Jak przygotować organizm do detoksu poprzez wsparcie kluczowych organów

Każdy lubi co jakiś czas móc się zresetować, czyli wyłączyć z codziennej krzątaniny. Nasze organy nie są tu wyjątkiem. Podczas gdy istnieje wiele metod, by zapewnić sobie naturalny detoks, poniższe porady pomogą Ci, jeśli nie wiesz od czego zacząć. Są to proste, szybkie i skuteczne metody, by wspomóc nasze organy odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu. Organy te pracują bowiem dzień w dzień bez wytchnienia i przerwy.

 

Czyż nie zasługują wobec tego na naszą wdzięczność? Wypróbuj któryś z tych sposobów, a z pewnością odnotujesz różnicę w poziomie energii, stanu mentalnego, wytrzymałości i szeroko rozumianego zdrowia.

Ale zanim przystąpisz do jakiegokolwiek detoksu czy postu, warto podjąć kroki, które sprawią, że przeprowadzenie go będzie dla Ciebie nie tylko łatwiejsze, ale i bardziej bezpieczne.

 

5 kroków do skutecznego detoksu

Skonsultuj się z profesjonalistą
Po pierwsze i najważniejsze – jeśli cierpisz na jakąś chroniczną przypadłość, przed przystąpieniem do jakiejkolwiek kuracji oczyszczającej nie zapomnij skonsultować się z naturoterapeutą. Ideą detoksu jest odnowa sil witalnych, a nie dodatkowe obciążenie twojego organizmu.

Planuj z wyprzedzeniem
Jeśli już zdecydujesz się na detoks, wybierz ramy czasowe, w obrębie których znajdziesz odpowiednią ilość czasu, by poświęcić ją na proces samoleczenia. Nie każda kuracja będzie wymagała odcięcia się od świata na długie tygodnie. Niektóre kuracje oczyszczające pozwalają mieć wystarczający zasób sil, by chodzić do pracy i prowadzić normalne życie. Jednak planowanie detoksu na czas wyjątkowo stresującego tygodnia w pracy czy w domu może nie być najlepszym pomysłem.

Zanim rozpoczniesz konkretny plan dietetyczny, być może warto przez kilka poprzedzających dni przejść na dietę wegetariańską. To pozwoli Twojemu ciału przygotować się do kuracji. Zwiększenie ilości wypijanej wody oraz popijanie wody z dodatkiem cytryny będzie łagodnym rozpoczęciem procesu oczyszczania.

Nie spiesz się
Zwłaszcza jeśli planujesz kompleksowy detoks ciała, który będzie nakierowany na poszczególne organy i będzie miał określone ramy czasowe, pamiętaj o zasadzie, aby dać sobie czas. Nawet jeśli przeprowadzasz detoks nie częściej niż raz czy dwa razy w roku, jego efekty potrwają dłużej, jeśli będziesz współpracowała ze swoim ciałem, niż działała przeciwko niemu. Dodatkowo, podczas przeprowadzania detoksu, daj sobie czas na analizę tego, jak się czujesz i nie omieszkaj zapisać wszelkich swoich odczuć czy wniosków w zeszycie, abyś mogła wrócić do nich i obserwować, jakich dokonałaś postępów.

Współpracuj ze swoim ciałem
Pamiętaj, ze nasze ciała mają jakby wbudowany mechanizm pozwalający im pozbywać się toksyn. Kiedy wykonujemy detoks jakiegoś organu, zwykle po prostu pomagamy temu organowi w jego pracy. Mając to na uwadze przemyśl, jakiemu organowi pragniesz pomóc. Jelita i wątroba to zazwyczaj dwa organy, które większość ludzi oczyszcza poprzez regularne kuracje, ale zawsze warto przyjrzeć się naszym indywidualnym uwarunkowaniom. Porozmawiaj z lekarzem lub naturoterapeutą na ten temat i razem zastanówcie się, co będzie dla Ciebie najlepsze.

Miej otwarty umysł
I w końcu – jako ostatni krok poprzedzający – przygotuj się na oczyszczanie na wielu poziomach, zwłaszcza gdy to Twoje pierwsze doświadczenia z detoksem. Możesz doświadczyć całego wachlarza emocji i wrażeń fizycznych w czasie uwalniania się toksyn, ale kiedy równowaga zostanie na nowo przywrócona, każda komórka ciała zacznie pracować na najwyższych obrotach i realizować potencjał samoleczenia. Większość nieprzyjemnych doznań związanych z procesem oczyszczania zwykle trwa od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Jeśli symptomy podobne do grypy, bóle głowy czy huśtawki nastrojów będą się utrzymywać przez dłuższy czas, warto nieco zwolnić tempo oczyszczania lub nawet przerwać kurację i skonsultować to ze swoim doradcą zdrowotnym.

