Insekty pod kontrolą czyli o sile naturalnych olejków eterycznych

Insekty potrafią nie tylko przekształcić wakacyjna sielankę w koszmar, ale także pozostawić po sobie niemiłą pamiątkę w postaci choroby. Kleszcze i komary – bo o nich tu mowa –  maja jednak pewna słabość, która możemy wykorzystać, by się przed nimi ochronić. Mowa tu o niektórych kompozycjach zapachowych na bazie naturalnych olejków eterycznych.

 

Uciążliwe bzyczenie koło ucha oraz nieprzyjemne ukłucia i swędzenie skóry uniemożliwić nam mogą miły i bezstresowy urlop. U niektórych możliwa jest także alergia na ukąszenia komarów, objawiająca się tym, że skóra czerwienieje, puchnie i swędzi. Opóźniona tegoroczna wiosna sprawiła, że komarów może być w tym roku zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych, a dokuczać nam mogą nawet do października. Od kilku lat odnotowuje sie także coraz większy wysyp kleszczy – niepozornych pajęczaków przenoszących groźną dla zdrowia i życia boreliozę. Jak więc ochronić się przed nimi, nie będąc zmuszonym do sięgania po chemiczne środki odstraszające  te owady?

 

Taką alternatywę dają nam olejki eteryczne. Na rynku jest ich coraz więcej i wiele z nich zapewnić nam może doskonałą ochronę przed tymi irytującymi owadami. Warto więc dowiedzieć się, które zapachy będą stanowiły skuteczna „zaporę”  przed nimi i zagwarantują nam miły pobyt na łonie natury.

 

 

Olejek Citronella 

Znalezione obrazy dla zapytania olejek citronella

Olejek Citronella, którego ojczyzną są Indie i Chiny, doskonale nadaje się do odstraszania komarów i innych insektów. Posiada piękny cytrynowy zapach, który zwykle bardzo podoba się ludziom, natomiast owady wręcz go nie znoszą. Zapach olejku citronellowego można nosić bezpośrednio na skórze, w mieszance z olejem bazowym, w tzw. plastrach antykomarowych lub  też rozpylać go na zewnątrz.

 

 

Olejek lawendowy

Znalezione obrazy dla zapytania Olejek lawendowy

Kolejnym olejkiem o pięknym dla ludzkiego powonienia zapachu, jednak źle tolerowanym przez komary, jest olejek lawendowy. Lawenda od wieków ciesząca się uznaniem w zielarstwie i gospodarstwie domowym jest jednym z bardzo skutecznych środków odstraszających komary. Będzie także skuteczna w przypadku łagodzenia już zaistniałych ukąszeń i swędzenia skóry.

 

 

Olejek eukaliptusowy cytrynowy

Znalezione obrazy dla zapytania eukaliptus cytrynowy

Olejek eukaliptusowy, a dokładniej jego odmiana cytrynowa, okazał się być niezwykle skutecznym repelentem przeciw komarom. Badania dowiodły, że mieszanka złożona z 32 procent eukaliptusa cytrynowego zapewniała około 95-cio procentową skuteczność przed komarami przez okres około 3 godzin.

 

 

Olejek z mięty pieprzowej

 

Piękny odświeżający zapach mięty kojarzący nam się z latem, komarom i kleszczom będzie kojarzył się z… odwrotem.  Insekty te nie lubią bowiem jego zapachu i gdy posmarujemy się lub spryskamy mieszanką zawierająca olejek miętowy, prawdopodobnie nie będą miały ochoty na bliższą znajomość z naszą skórą.

 

Olejek z trawy cytrynowej (Lemongrass)

Znalezione obrazy dla zapytania olejek z trawy cytrynowej

Piękny, cytrusowy aromat olejku z trawy cytrynowej to kolejny z zapachów, który powinien wzbudzić nasz entuzjazm, a w komarach wywołać reakcje dokładnie odwrotną.  Jest bowiem bardzo nielubiany przez komary, będzie więc idealny do stosowania samodzielnego lub w mieszankach zapachowych.

Olejek cynamonowy

Znalezione obrazy dla zapytania olejek cynamonowy

Olejek z cynamonowca to kolejny skuteczny repelent przeciw komarom, który będzie działał najsilniej, gdy zastosujemy go w mieszankach z innymi olejkami.

Jak sporządzić mieszankę przeciw komarom

Mieszanka nr 1

Do buteleczki z atomizerem o pojemności 120 ml wlej 60 ml przegotowanej lub destylowanej wody. Dodaj 30 ml alkoholu wysokoprocentowego, a następnie od 30 do max. 40 kropli kombinacji olejków eterycznych. Możesz użyć kombinacji wszystkich ww. olejków, lub też minimum trzech z nich (potencjalne kombinacje to np. : citronella+ lawendowy + miętowy lub eukaliptusowy+ lemongrass + cynamonowy) pamiętając o tym, aby nie przekroczyć ilości 60 kropli. Zbyt silne stężenie olejków może bowiem wywołać podrażnienia skóry. Pamiętajmy, aby nie napełniać butelki do samego końca, gdyż co jakiś czas trzeba wstrząsnąć taką miksturę, ponieważ olejki nie rozpuszczają się w wodzie i będą mieć tendencję do rozwarstwiania się.

Jak sprawdzić, czy nie mamy uczulenia na dany olejek:

  • Należy rozpuścić 1 kroplę danego olejku w jednej łyżce oleju
  • Nałożyć miksturę na skórę, np. po wewn. stronie nadgarstka. Jeśli skóra nie będzie podrażniona, to znaczy , że olejek jest dla nas bezpieczny, jeśli jednak poczujemy swędzenie lub skóra będzie zaczerwieniona, to należy:
  • rozcieńczyć naniesiony olejek na skórze przy pomocy wacika z olejem roślinnym
  • zmyć skórę przy pomocy wody i łagodnego mydła

Mieszanka nr 2

Zmieszać olej bazowy – arganowy, jojoba, migdałowy w proporcjach 5 ml oleju z 5 kroplami dowolnego olejku z ww. listy ( lub dowolną wielokrotność takiej mieszanki) Tak sporządzoną mieszankę wsmarować w odkrytą skórę.

 

Jeżeli chcemy dodatkowo ochronić się przed kleszczami, to do ww. mieszanek powinniśmy dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub też jeden z powyżej wymienionych olejków zastąpić właśnie olejkiem z drzewa herbacianego, który będzie skutecznie odstraszał kleszcze.

Znalezione obrazy dla zapytania Tea tree

Olejek Tea Tree ( drzewo herbaciane)

Źródła:

http://info.achs.edu/blog/green-cleaning-10-essential-oils-that-naturally-repel-insects

http://www.nieznanyswiat.pl/polecamy/zdrowie/1152-na-kleszcze-i-komary-z-olejkami-oraz-zio%C5%82ami

http://www.samouzdrawianie.pl/naturalne-sposoby-na-komary-i-kleszcze-czesc-2/

Autor : Planeta Zdrowie (MSK)

Write a comment