Olejek Lemongrass bez tajemnic

Olejek z trawy cytrynowej (Lemongrass)

Trawa cytrynowa inaczej palczatka cytrynowa lub palczatka cytronelowa, to roślina z rodzaju Cymbopogon i rodziny traw (Poaceae). Jest bardzo cenną przyprawą oraz rośliną leczniczą, której naturalnym środowiskiem występowania są rejony tropikalne. Jej właściwości doceniono przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej (napoje, desery, do aromatyzowania potraw). Powszechnie stosowana jest w Azji, Indiach i Tajlandii. Obecnie jest uprawiana przemysłowo ze względu na szerokie zastosowanie otrzymywanego z niej olejku eterycznego.

Olejek z trawy cytrynowej wywiera efekt uspokajający na centralny system nerwowy. Głęboko relaksuje i odpręża. Ma także silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomaga także przy zaburzeniach trawiennych.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy i zalety tego olejku :

Rodzina: Poaceae
Sposób pozyskania : parowa destylacja listków trawy cytrynowej
Główne składniki: cytronellal, nerol, geraniol, neral, limonene, citral.

Właściwości:
przeciwbólowe
antydepresyjne
przeciwbakteryjne
antyseptyczne
ściągające
moczopędne
przeciwgrzybicze
uspokajające

Terapeutyczne zastosowanie olejku z trawy cytrynowej :

Stres i depresja


Olejek z trawy cytrynowej pomaga zwiększyć pewność siebie, siłę psychiczną, a także podnosi na duchu i pomaga walczyć z depresją. Może pomóc pacjentom, którzy doświadczyli szoku czy traumy i są w procesie leczenia. W takich przypadkach, oprócz aromaterapii, warto stosować ją jako herbatkę.

Infekcje bakteryjne i grzybicze
Olejek z trawy cytrynowej powstrzymuje rozwój bakterii w organizmie, może więc być stosowany w takich przypadkach, jak: zatrucia czy zranienia. Jako że zawiera także składniki przeciwgrzybicze, może być z powodzeniem stosowany w przypadku grzybic, np. paznokci czy skóry.

Bóle
Olejek ten wywiera efekt przeciwbólowy, zmniejszając stan zapalny w organizmie. Z tego względu dobrze jest go stosować w przypadku bólów mięśni czy stawów, jak również bólów głowy wywołanych grypą czy przeziębieniem. Pomaga także w przypadku bólu zębów.

Wspomaga laktacje u kobiet
Olejek ten zwiększa produkcję mleka u kobiet, a także poprawia jego jakość. Niemowlęta są bardzo podatne na infekcje, a jako że antybakteryjne właściwości tego olejku przenikają do mleka matki, w sposób pośredni także zwiększają odporność dziecka na infekcje.

Odstrasza owady
Lemongrass jest znany ze swoich właściwości odstraszających owady. Warto więc stosować go samodzielnie, jak również w mieszankach przeciw komarom i innym owadom.

Wspomaga diurezę
Olejek ten ma działanie diuretyczne, a więc zwiększa wydalanie moczu. Tym samym przyczynia się do lepszego usuwania toksyn z organizmu.

Działa jak dezodorant
Olejek ten może z powodzeniem zastąpić dezodorant, jako że ma działanie antybakteryjne i posiada piękny, cytrynowy zapach, a do tego pomaga zmniejszyć pocenie się. Powinno się go jednak stosować w formie rozcieńczonej.

Naturalne mieszanki z olejkiem z trawy cytrynowej

Mieszanka przeciw komarom
Do buteleczki z atomizerem o pojemności 120 ml wlej 60 ml przegotowanej lub destylowanej wody. Dodaj 30 ml alkoholu wysokoprocentowego, a następnie od 30 do 40 kropli kombinacji olejków eterycznych: eukaliptusowy+ lemongrass + cynamonowy) pamiętając o tym, aby nie przekroczyć ilości 40 kropli. Tak przygotowaną mieszanką spryskaj skórę narażoną na atak insektów.

Naturalny dezodorant
Do buteleczki 100 ml oliwy magnezowej dodaj 15-20 kropli olejku lemongrass. Wymieszaj składniki. Oliwa magnezowa jest doskonałym środkiem antybakteryjnym, a w połączeniu z olejkiem lemongrass, jej działanie będzie jeszcze mocniejsze.

Środki ostrożności:

Olejku tego nie powinno się stosować w formie nierozcieńczonej, jako że istnieje ryzyko podrażnienia skory. Nie powinny go także stosować kobiety w ciąży.

Źródła:

http://budujesz.info/artykul/trawa-cytrynowa-palczatka-roslina-przyprawowa-i-lecznicza,690.html

17 Amazing Benefits of Lemongrass Essential Oil

Write a comment