Wesprzyj pracę organów kluczowych dla procesu detoksykacji w 4 łatwych krokach:

Krok 1 – Odtruj wątrobę

Wątroba jest często nazywana „głównym zarządcą” detoksykacji. Oczyszcza krew, wytwarza żółć, która pomaga trawić tłuszcze, pomaga uwalniać hormony, a także przyswajać niezbędne witaminy i minerały. Dodatkowo, wątroba także wspiera produkcję niektórych kluczowych substancji, które zapewniają sprawne funkcjonowanie naszego systemu immunologicznego, włącznie z glutationem – „matką” wszystkich antyoksydantów endogennych.

Jest wiele czynników, które prowadzą do osłabienia pracy wątroby, takich jak kontakt z toksynami, choroby autoimmunologiczne, nadwaga, choroby wirusowe, czy wiele innych. Jeśli nie cierpisz na zespół wypalenia nadnerczy , możesz wypróbować codzienne lewatywy z kawy przebadanej na obecność pestycydów i pleśni. Dodatkowo, takie zioła jak: ostropest, mniszek czy kurkuma przyjmowane w postaci suplementu czy herbatki mogą wspomóc naturalne funkcje wątroby.

Co równie ważne, na czas całego oczyszczania wątroby, wyeliminuj ze swojego otoczenia wszelkie źródła toksyn, czy będą to toksyny z pożywienia, czy też np. toksyny mentalne powstające np. na skutek oglądania pełnych przemocy treści w TV lub przygnębiających konwersacji. Weź pod uwagę, żę Twoja wątroba przetwarza i usuwa toksyny z różnych poziomów Twojego życia. Upewnij się więc,że podczas jej oczyszczania, Twoje otoczenie jest wolne od tego typu doświadczeń.

Krok 2 – Przepłucz nerki

Organem, który działa w parze z wątrobą są nerki. Jeśli wątrobę nazwiemy „wielkim oczyszczaczem z toksyn”, to nerki są „wielkimi filtrami”, które pomagają wypchnąć toksyny z ciała. Czy znacie kogoś, kto ma za sobą doświadczenie rodzenia kamieni nerkowych? Jeśli tak, to prawdopodobnie wiecie, że oprócz tego, że jest to niezwykle bolesne, może także sugerować, że już czas, by szczególnie zadbać właśnie o te kluczowe organy, jakimi są nerki.

Można pomóc nerkom poprzez lepsze nawodnienie organizmu i trzymanie się z dala od przetworzonych pokarmów. Dla oczyszczenia nerek rozważ włączenie do swojej diety soków leczniczych. Żurawina jest znana ze swoich właściwości oczyszczania ciała z nadmiaru szczawianów wapnia, które są jednym z głównych związków tworzących kamienie nerkowe. Upewnij się, że stosujesz sok z żurawiny bez dodatku cukru, innych soków i sztucznych składników. Aby poprawić smak soku, który może być nieco gorzki, możesz rozcieńczyć sok z filtrowana wodą i dodać do niego odrobinę stewi. Pij tyle, ile możesz każdego dnia. Inne owoce i warzywa, z których także możesz wyciskać soki, a które są równie dobre dla nerek, to : burak, cytryna, ogórek, szpinak, zielone jabłka i ananasy.

Krok 3 – Usprawnij swój system limfatyczny

Kolejny system, na który zwykle nie zwracamy zbyt wiele uwagi, a który jest kluczowy dla przetwarzania i eliminowania toksyn, to układ limfatyczny. Jest to system organów i tkanek, które transportują białe krwinki zawierające limfę. Wiele osób ma niesprawny system limfatyczny na skutek braku ćwiczeń fizycznych, jak również ubogiej diety. Dodatkowo wielu osobom usunięto niektóre węzły chłonne. Na przykład standardowo usuwa się węzły chłonne w okolicy pach w przebiegu raka piersi. Dawniej lekarze powszechnie usuwali dzieciom migdałki, gdyż wierzono, że te gruczoły nie są do niczego potrzebne, lecz obecnie już wiemy, że stanowią one istotny element układu limfatycznego. Jeśli na skutek operacji brakuje ci jakiegoś elementu tego systemu, być może będziesz potrzebował dodatkowego czasu, by przywrócić układ limfatyczny do równowagi.

