Koenzym Q10 czyli naturalne wsparcie energetyczne naszego organizmu

Określenie koenzym Q10 brzmi trochę jak nazwa skomplikowanego związku chemicznego, jednak w rzeczywistości oznacza substancję nie tylko obecną w każdej komórce naszego ciała, lecz przede wszystkim niezwykle mu potrzebną. Ta podobna do witaminy substancja odżywcza bierze bowiem udział w podstawowych przemianach metabolicznych, przetwarzając to, co jemy, w energię.

Ta istotna substancja, pełniąca także rolę antyoksydantu, jest syntetyzowana w organizmie w sposób naturalny i wykorzystywana w tak podstawowych procesach, jak : dostarczanie energii do komórek, transportowanie elektronów czy też regulowanie ciśnienia krwi.  O tym, jak ważny jest  koenzym Q10 dla utrzymania prawidłowych procesów życiowych świadczy poniższa lista prezentująca jego najważniejsze zadania w naszym organizmie:

  • Jego obecność jest niezbędna, aby  mitochondria komórkowe przekształciły tłuszcz i inne substancje odżywcze w źródła energii, co oznacza, że tylko gdy będzie go pod dostatkiem,  organizm będzie dysponował poziomem energii pozwalającym na wykonywanie codziennych aktywności.
  • Usprawnia pracę enzymów trawiennych.
  • Nie tylko pomaga komórkom wytwarzać energię, lecz także chroni je przez uszkodzeniami wywołanymi działaniem wolnych rodników.
  • Jako silny antyoksydant może zwiększać absorpcję pozostałych ważnych składników, m.in., witaminy C i E, a także w  efekcie potęgować działanie tych witamin, jak i pozostałych antyoksydantów znajdujących się w naszym organizmie.

 

Niedobór czyli Houston, mamy problem

Jak więc widać, rola tej substancji dla naszego prawidłowego funkcjonowania jest niezwykle istotna. Na szczęście częściowo sami ją wytwarzamy, a pozostałą część pozyskujemy z pożywienia, m.in. z niektórych ryb, mięs takich, jak np. wołowina, a także warzyw (szpinak, brokuły) czy roślin strączkowych.
Jednak około 35 roku życia na skutek procesów starzenia się organizmu poziom koenzymu Q10 w naszym organizmie zaczyna spadać. Dodatkowo, nie zawsze jesteśmy w stanie uzyskać właściwy poziom tego składnika, gdyż proces syntezy koenzymu jest procesem bardzo skomplikowanym i wieloetapowym dlatego bardzo łatwo może ulec zakłóceniu, na skutek rozmaitych niekorzystnych czynników.
Jako że w połowie źródłem tej substancji są produkty zwierzęce, osoby na dietach wegetariańskich lub niektórych dietach odchudzających mogą doświadczyć skutków jej niedoboru.

Pozostałe czynniki, które mogą spowodować jej niedobór poprzez zakłócenie procesów  jej syntezy,  to:

  • palenie papierosów
  • picie alkoholu
  • stres ( nie tylko blokuje syntezę koenzymu Q10, lecz także zużywa jego ogromne ilości)
  • choroby układu krążenia
  • duży wysiłek fizyczny (szybko wyczerpuje zasoby koenzymu)
  • stosowanie niektórych leków, np. statyn obniżających poziom cholesterolu

Objawy niedoboru koenzymu Q10 z początku mogą umknąć naszej uwadze, gdyż możemy nie zwrócić uwagi na takie symptomy, jak: wolniejsze gojenie się ran, podatność na zakażenia, nasilenie procesów alergicznych, obniżenie sprawności fizycznej i umysłowej, ciągłe zmęczenie i problemy z koncentracją. Jednak aby nie dopuścić do poważniejszych konsekwencji, jakimi może być np. niewydolność serca, warto odpowiednio wcześnie sięgnąć po odpowiednie suplementy zawierające koenzym Q10.

  Zatrzymać młodość i dobre samopoczucie

Czy wobec tego koenzym Q 10 możemy traktować jako wszechstronne panaceum na różnorakie dolegliwości? Z pewnością nie jest uniwersalnym lekiem na wszystko, jednak wachlarz jego potwierdzonych możliwości jest z pewnością szeroki. Najważniejsze obszary naszego zdrowia, w jakich jego działanie może przynieść nam korzyści, prezentujemy poniżej.

