Olejek z trawy cytrynowej (Lemongrass) a nowotwory

Badania dowodzą, że istnieją olejki eteryczne, które stanowią solidną ochronę przeciw różnym rodzajom raka. Olejek Lemongrass, czyli inaczej mówiąc olejek z trawy cytrynowej, zawiera wiele terpenów, takich jak: np. linalool, i był od wieków stosowany w wielu krajach tropikalnych w przypadku różnych dolegliwości zdrowotnych. Nie każdy jednak wie, iż niektóre ostatnie badania na zwierzętach zarówno in vitro jak i in vivo wykazują, że w terapii nowotworów może on być równie skuteczny, co chemioterapia, lecz pozbawiony jej toksycznych skutków ubocznych.

Cymbopogon citratus czyli olejek z trawy cytrynowej to ogromne bogactwo naturalnych składników o silnym działaniu antybakteryjnym, antygrzybicznym, przeciwzapalnym, jak i przeciwnowotworowym.

Badanie opublikowane w 2011 roku w Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research wykazało szereg unikalnych fitoskładników obecnych w tym olejku, jak : terpeny, ketony, estry, flawonoidy oraz inne.

Badanie to prezentuje wiele naukowo udowodnionych właściwości olejku z trawy cytrynowej, takich jak:
zdolność niszczenia patogenów
zdolność niszczenia grzybów
zmniejszenie stanów zapalnych
ochrona przed uszkodzeniami DNA
chroni przed malarią
neutralizuje szkodliwe wolne rodniki
pomaga wyrównać cholesterol
regulacja snu

Według doniesień autorów badania, olejek lemongrass posiada cały szereg właściwości takich, jak:
antybakteryjne, antygrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe czy też walczące z amebą. Odnotowano także jego możliwości przeciwmalaryczne, jak również antyoksydacyjne.

Czy olejek lemongrass faktycznie zwalcza nowotwory?

Jednak to, co czyni ten olejek wyjątkowo unikalnym, to jego zdolność do niszczenia komórek nowotworowych. Badanie z 2009 roku wykazało, że olejek ten był efektywny w przypadku przynajmniej 12 rodzajów raka. Badania na zwierzętach wykazały, że bezpośrednie wstrzyknięcie olejku do guza pozwoliło zahamować jego wzrost, a efekt ten był zależny od zastosowanej dawki.

W badaniu dokonano szczegółowych obserwacji, w jaki sposób i jakie dawki olejku powstrzymywały dalszy rozwój nowotworu, jednak ogólne wnioski są takie, że olejek ten wykazuje obiecujące działanie przeciwnowotworowe, gdyż zapoczątkowuje proces apoptozy komórek rakowych, co zostało zaobserwowane pod mikroskopem.

Badanie z 213 roku wykazało, że olejek z trawy cytrynowej był efektywny w walce rakiem szyjki macicy. Badacze odkryli, że nie tylko zapobiegał jego rozprzestrzenianiu się, lecz także zapoczątkowywał apoptoze, czyli śmierć komórek rakowych.

Jak stosować olejek z trawy cytrynowej
Wiedząc, że olejek z trawy cytrynowej ma tak niezwykłe właściwości zdrowotne, pewnie każdy z nas chciałby zacząć stosować go w celach profilaktycznych lub leczniczych. Jak możemy go stosować na co dzień, by móc z nich skorzystać? Niektóre podpowiedzi prezentujemy poniżej. W poniższych przepisach możemy wykorzystać zarówno olejek, jak i świeżą lub suszoną trawę cytrynową.
Stosuj olejek lub świeżą trawę cytrynową jako dodatek do dań azjatyckich
Pij herbatę z trawą cytrynową
Zrób domowy odświeżacz powietrza poprzez zmieszanie olejku z trawy cytrynowej z olejkiem lawendowym i/lub miętowym
Dodawaj olejek lemongrass do szamponów, odżywek i mydeł, by zwiększyć ich właściwości antyseptyczne i ściągające
Stosuj go jako repelent przeciw komarom
Dodaj do dyfuzora, by poprawić jakość snu i zredukować niepokój
W postaci rozcieńczonej wmasuj go w spięte i zmęczone mięśnie
Kobiety odniosą korzyść stosując go w przypadku bóli menstruacyjnych
Wmasowany w skronie w postaci mieszanki z olejem bazowym, np. migdałowym czy jojoba, może złagodzić bóle głowy

Olejek z trawy cytrynowej możesz kupić w wielu sklepach ekologicznych i zielarskich. Przy zakupie tego, jak i innych olejków, zawsze zwracaj uwagę, by był to czysty olejek najwyższej jakości, również z certyfikatem ekologicznym.

@PlanetaZdrowie

Write a comment