż spełniają wszystkie najważniejsze kryteria, którymi naszym zdaniem, powinny charakteryzować się najlepsze herbaty. Są zatem:

  1. Pozyskane wyłącznie z najwyższej jakości całych liści ( Whole Leaf Grades) z gatunku Flowery Orange Pekoe (FOP) i wyższym.
  2.  Zawierają 100% prawdziwych, naturalnych składników ( liście herbaty, wyselekcjonowane kwiaty, owoce oraz przyprawy). W herbatach NUMI nie stosuje się nigdy sztucznych aromatów i dodatków zapachowych.
  3. Zawierają wyłącznie najwyższej jakości certyfikowane składniki organiczne (BIO) oraz niemodyfikowane genetycznie. Ponad połowa herbat pochodzi z plantacji opartych na zasadach Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade).
  4. Szeroki wachlarz smaków i rodzajów herbat ( czarne, zielone, biała, Pu-ERh, Rooibos, ziołowe, herbaty na bazie Kurkumy, herbaty czekoladowe). Firma NUMI cały czas powiększa swój asortyment.

Oprócz tych wyżej wymienionych zalet, większość herbat NUMI  – ze względu na jakość składników i starannie dobierane kompozycje smakowe – po prostu wspaniale smakuje! W przypadku tych herbat nie trzeba iść na kompromis i wybierać między smakiem a jakością herbaty, gdyż te dwa czynniki idą tutaj w parze. Wystarczy spróbować herbat czekoladowych czy białych, by zachwycić się maestrią kompozycji smakowych. Dla wielbicieli herbat ziołowych także znajdą się ciekawe propozycje, takie jak chociażby Maroccan Mint czy Dry Desert Lime.  Z kolei białe herbaty zachwycić mogą subtelnością smaku i aromatu prezentowaną w herbatach Orange Spice czy White Rose.

Najlepiej jednak nie wierzyć opisom, tylko przekonać się o ich walorach na własnej skórze.

Gwarantujemy, że efektem degustacji będzie miłość od pierwszego …. zaparzenia.

Write a comment