 

1. Sprzyja utrzymaniu wysokiego poziomu energii

Jak już wspominaliśmy jako czynnik pomagający w konwersji energii pozyskanej z pożywienia w energię, którą mogą wykorzystać komórki naszego organizmu, koenzym Q10 bez wątpienia przyczynia się do utrzymania wielu funkcji naszego organizmu na wysokim poziomie, w tym odżywienia mięśni. Tym samym suplementacja koenzymem będzie przyczyniać się do redukcji zmęczenia i poprawy wytrzymałości oraz zwiększenia siły fizycznej u zdrowych jednostek, a także może niwelować objawy dystrofii mięśniowej.

2. Spowalnia procesy starzenia się organizmu

Ponieważ koenzym Q10 walczy z wolnymi rodnikami, tym samym zwalcza skutki stresu oksydacyjnego. Może więc chronić organizm przed pojawiającymi się wraz z wiekiem  uszkodzeniami DNA. Obniżone poziomy koenzymu w komórkach powiązane zostały z osłabieniem metabolizmu i degeneracją organów, takich jak np. wątroba czy serce.  Jego suplementowanie może więc przyczynić się do spowolnienia naturalnych procesów starzenia się organizmu, pomagając na dłużej zachować szybki metabolizm, mocne kości i sprężyste tkanki.

3. Wspiera serce

Naukowcy udowodnili, że niskie stężenie koenzymu Q10 w mięśniu sercowym prowadzi do deficytu energetycznego i –  w dalszej kolejności – niewydolności tego narządu. Dlatego też koenzym Q10 powinno się stosować w przypadku jakichkolwiek problemów z sercem, takich jak: wysokie ciśnienie krwi, arterioskleroza, wysoki poziom cholesterolu czy wypadanie zastawki mitralnej, a tym bardziej w przypadku choroby wieńcowej. Naukowcy stwierdzili, że suplementacja koenzymem Q10 może okazać się niezwykle potrzebna u osób przyjmujących leki z grupy statyn, gdyż łagodzi skutki uboczne z nimi związane. Statyny zmniejszają poziom enzymu wątrobowego, który nie tylko obniża cholesterol  lecz także obniża produkcję koenzymu Q10, a więc suplementacja nim pomoże przywrócić właściwe poziomy tego składnika w organizmie.

4. Dba o  zdrowie dziąseł

Koenzym Q10 poprzez aktywację produkcji energii może wpłynąć korzystnie na procesy naprawcze w tkankach okołozębowych, a także działać korzystnie na ochronę immunologiczną zmienionych zapalnie dziąseł. Może także wpływać korzystnie na florę bakteryjną jamy ustnej. Dlatego też coraz częściej producenci past  i płynów do higieny jamy ustnej dodają do swoich produktów koenzym Q10. Jeżeli przyjmiemy, że choroby przyzębia mogą stać się przyczyną innych dolegliwości, gdyż migrujące bakterie mogą przedostawać się do naczyń krwionośnych i tam prowadzić do stanów zapalnych, a nawet do rozwoju miażdżycy, profilaktyka tego typu staje się jeszcze bardziej istotna.

5. Poprawia zdolności poznawcze

Uważa się, że do  wystąpienia symptomów choroby Parkinsona przyczynia się zwiększony poziom stresu oksydacyjnego w części mózgu zwanej istotą czarną. W licznych badaniach klinicznych badano skuteczność podawania 300, 600 i 1200 miligramów koenzymu Q10 osobom z chorobą Parkinsona. Badania te wykazały, że suplementacja ta była powiązana ze spowolnieniem utraty funkcji poznawczych w porównaniu z grupą kontrolną otrzymująca placebo. Inne badanie wykazało, że dawka około 360 miligramów koenzymu dziennie przyjmowana przez okres 4 tygodni w umiarkowanym stopniu przyczyniła się do poprawy funkcjonowania chorych na ta chorobę.

Warto więc zadbać o wzbogacenie diety w produkty bogate w koenzym Q10, a w przypadku osób z grupy zagrożonej jego niedoborem ( po 40 r.ż oraz z grupy ryzyka) najlepiej byłoby zastosować suplementację .

Jeżeli chodzi o dawkowanie koenzymu Q10, to większość ekspertów rekomenduje dawkę 200 miligramów dziennie, aby moc cieszyć się lepszym samopoczuciem. Jednak osoby które ważą powyżej 100 kilogramów lub tez przyjmują leki z grupy statyn powinny rozważyć przyjmowanie wyższej dawki.

Planeta Zdrowie (MSK)

Źródła:
www.nazdrowie.pl/news/koenzym-q10-zrodlo-piekna-i-witalnosci
www.draxe.com/all-about-coq10/
www.koenzymq10.net/koenzym-q10/niedobor-przyczyny.html

Write a comment