W ciężkich przypadkach upośledzenia pracy tego układu i zatkania naczyń limfatycznych może wystąpić schorzenie zwane jako obrzęk limfatyczny. Aby temu zapobiec ważne jest zwrócenie uwagi na właściwą prace tego systemu poprzez proste zabiegi, takie jak regularne ćwiczenia i dbanie o nawodnienie organizmu.

Aby przeprowadzić detoks systemu limfatycznego warto rozważyć metody takie, jak: szczotkowanie ciała, masaż limfatyczny lub też spędzanie czasu w saunie oraz spożywanie konkretnych pok, które sprzyjają jego zdrowiu. Niektóre kluczowe składniki odżywcze znajdują się w takich pokarmach, jak: siemię lniane, cytryny, kelp, ciemnozielone warzywa, rzodkiewka i czosnek. Wśród ziół należy wymienić: mniszek, korzeń łopianu, pietruszkę, gorzknik kanadyjski oraz mirrę.

Krok 4 – Zregeneruj jelita

Jeśli jesteś zdrowy, odtrucie systemu trawiennego możesz ograniczyć do włączenia do diety dobrej jakości probiotyków. Jeśli jednak ostatnio jadłeś głównie przetworzone produkty lub towarzyszył Ci stres, są duże szanse, ze twój system trawienny będzie potrzebował od ciebie nieco więcej zachodu i uwagi, by odzyskać swój pierwotny stan.

Podobnie jak w przypadku wątroby, układ pokarmowy powiązany jest ze zdrowiem całego organizmu. Przykładowo, około 80% komórek systemu odpornościowego jest zlokalizowana w układzie pokarmowym, jeśli więc chorują nasze jelita, ma to wpływ na pracę całego organizmu. Geneza takich chorób, jak: choroby autoimmunologiczne, autyzm, cukrzyca, czy nawet rak, została powiązana z zaburzoną równowagą jelitową.

Dobra wiadomość jest taka, że w ostatnich 10 latach zostało wykonanych bardzo dużo badań na temat flory jelitowej. Oznacza to, że będziesz mogła skorzystać z wielu materiałów na temat wsparcia pracy układu pokarmowego. Większość ekspertów jest zgodnych co do tego, że istnieje wiele korzyści z okresowego oczyszczania jelita, jako że nie tylko pozwala odpocząć temu organowi, jak również pomaga wyleczyć rozmaite stany chorobowe.

Istnieje wiele metod oczyszczania jelita, jednak najważniejsze z nich to jedzenie zdrowych, nieprzetworzonych i nierafinowanych produktów. Warto spożywać produkty bogate w błonnik oraz zdrowe tłuszcze, jak również pokarmy o właściwościach prebiotycznych, takie jak : surowa kapusta kiszona, wywary z kości, kurkumę, imbir, olej kokosowy oraz warzywa gotowane na parze.

Bądź uważny i „słuchaj”swoich jelit, zwracając uwagę na indywidualne nietolerancje pokarmowe. Jeśli dobrze tolerujesz ocet jabłkowy i warzywa krzyżowe, takie jak: kapusta, jarmuż i brokuły, warto je włączyć do swojej diety. Nie zapomnij także o dodatkowych probiotykach, a także aloesie, spirulinie, enzymach trawiennych i proszku glutaminowym. Oczyszczanie jelit jest dobre dla każdego, lecz szczególne korzyści z niego odniosą osoby, które cierpią na wzdęcia, zaparcia lub biegunkę, jak również – co mniej oczywiste – depresję, bóle głowy, bóle stawów, problemy skórne czy tez zespół przewlekłego zmęczenia.

Pamiętaj, że każdy detoks jest tak samo unikalny, jak Ty

Oczywiście wszystkie powyższe porady i metody to tylko wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o metody oczyszczania organizmu z toksyn. Wśród wielu innych popularnych metod możemy wymienić takie rodzaje detoksów, jak : oczyszczanie pęcherzyka żółciowego, oczyszczanie skóry oraz detoks emocjonalny. Niezależnie od tego, którą z metod wybierzemy, ważne jest, aby w czasie detoksu uprościć swoje życie, wyeliminować irytujące sytuacje i szkodliwe pokarmy, aby móc w pełni skupić się na procesie leczenia.

Przywrócenie właściwej pracy jelit, poprawa funkcjonowania wątroby czy nerek to długotrwałe procesy, a zatem niezwykle ważne jest, aby być cierpliwą i dać sobie czas. Bądź dla siebie dobra podczas detoksu, pamiętając, że to nie wyścig, lecz bardzo indywidualny proces, który powinien zostać tak zaprojektowany, przez Ciebie lub też przez holistycznego lekarza, aby jak najlepiej odpowiadał potrzebom Twojego organizmu.

Write a comment